Види йоги і основні її поняття

Багато хто думає, що йога - це релігія. Інші вважають, що це свого роду магія. У деяких йога асоціюється з мотузяними трюками, із заклинанням змій, поглинанням вогню, сидінням на цвяхах, лежанням на битому склі, ходінням по гострих мечах і т.д. Іноді її пов'язують з прогнозом долі, гіпнозом, спіритизмом.Насправді ж йога - це метод, це система фізичного, розумового і духовного розвитку.
Слово йога походить від санскритського кореня йюдж-, що означає «сполучати» або «об'єднувати». Метою всіх різновидів йоги є возз'єднання людини, тобто Кінцевого, з Нескінченним, з Космічною Свідомістю, Істиною, Богом, Світлом або будь-яким іншим ім'ям, яким можна назвати Остаточну і Вічну Даність. Йога, як говорять в Індії, це шлюбний союз Духу і Матерії.
Йога зародилася в Індії декілька тисяч років тому. Як затверджує німецький професор Макс Мюллер, вік йоги - близько 6000 років, але, якщо вірити іншим джерелам, вона набагато старша. Хто був творцем учення - невідомо. Батьком йоги називають Патанджалі, що жив близько 200 років до н.е. Він був першим, хто записав те, що до того часу передавалося тільки усно від наставника (вчителі, або гуру) учневі (або чола).
Йога має декілька гілок, або видів, але мета у них одна-достіженіє єднання з Вищою Свідомістю.
У системі Карма-йоги, наприклад, це досягається за допомогою роботи і дії;
у системі Джнані-ілі Ньяні-йоги-посредством дослідження і придбання знання;
у системі Бхакті-йоги-путем благочестя і самовідданої любові;
у системі Мантра-йоги- шляхом повторення певних заклинань і звуків.
Раджа-йога (королівська йога) - це йога свідомості - найвища форма йоги. Вона зазвичай починається з Хатха-йоги, яка виховує в тілі здоров'я і силу, необхідні, щоб подолати труднощі навчання на вищих ступенях.
Хатха-йога - це йога фізичного благополуччя. Вона складається з декількох ступенів, яким передує Яма і Ніяма, - десять правил кодексу моралі йоги.
Перший ступінь називається Асана, або поза;
друга - Пранаяма, або контроль за диханням;
третя - Пратьяхара, або контроль за нервами;
четверта - Дхарана, або контроль за інтелектом;
п'ята - Дхьана, або медитація;
і остання, Самадхи - стан повного блаженства і духовного осяяння.
Строго кажучи, останні чотири ступені Хатха-йоги входять як складова частина в Раджа-йогу.
Слово «ХАТХА» має наступне походження. Ха- означає «Сонце», а тха - «Місяць». Правильний переклад словосполучення Хатха-йога - «сонячна і місячна йога», оскільки вона має справу з сонячною і місячною природою дихання і з праной.
Прана - це тонка життєва енергія, що існує в повітряному середовищі у вигляді флюїдів. Все живе, від людини до амеби і від рослин до тварин, наповнене праной. Без прани немає життя.
Займатися йогою може людина будь-якого віросповідання, або взагалі не віруючий. Зазвичай слід починати заняття у віці не молодше за шість років і не старше 65, проте багато хто починає пізніше і навіть добиваються добрих результатів. Пози йоги можна виконувати до кінця свого життя.
Йога не випадково приділяє таку значну увагу фізичному здоров'ю людини. Йоги розглядають людське тіло як храм живого духу і тому вважають, що воно повинне бути доведене до вищого ступеня досконалості. До того ж, заняття йогою на просунутому етапі вимагають значній витривалості. Без спеціальної попередньої підготовки тіло може бути не готове витримувати такі навантаження.
Але звичайній людині немає необхідності в заняттях на вищому ступені йоги, досить освоїти пози йоги, вправи на дихання, вправи для розслаблення, щоб поліпшити свій фізичний або психічний стан.
Вправи йоги можуть розчистити Природі шлях, усунути перешкоди і тим самим надати їй можливість успішно виконати своє завдання - наповнити людину здоров'ям, вилікувати недуги.
Вправи йоги в корені відрізняються від звичайної гімнастики.
Асани (пози) йоги - це мистецтво, орієнтоване на анатомію людського тіла, тоді як гімнастика - це форма руху, звернена лише до м'язів тіла. Метою поз йоги є не просто поверхневий розвиток м'язів. Ці пози нормалізують функції всього організму, регулюють такі мимовільні процеси, як дихання, циркуляція крові, травлення, виведення шлаків, метаболізм і т.д., позитивно впливають на роботу всіх залоз внутрішньої секреції і органів, так само як і нервової системи і мозку. Такий результат досягається за допомогою глибокого дихання, тоді як тіло виконує різні пози.
Кожна з цих вправ створює певну сукупність функціональних відносин усередині організму. Тому йога здатна впливати на людину фізично, психічно, морально і духовно. Йога підкреслює філософську сторону навчання асанам. Займаючись йогою, ми як би прокидаємося від сну. Виявляються всі приховані можливості індивіда; завдяки вправам йоги він досягає рівноваги і життєстійкості. Деякі з поз і вправ йоги повторюють рухи різних тварин. У системі йоги розслабленню навчають як мистецтву, диханню - як науці, а ментальному контролю над тілом - як засобу досягнення гармонії між тілом, розумом і духом.
Підходити до занять йогою потрібно в комплексі, враховуючи систему 5-ти (п'яти) «Р», без яких результат не буде повним:
РЕСПІРАЦІЯ - тренування правильного, фізіологічно повного йогичеського дихання у поєднанні з руховим режимом дня.
РЕДУКЦІЯ ваги - дотримання певної дисципліни в живленні - обмежити 4 білих компоненту в їжі: цукор, сіль, білу муку і свинячий жир, а також м'ясо, але включити в денний раціон більше сирих овочів і фруктів, злаків, чорного хліба, пшениці, вівса, курурузи.
РЕГЕНЕРАЦІЯ психофізичних сил з власних джерел шляхом спеціальних дихальних вправ, пранаями, концентрації думок і підтримки в організмі захисних процесів.
РЕЛАКСАЦІЯ - свідоме зняття напруги нервово-м'язового апарату шляхом тренування сповільненого видиху і регуляції дихання 1-2 рази на день, вранці і увечері.
РЕВІТАЛІЗАЦИЯ - позитивна і емоційна дія співу і вібраційної техніки на життя людини.
Прийоми йоги можна включити в свій режим дня. Працюючи над собою систематично і цілеспрямовано, ви обов'язково отримаєте бажані результати.

Джерело: yoga-kharkov.com.ua

Статті по темі


0 Відгуків на “Види йоги і основні її поняття”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук