Карма йога

Колесо Дхарми

На картинці статуетки за плечима Будди знаходиться Колесо Закону, або Колесо Дхарми.

Карма йога - це шлях проходження дхарме життя, або космічному закону життя, який управляє черговим втіленням індивідуальності. Символом Карма йоги є Колесо Закону, яке здійснює обертання впродовж всього життя людини.

Карма йога описана і відображена подвигом життя таких великих Світочів людства як Будда Готама і Шрі Крішна. Благословенний Крішна підносить вчення про йогу в бесіді з своїм учнем Арджуной. Він говорить: «Йога є мистецтво в діях» [Бхагавад Гита, Розділ 2, 50]. Коли Готама Будда прийняв високе, можливе на землі присвячення, він вийшов на подвиг дії і вирішив принести миру плоди своєї праці - освіту неосвічених і пригноблюваних народних мас. Його шлях був шляхом проходження Закону, і так виявився символ - Колесо Будди. Він пройшов по землі, виконуючи цей Космічний Закон. Його хода була тверда, а його дія була мистецтвом.
Це ще раз говорить про те, що вище призначення людини, вища воля утілюється повною мірою в кращих представниках роду людського. Подаючи приклад простим людям, великі прагнуть виконати свою місію бездоганно.

.

Карма йога є мистецтво в діях. Людство охоплене діяльністю. Людина не може відмовитися від дії. Навіть відлюдник діє, але думкою. Те, що так все живе безпорадно вабиться до дії. Тому що в безперестанній дії сам Брахман. Але мистецтво дії знайоме далеко не кожному. Як правильно діяти, не зароджуючи нову карму і спокутуючи стару карму? Зараз навіть неосвічені хатха-йоги тлумачать про те, що добре спокутувати карму. Але такі, наприклад, як Вадим Запорожцев, будують ілюзії, нібито концентрація «на кругах Крійі - чакрах», енергетичних центрах, і фізичні вправи можуть посунути що практикують до очищення карми.
Це означає, що вони зовсім не розбираються в тому, що таке карма і що таке закони карм.

.

Як тлумачить про очищення карми сам Господь Крішна? По-перше, карма народжується від гріха. Ось що говорить Благословенний в Пісні Господньої (Бхагавад Гите):

9. Мир скутий дією, якщо воно здійснюється не ради жертви <.>

13. Ті, хто піклуються про їжу виключно для себе, харчуються гріхом.[З Розділу 3, Йога дії].

Мова тут йде не стільки про продукти харчування, скільки про те, що дістається людині від його праць. «Їжа» ця може бути також і комп'ютером, і автомобілем, і одягом, і т.д. тут йдеться про егоїзм і самозвеличання, яке збирає для себе, для свого власного благополуччя, задоволення і достатку. Така діяльність в корені своєму упереджена до плодів своєї праці. Навпаки, жертвуючи для ближнього, працюючи ради допомоги ближньому, залишаючи собі тільки малу частину для підтримки своїх сил, йог звільняється від наслідків причин, і тому він не зв'язаний, вільний від гріха. Це одна з умов очищення карми.
Ви можете прочитати про це докладніше самі в Бхагавад Гите, Розділи 2 і 3 - «Йога шляхом Санкхиі» і «Йоги дії».

.

Ще одним важливим моментом в спокутуванні карми є наступне. Людина повинна досконало володіти собою, тобто не піддаватися примарному впливу своїх емоцій і відчуттів. Коли бажання втрачають минулу силу, відступає жадання і врівноважується астральний провідник, а разом з ним заспокоюється і розум - а це є одна з перших умов досягнення ступеня Пратьяхара - те, значить, людина готова до концентрації і медитації.

66. Немає Чистого Розуму для того, що не володіє собою, і немає для нього медитації; без медитації немає миру, а без світу чи можливе щастя?

[З Розділу 2, Йога шляхом Санкхиі].

Чому так наполягає, що людина повинна бути вільна від неврівноважених гойдань емоцій астралу? Тому що за неспокоєм і емоційною неврівноваженістю не можна розгледіти і відчути вищу природу, як на поверхні неспокійного озера не можна розгледіти віддзеркалення блискучих вершин. Промінь вищої свідомості проникає тоді, коли нижча природа спокійна і уравновешенна. Інакше людина живе астральними емоціями. А емоції захоплюють його то в одну крайність, то в іншу. І це у свою чергу веде до невгамовних бажань і помилок, унаслідок чого людина помиляється і грішить. А такі причини породжують карму, яка вимагає подальшого спокутування.
Отже, треба навчитися володіти собою. До чого і закликає нас Шрі Крішна.

.

Укупі з цими умовами є і третє, яке показує нам мистецтво Карма йоги. І умова важлива. Це виконання свого обов'язку перед близькими людьми і всіма, з ким зв'язує нас життя. Це є мистецтво виконання своєї дхарми. Мистецтво це у віддачі самого себе ближнім, а для великої людини - народу. Коли, піднімаючись над світом суєти і повсякденності, герой забуває про себе, служивши людству, то він виконує свою дхарму і повинен віддати всього себе до краплі. Цьому учив Ісус Хрістос з Назарета, так він поклав приклад і вивів закон «Руками і ногами людськими» досягнете ступенів Храму. А храм в кожному людському серці, і сама людина - це храм Божий. Шлях через себе.
Тільки перемігши себе, врятуєтеся.

.

Тобто шлях Карма йоги, як ми вже здогадалися, це шлях мистецтва віддачі самого себе на користь ближнього, це шлях самозречення, внаслідок чого досягається спокутування карми, тобто погашення старих причин в слідстві і не зародження нових. Цим шляхом досягається звільнення від колеса перевтілень, і проповідь Будди Готами говорить про цей же Закон, який цей Просвітлений вичерпав на собі, перейшовши в Нірвану. Будда говорив, що народження народжує тисячу причин страждання як незадоволені бажання, горе, хвороби, старість і смерть.
І щоб позбавитися від цих причин ми повинні практикувати Карма йогу, колесо якої поступово приведе нас до вичерпання причин народження в цьому багатостраждальному світі. Але про практику йоги вже говорив Шрі Крішна, наставляючи свого вірного учня на праведний бій. Життя - це поле битви. Людина повинна боротися за затвердження своєї свідомості, боротися з неміччю і болем. Тому повчання цього Вчителя не потьмяніли навіть через п'ять тисячоліть.

.

Джерело: darshana.ru

Інші статті


0 Відгуків на “Карма йога”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук