Самадхи

Самадхи - духовний стан свідомості. Існують різні види самадхи. Серед нижчих самадхи савікальпа самадхи є найвища форма. За савікальпа самадхи йде нірвікальпа самадхи, але між ними величезна пропасти: це дві абсолютно різні форми самадхи. До того ж, існує стан і за межами нірвікальпа самадхи, зване сахаджа самадхи.

В савікальпа самадхи на короткий період часу ви втрачаєте всю людську свідомість. У цьому стані поняття часу і простору абсолютно інше. Протягом години або два ви знаходитеся в абсолютно іншому мирі. Там ви бачите, що майже все зроблено. Тут, в цьому світі, у вас і в інших є ще багато невиконаних бажань. Мільйони бажань ще не виконані, і мільйони справ залишаються в очікуванні здійснення. Але коли ви перебуваєте в савікальпа самадхи, ви бачите, що практично все зроблено, вам нічого робити. Ви - тільки інструмент. Якщо ви використовуєтеся, чудово, якщо немає, означає все вже зроблено. Але з савікальпа самадхи кожен повинен повернутися до звичайної свідомості.

Навіть і в савікальпа самадхи існують різні рівні. Як у одному і тому ж шкільному класі є блискучі учні і слабкі учні, так і в савікальпа самадхи деякі учні досягають вищого ступеня, тоді як ті, що менш спрямовані шукають досягають нижнього ступеня сходів, де все не так ясно і живо, як на високому рівні.

В савікальпа самадхи є думки і ідеї, що приходять з різних місць, але вони не діють на вас. Під час медитації ви залишаєтеся безтурботні, і ваша внутрішня суть діє динамічно і упевнено. Але коли ви будете трохи вищі, коли ви станете єдині з душею в нірвікальпа самадхи не буде ніяких думок взагалі. Я намагаюся пояснити це словами, але свідомість в нірвікальпа самадхи ніколи не зможе бути адекватно пояснене або виражене. Я прагну найкращим чином розповісти вам щось з дуже високого стану свідомості, але все таки виражає це мій розум. А в нірвікальпа самадхи немає розуму, тільки нескінченний спокій і блаженство.
Там зупиняється танець природи, і той, що пізнає і пізнаваний стають одним. Там ви насолоджуєтеся надзвичайно божественним, всеосяжним, внутрішнім любовним екстазом. Ви стаєте об'єктом насолоди, ви стаєте такими, що насолоджується і ви стаєте самою насолодою.

.

Коли ви вступаєте в нірвікальпа самадхи, перше, що ви відчуваєте, це те, що ваше серце більше, ніж сам Всесвіт. Зазвичай ви бачите мир навколо себе, і Всесвіт здається нескінченно більше, ніж ви. Але це тому, що мир і Всесвіт осягнулися обмеженим розумом. Коли ви перебуваєте в нірвікальпа самадхи, ви бачите Всесвіт як маленьку крапку усередині свого безкрайнього серця.

В нірвікальпа самадхи присутнє нескінченне блаженство. Блаженство є неясним поняттям для більшості людей. Вони чують, що є щось, зване блаженством, і деякі говорять, що випробували його, але більшості не мають власного уявлення про це. Коли ви входите в нірвікальпа самадхи, ви не тільки відчуваєте блаженство, але також стаєте цим блаженством.

Третє, що ви відчуваєте в нірвікальпа самадхи, це - сила. Вся сила всіх окультистів, зібрана разом, - ніщо порівняно з силою, яку ви маєте в нірвікальпа самадхи. Але сила, яку ви можете узяти з самадхи для використання на Землі, нікчемно мала в порівнянні з цілою.

Нірвікальпа самадхи - це найвища форма самадхи, якою досягають найбільш реалізовані духовні Вчителі. Це продовжується декілька годин або днів, потім людина повинна повернутися. Що відбувається, коли він повертається? Дуже часто він забуває своє ім'я і вік і не може говорити і думати як слід. Але за допомогою тривалої практики, поступово людина стає здатною повертатися з нірвікальпа самадхи і відразу ж діяти нормально.

Зазвичай, коли хтось входить в нірвікальпа самадхи, він не бажає повертатися в цей світ знову. Якщо він залишається там протягом вісімнадцяти або двадцяти однієї доби, дуже можливо, що душа покине тіло навіки. У далекому минулому були духовні Вчителі, які досягали нірвікальпа самадхи і не поверталися назад. Вони досягали свого найвищого стану самадхи, але вважали за неможливе увійти знову до мирської атмосфери і працювати як люди. Людина не може діяти в світі в той час, коли знаходиться в такому стані свідомості, це просто неможливо. Але є божий промисл.
Якщо Всевишній побажає, щоб конкретна душа працювала тут на землі, навіть через двадцять один або двадцять два дні, Всевишній може забрати цю індивідуальність в інше джерело динамічної, божественної свідомості і повернути його на земний рівень для дій.

.

Сахаджа самадхи - це найвищий тип самадхи. У цьому самадхи людина перебуває у високому стані свідомості, але в той же самий час він здатний працювати в грубому фізичному світі. Він утримує досвід нірвікальпа самадхи і одночасно входить в земну діяльність. Він став душею і в той же час використовує тіло як довершений інструмент. У сахаджа самадхи роблять звичні речі, які роблять звичайні люди. Але в сокровенній глибині серця чоловік переповнений божественним осяянням. Коли хтось досяг сахаджа самадхи, він стає Паном і Майстром Реальності. Можна, коли побажаєш, відправитися до Вищого, а потім спуститися в земну свідомість, щоб з'явитися.

Навіть після досягнення високого типу реалізації благословення сахаджа самадхи відбувається дуже рідко. Дуже мало духовних Вчителів досягло цього стану. Для сахаджа самадхи потрібна нескінченна Милість Всевишнього. Сахаджа самадхи приходить тільки тоді, коли досягається нероздільна єдність зі Всевишнім, або коли хтось хоче показати, в окремих випадках, що він і є Всевишній. Той, хто досяг сахаджа самадхи і залишається в цьому стані самадхи, свідомо і досконало затверджує Всевишнього кожну секунду, і, тому, є найбільшою гордістю Трансцендентального Всевишнього.

За допомогою концентрації ми сосредотачиваємся в одній крапці. За допомогою медитації ми розширюємо нашу свідомість в Безбережжя і входимо в її свідомість. Але в спогляданні ( самадхи ) ми перетворюємося на саме Безбережжя, і її свідомість стає воістину нашою власною. У спогляданні ми в одне і теж час знаходимося в нашій якнайглибшій концентрації і в нашій високій медитації. У спогляданні ми рухаємося до істини, яку побачили і відчули в медитації, стаємо повністю єдині з нею. Коли ми медитуємо, ми обов'язково відчуємо Нескінченність, Вічність і Безсмертя усередині себе. Але коли ми споглядаємо, ми побачимо, що ми самі - Нескінченність, Вічність і Безсмертя.
Споглядання означає наша свідома єдність з нескінченним вічним абсолютом. У спогляданні Творець і творіння, що любить і полюблений, такий, що пізнає і пізнаване стають єдиними. У спогляданні ми стаємо єдині з Творцем і видимий цілу Всесвіт усередині себе. У той час коли ми дивимося на своє власне існування, ми не бачимо людської істоти. Ми бачимо щось подібне джерелу світла, спокою і блаженства.

.

В спогляданні все зливається в один потік свідомості. У нашому високому спогляданні ми відчуваємо, що ми - ні що інше як сама свідомість, ми одне з Абсолютом. Але в нашій високій медитації є динамічний рух, що продовжується в нашій свідомості. Ми повністю усвідомлюємо, що відбувається у внутрішньому і зовнішньому світі, але те, що відбувається не робить на нас впливу. У спогляданні також ми не схильні до впливу того, що відбувається у внутрішньому і зовнішньому світі, але все наше існування стало невід'ємною частиною всесвіту, який ми вміщаємо глибоко усередині себе.

З книги Шрі Чинмоя " Медитація "

Що таке САМАДХИ

1. Самадхи - це надсвідомий стан. Це злиття з Богом або Верховним Брахманом.
2. Стан самадхи невимовно. Немає ні засобів виразу, ні мови, щоб про нього розповісти.
3. Ви повинні пережити це перебування на особистому досвіді в ході безпосереднього інтуїтивного пізнання. Чи можна пояснити смак льодяника?
4. Стан самадхи - це абсолютне блаженство, радість і спокій. Це все, що можна про нього сказати. Кожен повинен пережити його сам.
5. У самадхи споглядальник втрачає свою індивідуальність і ототожнюється з Вищим "Я". Як камфора ототожнюється з вогнем, так споглядальник зливається з тим, що споглядає.
6. Як річка впадає в океан, так індивідуальна душа вливається у Вищу Душу - океан Абсолютної Свідомості.
7. Це блаженне божественне переживання виникає тоді, коли его і свідомість розчиняються.
8. Самадхи - це зовсім не скам'янілий інертний стан, як уявляють багато недалеких людей.
9. Це приголомшливе переживання єдності і цілісності.
10. Це переживання повністю поза сферою дії плотського сприйняття.
11. Глядач і видовище стають єдиним.
12. В змозі самадхи прагнучий не усвідомлює ні зовнішні, ні внутрішні об'єкти. У цьому стані немає ні мислення, ні слуху, ні нюху, ні зору.
13. Самадхи - це надбання кожної людської істоти.
ЩО СПРИЯЄ ДОСЯГНЕННЮ САМАДХИ
14. Віра, здібність до концентрації свідомості, пам'ять, целібат і уміння розрізняти - ось засоби для досягнення самадхи .
15. Тільки одна Божа милість може провести вас в світи трансцендентального досвіду, або нірвікал'па-самадхи .
ПЕРЕШКОДИ НА ШЛЯХУ ДОСЯГНЕННЯ САМАДХИ
16. Хвилювання розуму, сон, пристрасті, недбалість, нерішучість, тонкі васани , хвороба, щастя савікал'па-самадхи , сумніви, духовна гординя - все це перешкоди на шляху до досягнення самадхи .
17. Не приймайте сон за самадхи . Коли людина виходить з самадхи , він володіє трансцендентальною мудрістю.
ДЖАДА-САМАДХИІЧАЙТАНЬЯ-САМАДХИ
18. Самадхи йогина-відлюдника, що практикує хатха-йогу, - це джада-самадхи . Воно схоже на глибокий сон. Йому не відкривається трансцендентальна божественна мудрість. Його самськари не згорають. Він не досягне мокши , або фінального звільнення.
19. У чайтанья-самадхи є абсолютне усвідомлення. Ланцюг перероджень уривається. Йог досягає звільнення і божественної мудрості.
САВІКАЛЬПА-САМАДХИ
20. Є ще два види самадхи : савікал'па і нірвікальпа .
21. Савікальпа-самадхи по-іншому називається сампраджнята - і сабіджа-самадхи .
22. У савікальпа-самадхи є тріпуті, або тріада: що знає, знання і знаємоє.
23. Сампраджнята -, або савікальпа-самадхи можливо, коли досягнута екаграта , або однонаправленість свідомості.
24. Відбувається лише часткове припинення діяльності свідомості.
25. Самськари , або враження, не згорають. Звідси назва сабіджа ("з сім'ям").
26. Коли йогин медитує на чистому і саттвічеськом свідомості, позбавленій раджаса і тамаса , він досягає глибокої радості. Тому цей стан називається сананда-самадхи , або "блаженне самадхи ".
27. Йог відчуває: Ахам асмі , "Я есм'". От чому цей стан називається ще асміта-самадхи .
НІРВІКАЛЬПА-САМАДХИ
28. Нірвікальпа-самадхи -это стан абсолютного усвідомлення.
29. Знання і знаємоє стають єдиним.
30. У нірвікальпа-самадхи йогин бачить без очей, розрізняє смак без мови, чує без вух, відчуває запах без носа і відчуває без шкіри.
31. Описується цей стан от як: сліпою просвердлив перлину; безпалий втягнув в неї нитку; бесшєїй її наділ; а без'язикий це вихвалив.
32. Нірвікальпа-самадхи також відома як асампраджнята або нірбіджа-самадхи .
33. Спостерігається повне припинення всіх ментальних функцій. Звідси і назва - асампраджнята-самадхи .
34. Цей стан досягається тільки тоді, коли є абсолютна ніродха , або управління свідомістю.
35. Самськари згорають цілком. Звідси і назва - нірбіджа .
36. Лише стан нірвікальпа-самадхи здатний знищити ланцюг перероджень.
37. Проте слабкий проблиск Істини не може звільнити вас від народження і смерті.
38. Вам доведеться абсолютно затвердитися в нірвікал'па-самадхи . Тільки тоді сім'я перероджень згорить дотла.
39. Коли йогин досяг високого ступеня нірвікал'па-самадхи , вогонь йоги спалює всі залишки його діяльності. Йогин миттєво отримує звільнення вже за життя. Він знаходить безсмертя, високу трансцендентальну мудрість і вічне блаженство.
40. Єдина садхана для досягнення нірвікальпи -это паравапраг'я , або найбільша безпристрасність.
41. Тут йогин повністю відділяється від пракріті і її ефектів.
42. Мислення, інтелект і відчуття повністю припиняють функціонувати.
43. Тут немає ні звучання, ні торкання, ні форми.
44. Всі недуги, а саме: невідання, егоїзм, симпатії і антипатії, пов'язані з життєвою рутиною, нині знищуються.
45. Гуни , що відповідали об'єктам насолоди, зараз повністю припиняють свою діяльність.
46. Йогин досягає кайвальі , або вищої незалежності, свободи.
47. Він володіє одночасним знанням або всезнанням зараз.
48. Минуле і майбутнє вливаються в сьогодення. Все - це "зараз". Все - це "тут".
49. Йогин трансцендіруєт час і простір.
50. Всі печалі зникають; всі страждання припиняються; насіння діянь згорає; всі сумніви розсіваються. Це вічна свобода.
51. Цей стан подібно до океану без хвиль.

Роз'яснення поняття самадхи

/по матеріалам сайту Школи Йоги при Інституті Теорії і практики Йоги /

Слово «медитація» за походженням латинське і позначає не що інше, як роздум. Тому воно не є чисто індійським, і, строго кажучи, в йогі такого терміну немає взагалі. А коли його намагаються вживати у відношенні до йоги, то роблять це, як правило, в значенні прямо протилежному його дійсному значенню, а саме про медитацію говорять, як про стан зворотному роздуму, тобто безмислії, порожнистості свідомості, відході в трансцендентні сфери, зупинці внутрішнього діалогу і т.п.

Що стосується поняття самадхи, то існує дві неправильні тенденції розуміння цього терміну:

Перша - це дитяче уявлення про самадхи, як про дуже незвичайний стан свідомості, яка супроводжується сильним внутрішнім екстазом, переживаннями, баченнями бога і т.д. і зовнішніми ефектами, такими як яскраве світло навколо голови, клуби диму, що вириваються, з вух, ніздрів і заднепроходного отвору людини, що впала в самадхи.

Друга крайність, коли, навпаки, людина вважає, що він сам вже давно пізнав самадхи, що в цьому стані немає нічого особливого, і що це будь-які приємні внутрішні відчуття.

Насправді ж, і це буде грамотно з погляду йоги, краще говорити про так звану «саньяме» (самьяме, самаяме), яка перекладається з санскриту, як «занурення в щось», і цей процес занурення декілька немов ділиться на три стадії: початкову, середню і таку, що завершує, які відповідають дхаране, дхияне і самадхи. Природно, це тема достатньо непроста, і займатися подібними практиками можуть тільки дуже підготовлені люди і лише в справжній духовній школі під безпосереднім керівництвом справжнього Гуру, що освоїв досконало цю техніку.

Тут ми можемо лише розповісти про це чисто з просвітницької точки зору, щоб розсіяти таємничість і помилки.

* * *

Мозок людини має дві півкулі - ліве і праве, причому півкулі латералізовани, тобто вони не дублюють один одного однозначно, на відміну від інших внутрішніх органів функціонально ідентичних і дублюючих один одного, таких як нирки, легені. Наявність таких двох півкуль утілює собою на фізичному плані дві здатності людської свідомості пізнавати навколишній світ. Один спосіб - йому відповідає ліва півкуля, пов'язаний із здатністю людини ділити все суще на «я» і «не-я», на себе і навколишній світ, на суб'єкт і об'єкти, що оточують його.
В цьому випадку пізнання полягає в тому, що суб'єкт, спочатку будучи відокремленим від об'єкту, не має можливості як би заглянути всередину його і здатний лише вивчати об'єкт, що цікавить його, через вивчення властивостей, якими він володіє. Подібний підхід широко поширений в сучасній науці, але в теж час, всупереч думці багатьох любителів йоги, на належному рівні виконання він є чисто йоговськім способом пізнання.
Інша здатність людської свідомості, якою на фізичному плані відповідає права півкуля, полягає в початковій нерозривній злитій людського «я» і навколишнього світу, або, якщо бути точнішим, початковим перебуванні свідомості йога у всьому всесвіті, як нерозривній його частині. У такому разі, спостерігач, охочий вивчити який-небудь об'єкт зовнішнього світу винен просто стати об'єктом, що цікавить його, злитися з ним, хоча, якщо міркувати досить строго, то і це формулювання не буде зовсім вдалим, оскільки правополушарноє свідомість спочатку припускає неділення миру на суб'єкт і об'єкти.
І тому, в цьому випадку немає ні спостерігача, ні спостережуваного, а є просто можливість людини як би побути будь-якою частиною миру. Звідси існує дві техніка саньями, які ведуть до двох видів самадхи - так званим савітарка-самадхи (з роздумом), і нірвітарка-самадхи (без роздуму). Причому друга нітрохи не перевершує першу, так само як права півкуля головного мозку нітрохи не «краще» лівого.

.

Отже, коротко розглянемо перший вид саньями, краще всього на конкретному прикладі. Припустимо йог хоче вилікувати що давно турбує його хронічну хворобу, в якій медицина йому допомогти не може. Що він повинен робити? Перш за все виділити собі істотний проміжок часу, протягом якого він займатиметься роздумом цій і лише цього завдання і не відволікатися ні на що інше. Ця умова відповідатиме підготовці до саньяме - 5-у ступеню йоги - пратьяхаре.
Далі тіло цього йога повинне зайняти зручне положення, щоб не заважати його роздуму, причому це зовсім необов'язково повинна бути традиційна йоговськая поза - людина може сісти в зручне крісло або лягти на ліжко. Далі він винен дуже чітко сформулювати умову завдання, яке перед ним стоїть, тобто в даному випадку він винен дуже чітко зрозуміти свій діагноз і почати згадувати про нього все, що він може знати із цього приводу, навіть якщо на перший погляд йому здається, що він нічого не знає. При необхідності можна і навіть потрібно користуватися відповідною літературою, консультаціями фахівців і взагалі користуватися будь-якими джерелами отримання інформації.
Думати, що це не зовсім по-йоговські не треба. Насправді, це вже і є справжнісінька йога. Отже, зібрати всі можливі факти, причому не тільки медичні, але також філософські і психологічні, наприклад, як серйозна життєва проблема ускладнювала, а може бути навіть, отруювала життя в період, передуючий хворобі, в чому людина поступала неправильно з погляду законів тій або тих релігій або духовних систем, з якими людина знайома. Він починає зіставляти ці факти один з одним, з метою витягнути з цього зіставлення які-небудь нові факти або висновки.
Все описане вище відповідатиме першому ступеню саньями - дхаране, яка є зосередженням уваги на об'єкті. Тут слід зробити одне дуже важливе уточнення: дана робота буде дхараной тільки в тому випадку, якщо вона є не побутовою, а справжнісінькою, в кращому сенсі цього слова, строго науковий або філософський підхід до вирішення проблеми.
Різниця така ж, як між наспівуванням собі під ніс популярної мелодії, про яку людина навіть не пам'ятає, - звідки вона, і високопрофесійного, тобто абсолютно точного в плані мелодії, ритму, правильного звукоїзвлеченія, з погляду академічного вокалу, і за умови, якщо це виконує справжній професіонал, що закінчив консерваторію і відпрацьований не один десяток років в кращих театрах миру.

.

Потім наступає наступна фаза. У йогі взагалі так влаштовано, що кожен її ступінь, якщо вона досконало освоєна як би плавно перетікає в наступну. Процес напруженого і зосередженого роздуму і аналізу трансформується в набагато вільніший і легший стан, коли нові думки на тему, що цікавить йога, починають приходити в голову самі собою, причому всі ці думки підкріплені надійними аргументами і є дійсно новими, в тому сенсі, що ці знання не можна ні від кого почути і ніде прочитати. У людській культурі їх немає. Ці нові знання самі собою народжуються в голові людини, що вийшла на цю нову стадію саньями, яка називається дхианой.
Таким чином, дхиана відрізняється від дхарани перш за все тим, що йог вже не повинен докладати для зосередженого роздуму ніяких зусиль. Християни, які багато моляться, добре знайомі з цим станом свідомості і говорять про це так: «Спочатку чоловік робить зусилля, щоб творити молитву, а потім, сама молитва починає творити людину, причому без всяких зусиль з боку останнього». Таким чином, стадія дхиани характеризується достатньо чистим, світлим і ясним станом свідомості, яка дуже «щедро одаровує» того, що освоїв цей ступінь йоги людини новими ідеями, знаннями і відкриттями.
Він стає кращим фахівцем на світі в області, що цікавить його, і легко може читати багатогодинні лекції або писати книги на тему, якою була присвячена саньяма. Слід особливо відзначити, що хоча ми прагнемо говорити простими словами про ці речі, абсолютно не слід думати, що ці стани і така практика доступні будь-якому, що рахує себе інтелектуальним людині. 99% професорів, що викладають в кращих університетах миру, в порівнянні з йогом, що вийшов на стадію дхиани, просто не розуміють про що говорять. У їх словах немає нічого живого. Вони просто визубрили це колись і з року в рік бубонять одне і те ж, насправді навіть не розуміючи сенсу сказаного.
Автор цих рядків може дозволити собі таке сказати, оскільки з раннього дитинства знаходився в середовищі наукових співробітників і університетських викладачів, сам закінчив і багато років працював в одному з найпрестижніших університетів миру, є професором і має вчений докторський ступінь.

.

Розвиваючи дхиану далі, людина відчуває себе казково багатим, подібно до графа Монте-крісто, він володіє незчисленними скарбами, - це ті самі скарби, які Ісус закликав копити. «Копите свої скарби на небесах», - говорив він. Недоступну простому обивателеві радість носить в собі дхианой йог, що займається. І ось нарешті, цей процес підходить до свого природного завершення, нарешті йог на найглибшому рівні розуміє, і, навіть вже не просто розуміє, а бачить всю суть того явища, яке ще недавно було для нього проблемою.
Якщо ця проблема як в нашому прикладі носила чисто медичний характер і була пов'язана з якоюсь хворобою (нехай навіть найважчою і невиліковною), ця хвороба негайно проходить. Проходить вона тому, що свідомість людини, самадхи (а описувана нами третій ступінь саньями і є савітарка-самадхи), що освоїв, автоматично відкидає стару неправильну життєву позицію людини, яка була причиною хвороби. Разом з тим, свідомість відторгає від себе всі ті неприродні, «неправильні» вібрації і енергії, які до цього жили в нім так само вільно, як мікроби в запаленому органі або таргани в загидженій квартирі.
Чоловік відчуває величезне полегшення, немов гора повалилася з його плечей, він дійсно знайшов відповідь, вирішив те завдання, яке поставило перед ним життя і яка була для нього серйозною проблемою, що часто створює небезпеку для життя. Тепер свідомість йога, що досяг такого самадхи абсолютно вільно, абсолютно порожньо тому, що ще якийсь час назад, мабуть, здавалося проблемою всього життя.

.

Джерело: all-yoga.ru

Інші статті


0 Відгуків на “Самадхи”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук