Йога- складова частина староіндійської народної медицини

Йога- складова частина староіндійської народної медицини. Перші два ступені восьмиступінчастої йоги Патанджалі сформульовано у вигляді заборон і розпоряджень і відображають загальнолюдські норми поведінки. Йога, наприклад, забороняє завдавати шкоди всьому живому, брехати, обмовляти, ображати кого б то не було, красти, забороняє сексуальну розбещеність і відчуття заздрості. Наказує піклуватися не тільки про чистоту тіла, але і духу, бути завжди в рівному настрої.

Під здоров'ям йога розуміє не факт усунення хвороби, а відчуття повноти енергії, радощі буття, не тільки здібність до щоденної праці, але і відсутність ліні. Лінощі і огрядність вважаються психофізичним порушенням. Хвороба по йоге- це відхилення від стану рівноваги і нормального функціонування органів тіла і психіки. Вся система вправ і окремі асани (статичні пози) мають на меті привести організм в стан рівноваги, тобто нормального функціонування тіла і психіки.

Якщо порівнювати інтенсивність навантаження на організм різних видів фізичної культури і спорту з вправами йоги, то вони більш легені. У цьому відмінність йоги від занять спортом в традиційному варіанті, які часто приводять до стресу, що ослабляє можливості імунної системи.

До переваг йоги відноситься те, що для занять необхідні тільки бажання та рівна підлога, килимок і провітрене приміщення. Починати освоювати вправи краще під керівництвом досвідченого інструктора, який міг би вказати на можливі помилки в техніці виконання асан і дихальних вправ (пранаяма).

Особливість вправ йоги полягає в тому, що їх терапевтичний ефект обумовлений фіксацією поз. Кожна вправа цілеспрямовано впливає на певний орган нашого тіла або систему органів. Виконуючи вправи, слід розслабитися і обов'язково сконцентрувати увагу на очікуваному результаті. Під час виконання асан, наприклад, в напрузі знаходяться тільки ті м'язи тіла, які безпосередньо беруть участь у вправі.

Велика увага йога приділяє системі дихальних вправ, так званою пранаяме, яка дозволяє свідомо впливати на тканинне дихання (проникнення кисню з крові в тканині). У переважної більшості людей дихання здійснюється автоматично. Йоги ж свідомо управляють диханням, витримують в процесі занять певну тривалість вдиху і видиху.

Вони використовують всі типи диханія- діафрагмальноє, грудне і ключичне. І що найголовніше: при виконанні пранаями свідомість максимально сконцентрована на самому процесі дихання. Це допомагає добиватися швидших успіхів в поліпшенні функції зовнішнього дихання, сприяє розвитку навиків самоконтролю.

Особливу увагу приділяють йоги - рухливості діафрагми. І це не випадково: Зараз ми знаємо, що збільшення рухливості діафрагми на 1 сантиметр, збільшує життєву місткість легенів справа на 110, а зліва на 90 міллілітров. Оскільки діафрагма- орган мишечний, то за допомогою спеціальних дихальних вправ збільшити її рухливість на 1-2 сантиметри не складає труднощів навіть ослабленим людям.

Йоги, здійснюючи повне дихання, добиваються рухливості нижнього краю грудної клітки, а отже, і діафрагми на 8-13 сантиметрів. Така рухливість діафрагми буває у веслярів, плавців і бігунів на довгі дистанції.

Свідоме уповільнення дихання, що практикують йоги, сприяє економнішому споживанню кисню і забезпеченню всіх окислительно-відновних процесів в організмі. Це і є, на думку йогів, свідомий вплив на життєдіяльність всіх органів і систем через пранаяму.

Дихати вони рекомендують через ніс, ходи якого повинні бути завжди вільні. Йоги стежать за тим, щоб в носових ходах під час виконання вправ не виникали хворобливі відчуття. Заняття прагнуть проводити на свіжому повітрі. Повне дихання складається з трьох елементів. З них і починається оволодіння пранаямой.

1. Діафрагмальноє (або ніжнєє) дихання. Сядьте або встаньте прямо так, щоб голова і хребет знаходилися на одній вертикальній лінії. Зробіть вдих через ніс. При цьому живіт випинається. Потім зробіть видих з одночасним втягуванням живота.

Поклавши руки на живіт, ви можете контролювати рух черевної стінки. Виконаєте 5-7 вдихів і видихів. При цьому типі дихання повітря максимально заповнює нижні долі легенів. Це важливо для хворих із залишковими явищами запального процесу в легенів, при яких нижні їх долі погано вентилюються.

2. Грудне (або середнє) дихання. Сидячи або стоячи зробіть вдих через ніс. Плечі і живіт при цьому залишаються нерухомими, а грудна клітка розширюється. Повітря поступає переважно в середню частину легенів. Видихаючи через ніс, опустите ребра. Зробіть 5-7 вдихів і видихів.

3. Ключичне (або верхнє) дихання. Сидячи або стоячи зробіть вдих через ніс так, щоб живіт і грудна клітка залишалися нерухомими, а піднімалася тільки верхня частина грудної клітки в районі ключиць. При цьому типі дихання повітря заповнює тільки верхівок легенів. Видихаючи через ніс, опустите плечі. Повторите 5-7 разів.

Опанувавши трьома типами дихання, можна переходити до розучування повного дихання. Повне дихання - це послідовне діафрагмальноє, грудне і ключичне дихання.

Дихати слід легко і природно. Спочатку злегка випинається живіт (заповнюються нижні долі легенів), потім грудна клітка (заповнюються середні долі легенів), піднімаються плечи- повітря потрапляє у верхівок легенів. Всі три типи дихання виконуються слітно- як один вдих.

Потім слідує видих. Він починається з невеликого втягування живота (повітря як би видавлюється з нижніх доль легенів), після чого опускаються ребра (звільняються середні долі легенів), і, нарешті, опускаються плечи- повітря покидає верхівок легенів.

Увага під час дихання потрібно зосереджувати на тих м'язах, які в даний момент працюють. Пранаямой йоги рекомендують займатися натщесерце, після того, як спорожнені сечовий міхур і кишечник, а протягом дня не раніше чим через 3 години після їжі.

Знайомство з асанамі хатха-йоги. Займатися теж слідує натщесерце, краще всього вранці. У інший час дня - не раніше чим через 3 години після прийому пищи. Асани виконуйте в спокійній обстановці, в добре провітреній кімнаті. Костюм для занять не повинен утрудняти ваших рухів. На підлогу постеліть килимок. Займатися практично можна в будь-якому, навіть похилому віці, якщо стан ваших суглобів не перешкоджає виконанню асан.

Основи асани

I. Поза собаки. Початкове положення (і. п.) - сидячи на п'ятах. З видихом нахилитися вперед, ковзаючи руками по підлозі. На затримці після видиху виконувати 3-5 пружинистих рухів корпусом вниз з опорою на руки.

II. Поза кішки. І. п.- сидячи на п'ятах. З видихом нахилитися вперед і ковзати по підлозі на долонях. При цьому пальці рук повинні бути направлені вгору. При ковзанні майже стосуватися підлоги спочатку носом, а потім підборіддям. В кінці ковзання лікті розвести в сторони, спину прогнути і продовжувати ковзати всім корпусом, допомагаючи шкарпетками ніг. (Імітація руху кішки, що пролізає через отвір внизу огорожі.) Виконувати 1-3 рази.

Варіант. Встати на карачки з опорою на грона рук і коліна, спина пряма, паралельна підлозі. З видихом вигинати спину вгору, опускаючи голову, з вдихом прогинати спину вниз, піднімаючи голову.

ТЕРАПЕВТИЧНИЙ ЕФЕКТ. Асани виправляють викривлення хребта, освіжають шкіру особи.

III. «Ролик». І. п.- сидячи навпочіпки, п'яти руками притиснути до промежини. Для чоловіків лівою рукою обхватити праве зап'ястя, а для жінок навпаки. Зігнути спину і наблизити голову до колін. Сісти на одну крапку в районі куприка, утримуючи якийсь час рівновагу. Потім, не відриваючи голови від колін, за рахунок маху ніг прокотитися на спині якомога повільніше і в цьому ж положенні повернутися в і. п. На вдохе- назад, на видохе- вперед. Виконувати 5-10 разів і більш.

ТЕРАПЕВТИЧНИЙ ЕФЕКТ. Асана покращує гнучкість і рухливість хребта, сприяє зменшенню болю в спині, покращує пам'ять і сон. Вранці розгонить кров і бадьорить, а увечері перед сном розслабляє і сприяє засипанню. У комплексі з асанамі «місток», а також «плуг», «віпаріта-карані», виконаними увечері після роботи, знімає втому. Сприяє отхожденію газів з кишечника.

Варіант. Перекочування на бічних м'язах спини. Для цього перед перекочуванням змістити ступні ніг в один бік, а коліна в іншу, потім поміняти напрям зсуву ступень і колін.

Характерні помилки: спина зігнута недостатньо. Рух назад починається з відриву голови від колін і відкидання її назад.

Після того, як техніка асани освоєна, можна виконувати її на жорсткій підстилці до розігрівання тіла, але стежити, щоб не з'явилися потертості або садна на хребті. Протипоказання: високий артеріальний тиск, остеохондроз хребта у стадії загострення.

IV. «Місток».

1-й варіант. І. п.- лежачи на спині. Зігнути ноги і поставити ступні паралельно біля тазу. Видихнути. Виконати поверхневий вдих і, допомагаючи руками, підняти таз. Опора на лопатки і лікті.

2-й варіант. Поставити ступні паралельно біля тазу, руки за голову, кисті- на підлозі, пальці звернені до себе. З опорою на ноги і руки підняти таз і спину. Утримуватися на ногах, руках і верхівці голови.

3-й варіант. Виконати місток, як в другому варіанті. Спираючись на ноги і лоб, завести руки ближче до ніг. Спираючись на ноги і руки, якомога більше прогнутися вгору.

Дихання поверхневе. Увага на куприк, хребет, м'язи живота.

ТЕРАПЕВТИЧНИЙ ЕФЕКТ. Стимулюється робота надниркових, поліпшується еластичність і збільшується сила м'язів живота і тазу. Хребет стає гнучкішим.

Джерело: 100let.net

Статті по темі


0 Відгуків на “Йога- складова частина староіндійської народної медицини”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук