Дхарана

Коли тіло загартоване асанамі, розум очищений вогнем пранаями, а відчуття приборкані пратьяхарой, садхака досягає шостого ступеня йоги, званою дхараной. Тут він зосереджується цілком на одному об'єкті або завданні, в яке повністю занурений. Щоб досягти цього стану повного поглинання, розум повинен бути заспокоєний.

Розум - це інструмент, який класифікує, оцінює і координує враження зовнішнього і внутрішнього світу.

Розум - це продукт думок, які важко утримувати, тому що вони невловимі і мінливі. Думка, що зберігається керованим розумом, приносить щастя. Щоб добре користуватися інструментом, потрібно знати, як він діє. Розум - це інструмент мислення, тому необхідно розглянути, як він функціонує.

Ментальні стани підрозділяються на п'ять груп. Перша - стан кшипта, коли розумові сили розкидані безладно і нехтуванні. Розум ганяється за об'єктами бажань, переважає раджо-гуна. Друга - стан вікшипта, коли розум схвильований і засмучений. Тут є здатність насолоджуватися плодами своїх зусиль, але бажання не приведені в порядок і не контролюються. Третя - стан мудха, розум в нім дурний, повільний і тупий. Він розгублений і не знає, чого хоче. Тут переважає тамо-гуна.
Четвертий стан - це екагра (від слів "зка" - один і "агра" - головний), коли розум дуже уважний і ментальні здібності зосереджені на єдиному об'єкті або направлені на одну тільки крапку: тут переважає саттва-гуна. Людина цього типу відрізняється чудовими інтелектуальними здібностями і точно знає, чого хоче, а тому використовує всі свої сили для досягнення мети. Буває, що він женеться за бажаною метою, не думаючи, чого це може коштувати іншим, і викликає страшні біди. Нерідко трапляється, що коли бажана мета досягнута, залишається гіркий присмак.

.

Арджуна, могутній стрілець з епосу "Махабхарата", представляє приклад того, що подразумеваєтся під дхараной. Одного разу Дрона, наставник принців, влаштував для перевірки їх уміння змагання в стрілянині з лука. Принци повинні були по черзі описати вказану їм Дроной мішень. Це була пташка в кублі. Деякі принци описали весь гай, інші - окреме дерево або тільки ту вітку, на якій трималося кубло. Коли ж наступила черга Арджуни, він спершу описав пташку, потім побачив тільки її головку і, нарешті, лише виблискуюче око, яке і було центром мішені.

Доводиться, проте, побоюватися того, що така людина стане егоїстом надзвичайно. Якщо відчуття починають бродити безконтрольно, розум поводиться так само. Відчуття тоді збивають з пантелику розум і віддають його у владу стихій, як пошарпаний корабель в бурхливому морі. Кораблю потрібний баласт для стійкості, а рульовому потрібний світоч-маяк, щоб вести до нього судно. Людині типу екагра потрібні бхакті (обожнювання Бога) і зосередження на Божестві, щоб зберегти розумову рівновагу і завжди рухатися в потрібному напрямі. Він не дізнається щастя, поки не втратить відчуття "я" і "моє".

Останній ментальний стан - це ніруддха, в якому розум (манас), інтелект (буддхи) і его (ахамкара) контролюються і направлені до Бога, на служіння і користь Йому. Тут немає місця відчуттю "я" і "Моє". Як лінза стає більш світлоносною, коли на неї падає багато світла, і здається навіть невідмітною від самого джерела світла, так і садхака, що віддав Боові свій розум, інтелект і его, стає єдиним з Ним, бо думає лише про Нього, Творцеві мислення.

Без екаграти (зосередження) не можна нічим опанувати. Без зосередження на Божестві, що оформляє і управляє всесвітом, неможливо спіткати божественність усередині себе і стати універсальним. Щоб досягти такого зосередження, рекомендується ека-таттва-абхьяса, тобто вивчення єдиної стихії, що охоплює все, сокровенного Я всіх істот, такого, що перетворює Свою єдину форму на багато. Тому, щоб досягти екаграти, садхака зосереджується на звуці АУМ, символі Бога.

Джерело: all-yoga.ru

Статті по темі


0 Відгуків на “Дхарана”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук