Пранаяма

Пранаяма - стародавня езотерична техніка йогів, яка навчає людину контролю за праной (вільною космічною енергією) за допомогою самостійної регуляції дихання.

Сам термін "пранаяма" складається з двох санскритських слів - "прана" і "яма". Термін прана позначає собою "дихання, життя, енергія життя". Прана незмінно присутній всюди, і людське тіло, всі його органи і тканини нерозривно пов'язані з праной. Термін "яма" в перекладі з санскриту означає "смерть, зупинка, затримка". Тому пранаяму часто визначають як техніку свідомого управління диханням, яка включає систему дихальних вправ, що допомагають організму накопичити життєву енергію, що отримується з повітря.

ПРАНАЯМА (Pranayama)

Регуляція дихання; управління і правильний підхід до процесів вдиху і видиху. Це означає припинення дихання тільки в тому ступені, в якій можна називати зупинками його затримки після повного вдиху і повного видиху; проте це не повна зупинка дихання - інакше не мало б сенсу говорити про вдих і видих. Видих, вдих і стан спокою, затримки, є трьома моментами, які вимагають регуляції по їх характеру, тривалості і пропорційності. Пропорційність означає взаємне відношення тривалості всіх трьох етапів дихання.
Найбільш пропорцією, що часто зустрічається, є одна одиниця часу для вдиху (пурака), чотири одиниці для затримки повітря (кумбхака) і дві одиниці часу для видиху (речака), проте Патанджалі не згадує про співвідношення 1:4:2 або який-небудь іншій пропорції, пропонуючи таким, що практикує визначити свій власний стандарт, що забезпечує найбільшу зручність і результативність. Що стосується питання тривалості цієї одиниці часу, необхідно розглянути систему його вимірювання.
У колишні часи - і іноді зараз - найбільш вживаною одиницею часу (матра) для вимірювання тривалості стадій дихання був час, необхідне для того, щоб три рази підняти руку над коліном і не поспішаючи клацнути пальцями. У перекладі на звичні сучасні одиниці вимірювання часу це складає близько 3 секунд. Після нетривалої практики відчуття тривалості вибраної одиниці часу стає у того, що практикує автоматичним.
У санскритській філософській літературі згадується також дрібніша одиниця часу під назвою секунда, або мить (кшана), яка зазвичай вважається рівній чверті проміжку часу, необхідного для мигання оком; проте, вона не використовується безпосередньо в пранаяме. Патанджалі не дає ніяких розпоряджень щодо одиниць вимірювання і тривалості стадій дихання.
Він тільки відзначає, що цикл дихання повинен бути довгим, тобто тривалішим, ніж зазвичай; і - у зв'язку з характером його течії - воно повинне бути красивим, тобто дихаючий не повинен обурювати навколишнє зовнішнє повітря, повинен володіти здоровим тілом і перебувати в спокійному стані, з тим щоб максимально оголити своє внутрішнє світло і досягти нічим практики розумової концентрації, що не відволікається.

.

Джерело: all-yoga.ru

Інші статті


0 Відгуків на “Пранаяма”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук