Асана

Асани - статичні положення тіла. Є одними з найважливіших складових частин йогичеськой тренування .

Асана, згідно Патанджалі, - "це положення тіла, яке зручне і приємно". Деякі що сучасні практикують, прочитавши це визначення, можуть сприйняти його як знущання. Дійсно, деякі пози йоги вимагають для свого виконання чималій спритності, сили, розтяжки і навряд чи можуть бути названі "зручними і приємними". Даний парадокс пов'язаний з тим, що, мабуть, за часів Патанджалі йоги використовували лише невелику кількість асан, серед яких не було витончених, подібно тим, що пропонують сучасні школи. Так, в "Хатха йога прадіпіке" приводиться перелік з 11 асан для зміцнення тіла і 4-х медитативних асани. До першої групи відносяться:

 • Свастікасана,
 • Гомукхасана,
 • Вірасана,
 • Курмасана,
 • Кукутасана,
 • Уттана Курмасана,
 • Дханурасана,
 • Матсьяасана,
 • Пашимоттанасана,
 • Маюрасана,
 • Шавасана

До другої

 • Сиддхасана,
 • Падмасана
 • Симхасана
 • Бхадрасана
Класифікація асан

Асани можна умовно розділити за типами дії:

 • розтягуючі
 • , що скручують

 • силові
 • перевернені
 • здавлюючі
 • рівноважні
 • По завданнях: медитативні, тобто сприяючі або такі, що готують до практики вищих ступенів йоги і терапевтичні, тобто що володіють конкретною психо-фізіотерапевтічеськім дією на організм.

  Перелік асан Хатха-йоги

  Механізм дії асан на організм

  Відоме 7 типів дії асан на організм (вони розглядаються, наприклад, в статті Андрія Сафронова "Механізми впливу вправ Йоги").

  • гуморальний механізм: зміна гідростатичного тиску в різних порожнинах фізичного тіла людини при виконанні асан надає впливу на діяльність фізіологічних систем організму
  • рефлекторний механізм: суть його полягає в компенсаторному посиленні кровообігу після розтягування або стиснення зон фізичного тіла, що дозволяють безпосередньо впливати на функції різних органів
  • стресовий (Л.Гаркави)
  • гормональний (Р.Минвалеев)
  • енергетичний (Д.Эберт, А.Сафронов)

  Асани впливають переважно на фізичне і ефірне тіло, специфічно активізуючи зони психосоматичних відповідностей, що звільняє тіло від несвідомої м'язової і нервової напруги, усуває блоки ефірної енергії. Даний механізм був названий психосоматичним і грунтується на існуванні взаємозв'язку психіки і тіла людини.

  Вказівки і застереження для практики асан (по БКС Айенгару)

  - практика асан повинна спиратися на принципи ями і ніями, що закладають основи для вироблення характеру.
  - той, що займається повинен володіти дисципліною, вірою, завзятістю і наполегливістю.
  - перед виконанням вправ слід звільнити сечовий міхур і кишечник. Якщо перед початком занять спорожнити кишечник виявилося неможливим, потрібно починати і ширшасани і сарвангасани. До інших поз можна приступати лише після очищення кишечника.
  - перед виконанням асан і після завершення занять необхідно приймати душ.
  - асани переважно виконувати на тоший шлунок: від їжі до занять винне порйті 3-4 години. В крайньому випадку перед вправами можна випити чашку кави, сподіваючись або молока. Через півгодини після занять можна поїсти.
  - кращий час для занять - ранній ранок або пізній вечір. Уранішні заняття сприяють підвищенню загального тонусу і хорошої працездатності протягом дня. Вечірні заняття знімають втому, що накопичилася, осежают і заспокоюють.
  - виконувати асани потрібно в тихому, чистому і добре провітрюваному приміщенні.
  - асани не рекомендується виконувати після тривалого перебування на жаркому сонці.
  - не слід робити асани голом підлозі або нерівному місці - потрібно постелити килимок або ковдру.
  - під час занять тіло повинне бути розслабленим.
  - на початковому етапі очі повинні бути відкритими, щоб не помилитися у виконанні пози. Надалі, очі краще закривати.
  - під час виконання асан активним повинне бути тіло, розум напружувати не слідує.
  - якщо ви виконуєте асани перед дзеркалом, воно повинне відображати вас цілком.
  - при виконанні вправ дихати потрібно глибоко і спокійно, через ніс.
  - після закінчення вправ слід лягати на 10-15 хвилин в шавасану: це знімає втому.
  - пранаямой слід займатися або рано вранці, перед асанамі, або увечері, через півгодини після їх завершення. У уранішній час пранаямой можна займатися від 15 до 30 хвилин, а потім виконати протягом декількох хвилин савасану і лише через 30-40 хвилин приступати до решти асанам.
  - пози з нахилом вперед дуже корисні для тих, хто страждає зниженим або підвищеним артеріальним тиском.
  - якщо у вас бувають запаморочення або підвищений артеріальний тиск, не слід починати заняття з перевернених поз типу ширшасани і сарвангасани. Спочатку потрібно виконати пашчимоттанасану, адхо мукха шванасану і уттанасану. Після виполнєїя перевернених поз необхідно повторити ці асани у вказаному порядку.
  - жінкам не рекомендується виконувати асани і ставати на голову під час менструацій. Проте при рясних виділеннях можуть бути корисні упавіштха конасана, бадха конасана, вірасана, джану ширшасана, пашчимоттанасана і уттанасана.
  - у перші три місяці вагітності можна виконувати всі асани. Баддха конасану і упавіштха конасану можна робити протягом всієї вагітності і у будь-який час доби, оскільки ці асани укріплюють м'язи тазу і поясницю і значно полегшують родові сутички. Пранаяму без затримки дихання так само корисно робити протягом всього періоду вагітності, оскільки регулярне глибоке дихання дуже допомагає під час пологів.
  - у перший місяць після пологів не слід виконувати ніяких асан. Потім можна приступати до помірних вправ. Через три місяці після пологів можна виконувати всі асани.
  - при правильному виконанні асан ви відразу відчуєте легкість, спокій і бадьорість. Погіршення самопочуття свідчить про невірне виконання вправ. В цьому випадку слід звернутися до досвідченого наставника.
  Загальні зауваження до виконання асан
  Виконання асан можна розділити на декілька етапів:
  1. Відпочинок перед виконанням пози: перед вправами слід розслабитися, сидячи або лежачи в зручній позі, заспокоїти дихання, зробивши 2-3 спокійні вдихи і видих.
  2. Уявне настроювання на виконання асан: подивіться на зображення пози і представте себе в ній.
  3. Входження в позу: виконаєте асану згідно інструкції, роблячи рухи послідовно, плавно і спокійно.
  4. Фіксація пози: на початковому етапі утримуйте асану не більше 5 секунд, а потім поступово збільшуйте час до 20-30 секунд; під час виконання асани думайте про що-небудь хороше.
  5. Вихід з пози: повертаючись в початкове положення, робіть плавні і спокійні рухи.
  6. Відпочинок після виходу з пози: після виходу з асани розслабтеся і полежте на спині 3-4 секунди; час відпочинку після всього заняття складає приблизно одну чверть від його загальної тривалості.

  Джерело: all-yoga.ru

  Інші статті


  0 Відгуків на “Асана”


  1. Немає коментарів

  Залишити відгук