Яма

Яма (Йама) - дотримання загальних моральних заповідей (контроль міжособових відносин):
1. Ахимса - утримується від нанесення шкоди будь-якій живій істоті на ділі або в думках;
2. Сатья - правдивість в словах і думках;
3. Астея (Астейа, Астеям) - відсутність прагнення до володіння чужим;
4. Апаріграха - відхилення дарів і інших незаслужених матеріальних благ, некористолюбство, свобода від непотрібних речей;
5. Брахмачарья - контроль за плотськими бажаннями і сексуальною активністю

Перша яма: Ахимса

Перерахуємо спочатку все не “можна”. Щоб наповнити відро, потрібно спершу закласти в нім дірки. Ці п'ять установок згруповано в категорію яма - контроль. Здавалося б, дивно, що цим принципам предпосилаєтся негативне визначення. Пояснюється ж це тим, що вони затверджуються як чесноти, коли віддаляються протилежні їм, або негативні, якості. Подібним же чином, кожне правило ями сприяє розквіту внутрішніх чеснот. Образно виражаючись, кожна яма змиває грязь, що покриває дійсне золото нашої істоти. Після ж видалення негативної тенденції залишається реальність душі.

Перше правило ями популярізовал Махатма Ганді. Це ахимса - ненасильство, неспричинення шкоди. Негативна приставка (бо це можна перевести і як “доброзичливість”) пояснюється тим, що як тільки з серця виганяє схильність гнобити інших або так чи інакше кривдити їх (у тому числі і прагнучи до особистої вигоди за їх рахунок), то як природна якість серця сама собою відкривається доброзичливість.

Бажання як-небудь образити іншу живу істоту - навіть завдати шкоди навколишньому середовищу, бо вона теж в тому або іншому ступені жива і свідома, - відчужує нас від реальності душі і укріплює ілюзію его.

Все, що відокремлює нас в свідомості від безмежності всього життя, рівнозначно запереченню тієї єдності, до якої ми повинні прагнути в медитації.

У всіх установках ями і ніями важливі не наші зовнішні справи, а внутрішні установки серця. Скажімо, неможливо жити в цьому світі относительностей, зовсім не заподіюючи шкоди. Якась шкода неминуче заподіюється самій нашим життям. Кожен наш вдих і видих вбиває міріади бактерій. Кожен автомобільний вихлоп неумисно приносить смерть незліченною комахою. Виходячи на вулицю, навряд чи можна не роздавити декілька мурашок. Сама Природа затверджує збереження одного життя за рахунок іншої. Навіть плоди, які ми їмо, є формами життя.
Саме єство тигра велить йому вбивати: чи так можна його спосіб підтримки життя назвати гріховним? Вбивство є гріхом для людини і, перш за все, тому, що позбавлення життя іншої людини опускає нас на нашому рівні еволюції. Вбивство є протилежність затвердженню життя, це затвердження смерті. Інакше кажучи, з більш широкої точки зору, смерть неминуче приходить до кожного з нас. Тому сама по собі вона не може бути злом.

.

Бувають ситуації, говорить Бхагавадгита, коли необхідно заподіяти меншою шкода, щоб запобігти більший, і ухилення від подібного боргу саме по собі є актом насильства. Так, іноді необхідно битися - наприклад, в оборонній війні. Знову ж таки, згідно закону карми, розвиненіші види повинні бути захищені від менш розвинених, навіть якщо захист припускає вбивство. У разі справедливої війни захист потрібний не вищим видам від нижчих, а вищій меті від нижчих мотивів - безневинним людям, наприклад, від бажання агресора знищувати.

У будь-якому випадку, важливе правило ахимси, що виключає обумовлену відносністю невпевненість, полягає в тому, щоб духовний шукач постійно дотримувався установки на неспричинення шкоди.

Якщо ми не бажаємо зла жодної живої тварюки, навіть якщо необхідно убити її, нас наповнює свідомість спокійного ухвалення інших і життя, незалежно від того, як поступають з нами самими. При цьому, з приходом доброзичливості, яка з'являється разом з ухваленням, ми зустрічаємо і відповідне відношення до себе з боку інших. Коли ми удосконалюємо якість ненасильства, в нашій присутності припиняється ворожість.

Для медитації ненасильство має і ще одну корисну сторону. Бажання нашкодити створює у нас внутрішню напругу, що конфліктує з утихомиреною, яку ми прагнемо розвинути в медитації.

Друга яма: правдивість

Наступним принципом не “можна” є те, що “утримується від неправди”. І знов, чому ця установка починається із заперечення? Чому не можна просто сказати: “Будьте правдиві”? Річ у тому, що правдивість є для нас природною тенденцією, як тільки долається бажання спотворювати істину.

Ця якість теж несе в собі і тонкий, і грубий аспекти. Бо “факт” і “істина” не завжди синоніми. Твердження може правдиво висловлювати факти, але не мати ніякого відношення до вищих істин. Скажімо, лежачи в лікарні, людина може виглядати хворим саме настільки, наскільки він себе таким відчуває, але якщо ви скажете йому: “Ти жахливо виглядаєш!” - ваші слова можуть серйозно погіршити його стан. Навпаки, якщо, представляючи його в доброму здоров'ї, ви з глибоким переконанням скажете: “Ти чудово виглядаєш!” -то можете підбадьорити і навіть зцілити його.

Ось на чому заснована практика того, що утримується від неправди. Майте на увазі, що істина завжди благотворна, тоді як констатація факту може принести як добро, так і шкоду. Якщо якісь слова можуть заподіяти шкоду, їх не можна вважати істиною у вищому сенсі. Якщо неможливо говорити щиро, не ризикуючи нашкодити, то краще взагалі нічого не говорити. (Ось одна з можливих причин того, чому деякі індійські аскети практикують постійну мауну - мовчання)

<те, що p> Утримується від неправди є важливою практикою і для медитації. Розум, що знаходиться під впливом тенденцій, що піднімаються з підсвідомості, легко схиляється до самообману. Одна з перешкод в медитації складають галюцинації. Вони бувають не тільки зрітельнимі, але здатні приймати і інші брехливі форми, наприклад, “інтуїтивного” керівництва. Оскільки вони виходять з підсвідомості, то тягнуть розум вниз, геть від надсвідомості.

Підсвідомий мир пасивних задоволень має свою привабливість. Дуже легко зав'язнути в нім замість того, щоб на крилах сили волі підніматися в піднесені сфери екстазу. Про небезпеку підсвідомого самообману попереджає містична література всіх релігій.

Як же розпізнати галюцинацію? Перевіряючи свій досвід в “холодному світлі дня”. Перш за все, дійсний надсвідомий досвід супроводжується інтенсивним внутрішнім усвідомленням і, крім того, приносить благотворні і довготривалі результати. Оскільки емоція теж може бути інтенсивною, то слід додати, що інтенсивність надсвідомого переживання буде ще і спокійною.

В надсвідомому досвіді не буває нічого тьмяного і туманного. Якщо під час переживання ви бачите світло, він буде ясним, а не каламутним або нечітким. Всяке натхнення, що відчувається, створює в думці чіткість, а не невизначеність і плутанину. З тих питань, в яких у вас раніше не було ясності, цей досвід дасть вам чітке осяяння і розуміння, а нерідко така ясність отримує і зовнішнє підтвердження.

Досконалість в тому, що утримується від неправди до такого ступеня розвиває ментальні сили, що просте слово стає причиною об'єктивних подій. Достатньо лише сказати про щось, щоб це відбулося насправді.

У зв'язку з цим стає украй важливим, щоб кожне наше слово було позитивним і доброзичливим, хоч би в намірах. (Неможливо передбачити чужу реакцію.) Бо негативні або недоброзичливі думки здатні заподіювати шкоду.

Третя яма: не здобувається

Ще одну яму складає те, що не “здобувається”.

(Це слово часто, але поверхнево переводиться як “не-хищеніє”. Цілком розумно зажадати припинення крадіжки від злодія, але включення подібної вимоги в число “заповідей” для тих, що стоять на духовному шляху здається мені безглуздим. Справді рідкістю повинен бути що той медитує, для якого крадіжка складала б серйозну проблему!)

Насправді “користолюбство”, що позначає бажання мирських отримань (як правило, грошей або чого-небудь вимірюваного ними), це не зовсім точне слово. Яма того, що не здобувається подразумеваєт щось глибше.

Духовний шукач повинен відмовитися від бажання мати що б то не було незаслужено. Суть в тому, що якщо він не заслуговує цього, то не потрібно і боятися, що він не приверне це. Навіть якщо йому доведеться напружено трудитися ради залучення чогось, йому не слід хвилюватися про результати, цілком залишаючи їх на волю Божію. “Хай приходить те, що приходить саме” - ось його девіз. Такий “рецепт” розумового спокою навіть під час інтенсивної активності.

Ми не часто отримуємо, не прикладаючи до того ніяких зусиль. Тому установка того, що не здобувається полягає не в припиненні зусиль, а в тому, щоб навіть докладаючи ці зусилля, не прив'язуватися до результатів.

Секрет внутрішнього спокою полягає у відмові від бажань. Під час медитації бажання чого-небудь зовнішнього по відношенню до себе виводить розум з дійсного “Я” зовні, а будь-яке бажання, що вабить розум зовні, перешкоджає досягненню успіху в медитації.

Під час медитації скажіть собі, що вам нічого не потрібно: ви самодостаточни в самих собі. Ви випробовуєте довершений внутрішній спокій. Говорите собі: “Я нічим не володію - я вільний! Я ні ким не володію - я вільний! Я вічно здійснений, вічно вільний в самому собі!”

Якість того, що не здобувається, розвинена досконало, виробляє тонкий магнетизм, що дозволяє його володареві без зусиль привертати потрібні йому речі. Тому він ніколи не хвилюється про те, що не отримає потрібне йому, чим би це не було. Він обов'язково отримає те, чого потребує.

Четверта яма: неприйняття

Природним наслідком ями того, що не “здобувається” буде “неприйняття”. Деякі авторитети розуміють це слово (апаріграха) як неприйняття подарунків, пояснюючи це тим, що ухвалення їх може спричинити за собою борг карми. Таке пояснення, проте, незадовільно, що стає очевидно при розгляді здатності, яка, як затверджується, розвивається у міру вдосконалення цього принципу. Доведене до досконалості неприйняття дозволяє пригадати свої минулі втілення.

Щоб пригадати свої минулі життя, необхідно видалити свідомість і енергію від тіла і увійти до стану надсвідомості. Лише не ототожнюючись з своїм нинішнім тілом, душа згадує своїх колишніх осіб.

“Неприйняття” складає природну пару з тим, що не “здобувається”. Не здобувається означає неприв'язаність до того, що не належить нам, неприйняття ж означає неприв'язаність до того, що ми зазвичай вважаємо своєю власністю. Річ у тому, що нам насправді не належить нічого. Все - наші тіла, вчинки і навіть думки - належить Господу.

Якщо в медитації ви настільки повно віддасте себе Боові, що усвідомлюєте, що все належить Йому, то швидко досягнете результатів.

Установка, яку я привів тут як четвертую, у Патанджалі, авторитету в цій області, йде п'ятою по рахунку. Я змінив його порядок лише для того, щоб чітко показати природну відмінність між тим, що не здобувається і неприйняттям. З цими двома поняттями пов'язана велика плутанина, яка частково пояснюється їх розділенням в традиційному порядку. Швидше за все, Патанджалі поставив неприйняття в кінець цього списку з іншої причини: воно природним чином підводить до наступної категорії установок - ніяма.

П'ята яма: брахмачарья

Останньою ямою, яка в “Афорізмах” Патанджалі йде четвертою, є брахмачарья - самоконтроль, або більш дослівно, “наповнення Брахмой (Високим Духом)”. Зазвичай цю установку співвідносять з практикою статевої стриманості, проте вона має ширший сенс. Брахмачарья означає контроль всіх природних потреб, з яких статеве ваблення, - найсильніше, але не єдине.

що Висувається даним ученням ідеал полягає в тому, щоб жити в ототожненні з Духом, усвідомлюючи себе душею, що живе через тіло, і більше не бажаючи рахувати себе его, зосередженим в тілесній свідомості. Ми повинні жити так, щоб опанувати своїми вабленнями, а не дозволяти їм володіти нами.

Рекомендація тут полягає не в крайній стриманості, хоча повна статева стриманість щонайменше не виключено. Самоконтролю тут важливо добиватися перш за все помірністю і поступовістю, направляючи свої зусилля на досягнення досконалості в цьому.

Для досягнення самоконтролю шукач навіть в розпал задоволення вчиться направляти відчуття цього задоволення вгору, в мозок. Він повинен прагнути відчути, як це плотське задоволення живить його внутрішню радість в її джерелі в “Я”.

Є чудова історія про драматурга Джоржде Бернарда Шоу, який ненавмисно привів наочний приклад цього принципу. Одного разу на якомусь прийомі, коли він сидів в стороні від всіх, до нього підійшла господиня і запитала: “Розважаєтеся самим собою?” “Це все, чим я розважаюся!” - відповів він.

(Бувальний переклад англійського виразу enjoy oneself, відповідного російському “розважатися”, звучить як “насолоджуватися самим собою”. Насправді питання господині складається тільки з одного слова: “Розважаєтеся?”. Але якщо переводити букально, то весь діалог виглядає так: “Насолоджуєтеся самим собою?” “Це все, чим я насолоджуюся” (прим. перев.))

Подібним же чином, за кожним зовнішнім переживанням ми повинні прагнути розгледіти радість власної істоти.

Під час медитації - особливо - намагайтеся відчути потік чистої радості в хребті. Це дійсна річка хрещення, зовнішнім символом якої в багатьох релігіях є звичайна річка. На самій же справі вона відчувається як могутній струм в глибині хребта. Тільки у ній, і ніде більше, очищається свідомість шукача.

Багато святих різних віросповідань з іронією відносилися до людської потреби замінювати внутрішні істини зовнішніми символами. Один індійський святий з посмішкою відмітив: “Про, звичайно правда, що гріхи залишають вас, коли ви здійснюєте обмивання в священній річці Гангу: вони сидять на деревах біля берега, але, коштує вам тільки вийти з води, як вони тут же знов обліплюють вас!” Тому здійснюйте обмивання в медитативному спокої і особливо в річці хребта. Ось де ви отримаєте істинно духовне хрещення.

Довершений контроль над всіма своїми природним схильностями дає нам невичерпну енергію. Бо наша енергія і воістину все, що ми здатні виразити в творчому ентузіазмі, виливається тим рясніше, чим ширше ми розкриваємо джерела життя усередині себе.

Джерело: all-yoga.ru

Інші статті


0 Відгуків на “Яма”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук