Пратьяхара

Якщо розум людини поступається вабленням його відчуттів, він загине. І, навпаки, при ритмічному регулюванні дихання, замість того щоб ганятися за зовнішніми об'єктами бажань, відчуття спрямовуються всередину, і людина звільняється від їх тиранення. Це п'ятий ступінь йоги, звана пратьяхарой, на якій здійснюється контроль над відчуттями.

Досягнувши цього ступеня, садхака проводить ретельну самоперевірку. Щоб подолати смертельно небезпечні, але привабливі чари плотських об'єктів, треба озброїтися обожнюванням (бхакті), невпинно думаючи про Творця, який створив ці об'єкти бажань. Учневі необхідний і світоч знання Божественної спадщини. Причини і рабства і звільнення людей поміщені насправді в їх думці. Розум, прив'язаний до об'єктів бажань, приносить рабство, відмовившись же від них, приносить звільнення. Коли розум жадає чогось, сумує або горює про щось, людина знаходиться в рабстві. Коли всі бажання і страхи знищені, розум очищається. Люди зустрічаються в житті і з благими і з приємними спонуками дії.
Йог віддає перевагу благим приємним. Інші, захоплювані бажаннями, вибирають приємні і упускають саму мету життя. Йог відчуває радість в собі самому. Він уміє зупинитися і тому живе спокійно. Він починає з того, що віддає перевагу тому, що горше отрути, і упирається в практиці, будучи упевнений, що врешті-решт гірке стане солодким нектаром. Ті ж, хто прагне з'єднати свої відчуття з об'єктами бажань, віддають перевагу тому, що здається спочатку солодким, не знаючи, що врешті-решт воно звернеться в гіркоту.

.

Йог знає, що дорога плотського задоволення широка, але веде до загибелі, а йдуть по ній багато. Шлях йоги вузький, як вістря бритви, йти по ньому дуже важко, і лише небагато знаходять його. Йог знає, що в нім самому знаходяться шляхи до загибелі і до порятунку.

Згідно філософії індуїзму, свідомість виявляється в трьох різних якостях. Для людини його життя і свідомість разом зі всім космосом - це еманації однієї і тієї ж пракріті (космічній матерії або суті), що розрізняються по своєму призначенню залежно від того, яка з гун в них переважає. Ці три гуни (якості або атрибути):

1. Саттва (якість прояснення, чистоти, добра), ведуча до ясності і утихомиреної;

2. Раджас (якість рухливості або діяльності), що робить людину активним і енергійним, пристрасним і свавільним;

3. Тамас (якість тьми і відсталості), що перешкоджає і протидіючий прагненням раджаса до праці і саттви до виявлення.

Тамас - це якість помилки, невиразності, інертності і неуцтва. Людина, в якій переважає тамас, інертна і апатична. Якість саттви вабить до Божественної. Якість же тамаса - до демонічного; раджас знаходиться між ними.

Дивлячись по тому, яка гуна превалює в людині, розрізняються і його вірування, і їжа, і жертви, яких він приносить, і аскетичні випробування, яким себе піддає, і дари, які робить.

Народжений з схильністю до божественного безстрашний і чистий, великодушний і володарює над собою. Він прагне до самопізнання. Він не здійснює насильства, правдивий і безгневен. Він відмовляється від плодів своєї праці і працює тільки ради самої роботи. Він спокійний, ні до кого не живить злості, але до всіх - милосердя, оскільки вільний від пожадливості. Він покірливий, скромний і постійний. Він розумний, милостивий і рішучий, оскільки в нім немає віроломства і гордині.

Людину, в якій переважає раджас, відрізняє внутрішня неутамована і причепливість. Будучи пристрасним і жадібним, він заподіює іншим страждання. Його бажання ненаситні, оскільки він повний хоті і ненависті, заздрості і обману. Він непостійний, мінливий, легко відволікається і, в той же час, честолюбний і користолюбний. Він шукає заступництва друзів і зберігає фамільну честь. Він ухиляється від неприємного і тулитиметься до приємного. Його мова нелюб'язна, а чрево ненажерливе.

Народжені з схильністю до демонічного брехливі, зухвалі і самовдоволені. Вони виконані злість, жорстокості і неуцтва. У таких людей немає ні чистоти, ні благопристойності, ні правдивості. Вони потурають своїм пристрастям. Що ошаленіли від безлічі бажань, заплуталися в павутині помилок, ці прихильники плотських задоволень потрапляють в пекло.

Як працює розум людей, у яких переважають разниє гуни, можна показати на прикладі їх різного підходу до такої загальної заповіді, як "не бажай чужого". Людина, в якій переважає тамас, може тлумачити цю заповідь так: "Інші не повинні бажати мого, як би я не придбав його. А якщо побажають, я їх знищу". Людина з переважанням раджаса, обачливий і егоїстичний, тлумачитиме цю заповідь так: "Не треба мені бажати чужого добра, щоб чужі не побажали мого". Він слідуватиме букві закону, вибравши таку політику, але не дійсному духу закону, який слідувало б звести в принцип поведінки.
Людина ж, чий темперамент визначається саттвой, дотримуватиме і букву і дух розпорядження з принципу, а не з міркувань політики, розуміючи вічну цінність заповіді. Він поступатиме праведно ради самої праведності, а не тому, що існує людський закон, що примушує дотримувати чесність під страхом покарання.

.

Йог - теж людина і залежить від всіх три гун. Наполегливе і старанне вивчення (абхьяса) себе і об'єктів, до яких прагнуть його відчуття, дозволяє йому зрозуміти, які думки, слова і вчинки вселені тамасом і які - раджасом. Безперервними зусиллями він виполює і викорінює думки, продиктовані тамасом, і трудиться, щоб придбати саттвічеській склад розуму. Коли в людині залишилася тільки саттва-гуна, це означає, що душа його просунулася далеко на шляху до кінцевої мети.

Дія гун подібно до сили земного тяжіння. Щоб випробувати диво подолання сили тяжіння в космічному просторі, потрібні напружені заняття і сувора підготовка, так і садхаке потрібні вимоглива самоперевірка і дисципліна йоги, щоб - звільнившись від тяжіння гун - випробувати єднання з Творцем космосу.

Відчувши повноту творіння або Творця, садхака втратить пожадливість (трішна) до плотських речей і надалі поглядатиме на них з безпристрасністю (вайрагья). Його вже не турбуватимуть жара і холод, страждання і задоволення, честь і безчестя, чеснота і порок. Він з однаковою незворушністю відноситься до обох обманщиків - поразки і перемоги. Від всіх цих пар протилежностей він звільнився. Він вийшов за межі тяжіння гун і зробився гунатітой (гуни, що подолав). Тоді він звільняється від народження і смерті, від болю і горя і стає безсмертним. Він втрачає самоідентичність, оскільки живе в облиште Уселенської Душі.
Така людина нічого не зневажає і все направляє на шлях вдосконалення.

.

Джерело: all-yoga.ru

Статті по темі


0 Відгуків на “Пратьяхара”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук