Живлення дієта фітнес

Струнка фігура, підтягнутий живіт, високі груди, білосніжна усмішка, пишне шовковисте волосся, чиста шкіра, красиві нігті, - що ще можна додати до характеристики тієї жіночої зовнішності, від якої приходять в трепет чоловіка? Природа дарує нам це, як правило, з народження, а ми потім своїм нераціональним способом життя поступово розтрачуємо всі ці якості. Чи можна їх зберегти або повернути, якщо частина з них була втрачена? Звичайно, можна, якщо ви зберегли здоров'я і придбали якомога менше хронічних недуг. Зрозуміло, все хороше у вас можна закріпити і зміцнити за рахунок раціонального харчування і систематичного фізичного навантаження.

Чи всі ми готові до цього? Давайте не сприймати свою зовнішність як щось непорушне і непіддатливе змінам. На жаль, життя з кожним днем віддаляє нашу молодість і наближає настання вікових змін, які не можуть не відбитися на зовнішності. Чи можна припинити цей процес? Повторимося знову: тільки здоровий спосіб життя, що включає збалансоване харчування і дозовані фізичні навантаження, здатний припинити, а деколи і обернути назад дегенеративні процеси, які погіршують вашу зовнішність, дорогі дівчатка, дівчата, жінки.
У цій статті ми не стосуватимемося питань тренування. І нескладні, і найвитонченіші програми удосталь представлені на нашому сайті і в наших журналах. Ми упевнені, що більшість з тих, хто піклується про свою зовнішність і збереження краси, займається тим або іншим видом фізичної культури, що входить в достатньо ємке поняття «фітнес». Сьогодні давайте проаналізуємо стан вашого живлення, і подумаємо, чи можна оптимізувати його з урахуванням тих завдань, які ставить перед собою ваша фітнес-тренування.
Те, що ви тренуєтеся - це вже саме по собі чудово. Тренування напружує все стресс-лімітірующие і стресс-реалізующие системи вашого організму, і у відповідь на це тіло починає набувати не тільки красивих форм, але і додаткові адаптаційні можливості: поліпшується робота основних функціональних систем - кровообігу, дихання, гормональної регуляції, мишечной, травної, виділення і так далі. Цей процес неминуче супроводжується прискоренням темпу обмінних процесів. Ви будуєте сильні, красиві м'язи, прибираєте підшкірний жир, тренуєте серцевий м'яз, удосконалюєте складання. Всі ці задачі з достатньою надійністю вирішує якісна фітнес-підготовка.
Проте в ході прискорення темпу обмінних процесів збільшується потреба організму у ряді важливих речовин, біологічне значення яких не обмежується тільки участю в обмінних процесах. Їх наявність або відсутність (або хоч би відносний дефіцит) може виражено позначитися на вашій зовнішності, не говорячи вже про здоров'я. До таких найважливіших речовин належить білок (протеїн), ненасичені жири, вуглеводи, амінокислоти, вітаміни і мінеральні речовини.
На жаль, сучасний спосіб життя людини характеризується малорухливістю, або, як говорять медики, гіподинамією. Американські учені, ожиріння, що займаються проблемою, підрахували, що за останні 100 років частка фізичної праці у виробничій діяльності людини знизилася на. 70%! Отже, для того, щоб уникнути ожиріння як наслідку зниження енерговитрат при збереженні прихильності до рясного живлення, потрібно приблизно на стільки ж знизити калорійність тієї частини живлення, яка була покликана заповнювати енерговитрати на фізичну працю. Якщо ми не прибираємо надмірний калораж - ми жиріємо.
А якщо прибираємо? Так, шанси схуднути у нас виникають, але виникає ще один істотний і загрозливий феномен: при зменшенні об'єму споживаною для покриття «робочих» енерговитрат їжі автоматично виникає дефіцит по найважливіших вітамінах і мінеральних речовинах, який досягає майже 40%. Це - реалія нашого часу, і з нею потрібно вважатися, якщо ви хочете виглядати здоровою і бути такій.
Що багато приходять до нас на консультації дівчини і жінки затверджують: «Я їм багато свіжих фруктів і овочів, круглий рік, так що авітамінозу у мене бути не може». На жаль, може, і він буває, хоча симптоматика його буває прихованою і деколи не відчувається. Може він бути тому, що нинішні умови вирощення, збору, зберігання і обробки овочевих, фруктових і плодових культур не забезпечують збереження і половини того запасу вітамінів і мінералій, які повинні в цих фруктах і овочах міститися.
Отже, по образному виразу одного з вітчизняних фахівців із спортивного живлення, для того, щоб за рахунок фруктів і овочів заповнювати вітамінно-мінеральний дефіцит, вам потрібно з'їдати їх не менше, ніж з'їдає свіжій трави і сіно кінь або корова, - пробачите нас за таке порівняння.
Але і це ще не все. Аналогічне тому, яке буває при інтенсивному навантаженні, стан виникає у жінок на тлі вагітності і виношування дитини. Погодитеся, що ваш організм працює вже не на одне, а на двох. Дефіцит білка, вітамінів і мінералій у матері згубним чином позначається на здоров'ї і зовнішності майбутнього чоловічка. Американські акушери підрахували, що серед вагітних жінок Сполучених Штатів 90% вдаються до білкових, полівітамінних і полімінеральним добавкам, щоб виключити можливі неприємності, пов'язані з харчовими дефіцитами. Серед країн Європи цей відсоток помітно нижче - всього біля 40%.
Проте серед вагітних жінок Росії після розвалу СРСР відсоток тих, хто прагне ліквідовувати вітамінно-мінеральну недостатність в період вагітності, досягає ледве 10%, а серед населення кавказьких республік - всього 1%. Чи не тут криється катастрофічно низький рівень здоров'я підлітків і молоді?.
Ми зовсім вас не збираємося залякувати. Проте, щоб розмова наш не був безпредметним, давайте проаналізуємо по черзі ту біологічну роль білків, жирів, вуглеводів, амінокислот, вітамінів і мінеральних речовин, яку вони грають в організмі жінки.
I. Білки
Життя - це форма існування білка. Білок - це ваші м'язи, сполучні тканини (сухожилля, зв'язки, хрящі). Білкові молекули включені до складу кісткової тканини. З особливих форм білка виткані ваше волосся, нігті, зуби, шкірний покрив. З білкових молекул утворюються окремі дуже важливі гормони, від яких залежить не тільки здоров'я, але і зовнішність жінки. Більшість ферментів також включають білкові фрагменти, а від ферментів залежить якість і інтенсивність тих, що відбуваються в організмі фізіологічних і біохімічних процесів.
Якщо мову вести про зв'язок споживання достатньої кількості білка і зовнішності жінки, то, перш за все, білковий дефіцит позначиться на вашому волоссі і нігтях. Подумайте над цим наступного разу, коли виявите кінчики волосся, що січуться, і ломкі нігті. Це означає, що вам бракує не скажено рекламований шампунь «Pantene PRO-V», а елементарний білок у вашому раціоні. Якщо ви займаєтеся фітнесс-подготовкой або будь-яким іншим видом фізичної культури, то болі в суглобах і сухожиллях не завжди можуть означати «втомну травму» або розтягування, а просту недостатність в колагені - особливому виді білка, з якого формуються ці тканини.
Коли ваша шкіра починає здаватися в'ялою і млявою, то не варто витрачати гроша на креми і гелі, не переконавшись заздалегідь, що і тут не повинний дефіцит білка: шкіра, як ніякий інший орган, схильна до поверхневого фізичного зношування, і вимагає значної частки білка для того, щоб відновлення її протікало гладко і якісно. Нарешті, ви не зможете будувати красиве складання (за рахунок розвитку м'язів в потрібних для вашої фігури місцях), не забезпечуючи організм будівельним матеріалом, а це і є саме білок.
II. Жири і вуглеводи
Ми торкнемося цих макронутрієнтів тільки коротко. І жири, і вуглеводи є головним чином енергетичними субстратами. Їх, як правило, в раціоні середньої людини навіть більше, ніж потрібний, і це веде до накопичення надмірної енергії в депозитних жирових клітках. Фітнес-раціон, як правило, повинен відрізнятися невисоким змістом моносахаридів і насичених жирів (тобто простих сахаров і тугоплавких тваринних жирів). Якщо ви уникатимете їх, то з вашою фігурою нічого страшного не відбудеться. Рекомендовані складні вуглеводи - це круп'яні вироби, хлібобулочні вироби з грубомолотой муки, свіжі овочі і фрукти.
Рекомендовані ненасичені жири - це нерафіновані рослинні масла, а також жири океанічних риб, які, окрім ненасичених жирних кислот, містять ще і особливі форми жирів, - масла Омега-3, Омега-6 і Омега-9, що грають найважливішу роль в метаболізмі клітинних мембран. Їх роль нині підкреслюється всіма нутріционістамі, при цьому утішною новиною є те, що вони майже не беруть участь в депозитному жірообразованії, а практично повністю використовуються для обмінних процесів в клітинних мембранах, а також деяких інших важливих процесах в організмі.
Слід сказати, що в технології виготовлення наших харчових добавок для спортсменів насичені жири не використовуються, тому ви можете повністю довіряти тому, що ці добавки не приводитимуть до несприятливих явищ у вашому організмі, і жодним чином не позначаться негативно на вашій зовнішності.
III. Амінокислоти
Амінокислоти - це будівельна цегла, з якої синтезуються білки в організмі людини. Слід сказати, що в окремих тканинах і органах кількість і варіації набору амінокислот, з яких складаються білки цих тканин і органів, можуть істотно розрізнятися. Відрізняються потреби в амінокислотах і у людей, ведучих активний спосіб життя, в порівнянні з малорухливими людьми, оскільки амінокислотний обмін активізується головним чином при фізичному навантаженні. Ця активізація витікає з підвищеної потреби в будівельних матеріалах для синтезу тих білків, які відтворюватимуть і роститимуть м'язові клітки в тих частинах тіла, які ви тренуєте ради хорошого складання.
Амінокислоти, окрім чисто будівельної (пластичною) функції, можуть виконувати ще ряд дуже специфічних завдань в організмі активної у фізичному плані жінки, і ці особливості їх використані у ряді харчових добавок, про які ми поведемо мову нижче.
IV. Вітаміни
«Vita» - це по латині «життя». Який механізм дії вітамінів?
У основі всіх процесів, що відбуваються в організмі, - від простого переварення пищи і її засвоєння, до вищої нервової і психічної діяльності, - лежить величезне число складних біохімічних перетворень. Ці перетворення відбуваються не мимоволі, а за допомогою спеціальних каталізаторів, білків-ферментів. Роль більшості вітамінів полягає в тому, що вони, входивши до складу активних центрів тих або інших ферментів, якраз і додають їм здатність здійснювати певні реакції в процесах обміну речовин.
Вітаміни В1, В2, РР, пов'язані з різними ферментами, беруть участь в забезпеченні організму енергією (пригадаєте про те, що вам для красивої зовнішності потрібно тренуватися, тобто витрачати енергію). Вітаміни B6 і B12 беруть участь в біосинтезі і перетвореннях білків і амінокислот, фолієвая кислота впливає на формування генетичного матеріалу кліток - так званих нуклеїнових кислот, пантотеновая кислота і біотваней грають важливу роль в утворенні стероїдних, в т.ч. статевих, гормонів (без нормального рівня цих гормонів ви спостерігатимете у себе груди, що в'януть, нерегулярність і мізерні менструації).
Вітамін А бере участь в процесі зору, він же необхідний для нормального розвитку слизистих покривів, шкіри, нормальної діяльності імунної системи. Без вітаміну D неможливе всмоктування кальцію в кишечнику і нормальний розвиток скелета, у тому числі і збереження красивих міцних зубів. Вітамін До бере участь в роботі систем згортання крові. І, нарешті, найпопулярніший з вітамінів - аскорбінова кислота (вітамін С). Вона бере участь в утворенні соєдінітельнотканних білків - колагену і еластіна, створюючих еластичний каркас шкіри, скелета і кровоносних судин (пригадаєте про хворобливі зв'язки і суглоби!).
Разом з вітаміном Е, каротином і мікроелементом селеном, аскорбінова кислота входить до складу антіоксидантной системи організму, що захищає життєво важливі складові частини кліток і тканин від окислювального пошкодження киснем (коли ви займаєтеся підготовкою аероба, кисень у вашому організмі грає не тільки позитивну роль, але і ушкоджує ваші клітки). Роль цих вітамінів-антиоксидантів особливо велика для підтримки в активному стані системи клітинного імунітету, що захищає організм від проникнення хвороботворних бактерій і виникнення ракових кліток.
Проте природа розпорядилася так, що організм людини не здатний самостійно синтезувати ці необхідні йому вітаміни і вітаміноподібні з'єднання, і тому вимушений отримувати їх в готовому вигляді - з їжею або у формі медичних препаратів або харчових добавок. За винятком жиророзчинних вітамінів А, D, Е і До, які депонуються в жирових тканинах, тіло не в змозі запасати водорозчинні вітаміни про запас. Висновок один - ви повинні отримувати їх регулярно в повному наборі і в кількостях, що забезпечують добову фізіологічну потребу, особливо з урахуванням вашої фітнесс-треніровки.
Про те, що така потреба може виникати, сперечатися не потрібно - загальна і спортивна медицина всіх країн і континентів вже давно б'є тривогу з приводу вітамінної недостатності у жінок, ведучих активний у фізичних відносинах спосіб життя. Ви, як «фітнес-леді», теж належите до тих, кого може торкнутися ця проблема. Давайте ще раз подумаємо над тим, як недостатність в тому або іншому вітаміні може позначитися на вашому здоров'ї і зовнішності. Врахуйте при цьому, що заняття фітнесом або вагітність збільшують потреба в більшості вітамінів мінімум в півтора (!) рази.
Щоб не ускладнювати наше оповідання і звести його до практичних аспектів, ми підемо по шляху опису тих або інших станів, що виникають навіть при невеликій, але хронічній недостатності в окремих вітамінах.
Хронічні простуди, погане загоєння подряпин або порізів на шкірі, кровоточивість ясен, швидка стомлюваність, загальне зниження імунітету, часте і несподіване виникнення синяків - ознаки недостатності у вітаміні С (аскорбіновій кислоті).
Зниження гостроти зору, особливо у сутінках, сухість і лущення шкіри, зігріваючи сип або фурункули, зниження якості волосся (ламкість і сухість), схильність до бронхолегочним захворювань, порушення стану внутрішніх слизистих покривів піхви - ознаки недостатності у вітаміні А (ретинолі).
Підвищена нервова збудливість і дратівливість, схильність до судом, особливо в литкових м'язах, погіршення стану зубів, болі в кістках в старшому віці - ознаки недостатності у вітаміні D (кальциферолі).
Недокрів'я (низький рівень гемоглобіну), стомлюваність або м'язова слабкість, порушення менструального циклу - ознаки недостатності у вітаміні Е (токофероле).
Підвищена кровоточивість при самих незначних пошкодженнях шкіри (або тривалі носові кровотечі) - ознаки недостатності у вітаміні До.
Погіршення апетиту, поверхневий сон, дратівливість і стомлюваність, порушення ритму серця, набряклість вранці - ознаки недостатності у вітаміні В1 (тіаміні).
Тріщини на губах і в куточках рота, погіршення стану шкіри, анемія, світлобоязнь, порушення цветоощущенія - ознаки недостатності у вітаміні В2 (рибофлавіні).
Втрата апетиту, дратівливість, депресії, погіршення стану слизистих оболонок мови і рота, недокрів'я, схильність до судом м'язів, погіршення засвоюваності білкових продуктів, що приймаються, - ознаки недостатності у вітаміні В6 (пірідоксине).
Млявість, апатія, порушення сну, стомлюваність, розлади стільця, блідість і сухість шкірних покривів, запалення шкіри під впливом сонячного світла (не плутати з сонячними опіками), запаморочення, раптова втрата ваги - ознаки недостатності у вітаміні РР (ніацині).
Слабкість, сонливість, стомлюваність, недокрів'я, розлади стільця - ознаки недостатності у фолієвой кислоті.
Слабкість, швидка стомлюваність, запаморочення, низький рівень гемоглобіну - ознаки недостатності у вітаміні В12 (цианокобаламіне).
Паління в стопах, втома, посивіння і випадання волосся, занепад сил, шлунково-кишкові розлади - ознаки недостатності в пантотенової кислоті.
Блідість і лущення шкіри, млявість, сонливість, нудота, болі в м'язах, втрата апетиту, випадання волосся - ознаки недостатності в біотвані.
Закінчуючи розмову про вітаміни, слід сказати, що дефіцити, що виявляються, зачіпають не один якийсь вітамін, а мають характер поєднаної недостатності майже всіх вітамінів, званої полігіповітамінозом, що до того ж поєднується у
значній частині жінок з прихованим або явним дефіцитом заліза. Дефіцит вітамінів виявляється не тільки навесні, як раніше вважалося, але і в літній-осінній, найбільш, здавалося б, сприятливий період року і, таким чином, є несприятливим чинником, що постійно діє. При цьому дефіцит виявляється не у якоїсь обмеженої категорії жінок, а є долею практично всіх вікових, професійних і соціальних груп жіночого населення у всіх регіонах Росії.
Ми згадували трохи вище про дефіцит заліза - на жаль, це не єдина речовина мінеральної природи, в якій організм жінки випробовує потреба. Присвятимо цьому належну частину нашої уваги.
V. Мінералії
Разом з вітамінами, дуже важливу роль в обміні речовин, збереженні здоров'я і підтримці фізіологічних функцій жіночого організму грають мінеральні речовини. Серед них одне з перших місць займає залізо. Входивши до складу гемоглобіну червоних кров'яних тілець, воно бере активну участь в транспорті кисню до всіх
тканинам, органам і системам нашого організму. З урахуванням регулярних втрат крові під час менструального періоду, потреба жінок в залозі майже в два рази вище, ніж у чоловіків, і складає 15-18 міліграм в добу. Під час вагітності вона подвоюється, досягаючи 30 міліграм. Отримати такі кількості засвоєного заліза із звичайного раціону практично неможливо. Крім того, щоб залізо добре всмоктувалося в кишечнику і засвоювалося організмом, раціон жінки повинен бути багатий вітамінами С, B2, B6, В12, фолієвой кислотою. Саме їх, як було сказано вище, найчастіше і не хапає.
От чому серед жінок так части залізодефіцитні анемії (недокрів'я), до того ж, як правило, що йдуть рука в руку з полігіповітамінозом, тобто поєднаним дефіцитом вітамінів С і групи В.
Практично кожна з вас, не приймаючи вітамінно-мінеральні комплекси, що регулярно містять залізо, або не включаючи в свою дієту продукти, спеціально збагачені цими цінними харчовими речовинами, неминуче протягом дітородного періоду рано чи пізно прийде до прихованої (латентною) або явної форми залізодефіцитної анемії. Наслідки недостатності в залозі украй несприятливі, оскільки навіть мінімальний дефіцит заліза порушує постачання кліток і тканин
киснем. А без кисню неможливе саме життя, не говорячи вже про якісь тренування або оптимальне здоров'я. У молодому віці дефіцит заліза веде до затримки зростання і розумового розвитку, у дорослих до хронічної стомлюваності, порушення роботи серцево-судинної системи, зниження імунітету і, в результаті, схильності до простудних і інфекційних захворювань.
Симптоматика залізодефіцитних анемій така: блідість і сухість шкірних покривів, синюшность губ, ламкість волосся і нігтів, зниження емоційного тонусу, розлади травлення, нестійкий стілець, і навіть в екстремальних випадках - нетримання сечі при сміху і чханні.
Ще один дефіцит, чреватий для окремих з вас руйнівними наслідками, - недолік кальцію, і фосфору, найважливіших будівельних матеріалів кісток і зубів. В період інтенсивного зростання у молодому віці потреба жінки в кальції складає 1,2 г в добу. Під час вагітності і годування грудьми вона зростає до 1,5 р. Оптимальне засвоєння кальцію походить з молока і молочних продуктів, але, щоб отримати такі кількості його, в добу потрібно випивати 5-6 стаканів молока або з'їдати не меншого кілограма нежирного сиру. Навряд чи це можливо, а серед вас ще є і ті, хто фізіологічно не переносить молоко і молочні продукти через недостатність в лактазі.
Непоганим джерелом кальцію можуть бути боби - горох, квасоля і соя. Але так само сумнівна рекомендація з'їдати по кілограму квасолі або сої в день..
Недостатність в кальції чревата рахітом у дітей, слабким розвитком скелета в підлітковому віці, остеопорозом і ниючими болями в кістках, переломами шийки стегна в старшому і літньому віці. Медична статистика невблаганно свідчить: число жінок, страждаючих від ускладнень, пов'язаних з остеопорозом, перевищує загальне число тих, що гинуть від всіх видів раку.
Зростання і розвиток кісткової тканини скелета і зубів - складний процес, в якому разом з кальцієм беруть участь вітаміни С, D, B2, B6 і багато інших, а також фосфор. Треба врахувати, що відсутність або недостатність в будь-якому з них може вивести з ладу всю систему засвоєння кальцію і метаболізму в кістковому апараті. На щастя, майже всі потреби організму у фосфорі можна покрити, якщо ви щодня їсте хоч би небагато рибу, проте цього при інтенсивних тренуваннях може опинитися недостатньо.
Кальцій потрібний не тільки кісткам. Разом з магнієм він бере участь в роботі м'язів. Недолік магнію різко знижує фізичну витривалість, є однією з причин швидкої стомлюваності, сприяє розвитку пригніченого настрою, депресивних станів. Тому важливо, щоб на кожні 100 міліграм кальцію в раціоні доводилося 15-30 міліграм магнію.
Немає потреби ще раз підкреслювати важливість уваги до тих, що займаються фізичною культурою, вагітним і годуючим жінкам - їх потреба в мінеральних речовинах і вітамінах збільшена, повторимося, мінімум в півтора рази. Трагізм ситуації в тому, що, при неможливості задовольнити цю збільшену потребу за рахунок чинників живлення, організм жінки робить це за рахунок внутрішніх резервів, витягуючи бракуючий кальцій з власного скелета, і саме це веде до зниження міцності кісток, втрати частини зубів, нервових і м'язових розладів.
Якщо це трапляється в ході вагітності - недостатнє постачання плоду вітамінами і мінеральними речовинами перешкоджає його нормальному розвитку і вже в утробі матері створює передумови майбутньої нездоров'ї людини, що ще не народилася.
Наступний незамінний мікроелемент, необхідний жінці, - йод, без якого не може існувати наш організм. Недолік йоду у дітей і дорослих веде до важкого
захворюванню щитовидної залози, або «базедовій хворобі», що порушує обмін речовин і здатному перейти в рак. Інший прояв йодного дефіциту, а він в даний час достатньо част, - низьке зростання, затримка розумового розвитку у дітей і
розумова заторможенность у дорослих. Недолік йоду під час вагітності може бути причиною викиднів, появи на світло низькорослих, глухонімих, розумово відсталих дітей.
Недостатність в йоді веде до уповільнення темпів обміну речовин, і ви не будете в змозі позбавитися від надмірного жиру, навіть при достатньо збалансованій дієті і якісно організованому тренуванні. На щастя, зараз проблема ця майже вирішена за рахунок додавання йоду до куховарської солі, використовуваної населенням для приготування пищи.
Наступний елемент, потреба в якому досягає всього 15 міліграм - цинку. Його значення для функціонування організму людини величезно. Організм здатний витягувати цинк з м'ясних продуктів, риби, злакових продуктів і насіннячок, яєць; але рясне потовиділення здатне позбавити організм значного відсотка запасу цинку. Одне тренування здатне вивести з тіла до 3 міліграма цього мікроелемента, а це - вже недостатність. Цинк бере участь у величезному числі функцій організму, але давайте краще з'ясуємо, чим чреватий його дефіцит для жінки.
Недостатність в цинку веде до розвитку багатьох передпатологічних і патологічних станів, до яких належать: анемія, низькорослість, погіршення загоєння ран, акне (прищі), втрата смакових і нюхових відчуттів, ламкість і стоншування нігтів, поява на них білих плям, затримка статевого дозрівання, стомлюваність, погіршення зростання, випадання волосся, високі рівні холестерину, погіршення зору вночі, стерильність (безпліддя), збільшена сприйнятливість до інфекцій, погіршення пам'яті, схильність до діабету, хронічні простуди і грип, потертості шкіри, погіршення розвитку м'язів, кісток і нервової системи, нездатність боротися з інфекціями, поганий розподіл уваги і погіршення пам'яті.
Жінки, схильні до використання (ради того, щоб повернути стрункість) різних спекулятивних дієт,, зокрема вегетаріанства особливо часто піддаються ризику розвинути недостатність в цинку, відмовляючись від м'яса. Стосовно фітнесс-треніровкам кілька років тому було доведено, що при інтенсивних заняттях дієта, що не підкріплюється мультиминеральными добавками, через 5 тижнів приводить до розвитку вираженої недостатності в цинку. Тому підвищене дозування цинку особливо
важлива при тренуваннях, коли необхідне збереження придбаної м'язової маси і легке підвищення темпу метаболізму для позбавлення від жирових відкладень. Врахуйте, що тільки 20-30% від харчового цинку може бути засвоєно організмом, що робить
проблему його недостатності особливо гострою при побудові навіть достатньо збалансованої дієти.
Можливо, для вас це виявиться новиною, але ваша здібність до відтворення (дітородна функція) залежить від оптимального споживання мікроелемента селену. То ж стосується і здоров'я дитини, що народжується. Разом з фолієвой кислотою і цинком селен має вирішальне значення для запобігання народженню дітей з недорозвиненим хребтом в результаті дефекту розвитку нервової трубки. У таких немовлят, а також у їх матерів, як правило, нижчі рівні селену, чим у відповідних здорових людей. У вагітних жінок, які не отримують достатньо селену, більше вірогідність викидня, а діти, що народжуються у них, можуть страждати мишечной
слабкістю. У дітей, померлих від синдрому раптової смерті новонароджених, відмічено декілька ознак селенової недостатності, що припускає можливу профілактичну роль добавок цього мінералу.
Дослідженнями популяцій надійно встановлено, що в тих регіонах миру, де вищий вміст селену в грунті, значно нижче показники захворюваності раком легенів, прямої кишки, шийки матки і матки. Виявлено, що у людей з низькими рівнями селену в крові ризик коронарної хвороби серця на 70% вище в порівнянні з тими, у кого нормальний зміст цього мінералу; данські дослідники показали, що низька концентрація селену в плазмі крові є значущим чинником ризику серцевих захворювань. Результати багатьох досліджень популяцій свідчать про те, що селен є захисною речовиною, що перешкоджає розвитку хвороб серця і артерій.
Селен важливий для функції щитовидної залози, оскільки від нього залежить фермент, який активує головний тиреоїдний гормон (T4). У відсутність селену ефект
тиреоид-замісній терапії може бути неповним; це означає, що дефіцит селену здатний вести до сповільненого обміну речовин і навіть до ожиріння. Селен не тільки активує тиреоїдний гормон - він захищає щитовидну залозу від ушкоджувальної дії вільних радикалів, яка може привести до гипотіреозу. Встановлено, що добавки селену особливо важливі для людей з розладами щитовидної залози.
Слід сказати ще і про те, що низько-білкова дієта ставить під загрозу постачання організму селеном; то ж справедливо відносно споживання великих кількостей
очищених зернопродуктов (виробів з білої муки), які повністю позбавлені тієї кількості мінералу, яка вони в іншому випадку могли б містити. Використання
риб'ячого жиру і поліненасищенних рослинних масел - соняшникового, кукурудзяного і льняного (які дуже рекомендовані в здоровому живленні), - також може підвищувати потребу організму в селені.
Хоча багатьох років практики показують, що оптимізація споживання жирів і вуглеводів - це найлегший, найнадійніший спосіб боротьби з ожирінням, кращим засобом для його дієтологічного лікування є мікроелемент хром. При регулярному прийомі цей мікроелемент надає значна корисна дія на цілий спектр порушень здоров'я, які викликає або обтяжує резистентність до інсуліну, - включаючи ожиріння, гіпоглікемію (нестійкий рівень цукру в крові), інсульт, гіпертонію, хворобу Крону і коліт, виразки, гастрит, розсіяний склероз, хворобу Міньера, мігрень, передменструальний синдром, епілепсію і безліч психічних розладів.
Але головне - хром займає центральне місце в метаболізмі цукру. Встановлено, що більше 90% американців відчувають дефіцит хрому, і, як ні сумно, менше всього його в організмі тих, хто його більше всього потребує. Недостатності хрому набуває характер порочного круга. Коли у вашому організмі мало цього мікроелемента, вас сильніше тягне на солодке. Але ніж більше цукру ви їсте, тим більшою мірою виснажуються запаси хрому.
Зменшуючи тягу до цукру, хром дозволяє легше дотримуватися дієти для схуднення або іншого нізкоугльоводного режиму харчування. Навіть без дотримання дієти мінерал може збільшувати загальну кістково-м'язову масу тіла, що, у свою чергу, прискорює обмін
речовин і спалює зайвий жир. Хром допомагає запобігти втраті м'язової тканини, якщо ви навмисно обмежуєте калорійність раціону. Мінерал сприяє спалюванню калорій в процесі вправ, що ще більш полегшує скидання ваги. Є достатня кількість досліджень, які указують на ефективність препаратів хрому в полегшенні симптоматики інсулінзавісимого діабету, попередження розвитку серцево-судинних захворювань.
Препарати хрому можуть полегшувати хронічні головні болі і допомагати лікуванню висипу угрів, який, мабуть, частково обумовлена порушенням обміну інсуліну. Хром укріплює кістки, підвищуючи рівень дегидроепіандростерона (DHEA), і тому він може входити в програму лікування остеопорозу. І хоча учені не беруться стверджувати, що хром запобігає глаукомі, він може (разом з вітаміном С) стримувати зростання внутрішньоочного тиску.
Звичайно, в чистому вигляді хром не засвоюється організмом, тому в технології виготовлення харчових добавок використовуються препарати піколінової солі хрому.
VI. Деякі інші біологічно активні речовини
Технологія сучасного фітнесс-тренінга подразумеваєт не тільки оптимальний режим фізичних навантажень, збалансоване по важливих компонентах харчування, достатній відпочинок; наукою розроблені методи застосування при цьому таких біологічно активних речовин, які сприяють досягненню вами ваших цілей набагато швидше або з додатком менших зусиль. При цьому до складу харчових добавок вводяться ті компоненти, які вже розібрані нами вище. Тепер ми торкнемося деяких інших речовин, які можуть допомогти вам в рішенні дуже специфічних задач вашого тренування.
Всім знайомий кофеїн, що міститься в каві, - вельми цікава речовина, яка, окрім стимуляції ЦНС, за певних умов здатне підвищувати жіромобілізующие якості тренування аероба, коли застосовується в час або перед такого роду навантаженням. Кофеїн знижує відчуття фізичної і розумової втоми, підвищує фізичну працездатність. Схожим, хоч і м'якшим ефектом, володіє екстракт гуарани - екзотичної рослини. Сумісне їх використання в харчових добавках надає ще більш виражену дію на організм, допомагаючи вам звільнятися від надмірних жирових депозитів.
Виявлено, що при підвищеному темпі переварення і емульгированія жирів, що потрапляють до нас в організм з їжею, значна частина жирних кислот встигає використовуватися тілом на користь покриття енерговитрат аеробів і, отже, не накопичується в жирових клітках як депо. Ця особливість подвігла дослідників на пошук тих речовин, які можуть сприяти підвищенню темпу метаболізациі харчових жирів, і в числі таких речовин опинилися оксицитріновая кислота (екстракт екзотичної рослини Garcinia Camboja), а також знайомі нам перець і гірчиця. Вони активно використовуються як складові частини жіросжігающих добавок.
Якщо ж йти далі в аналізі шляхів накопичення жиру, і просто постаратися не дозволяти організму засвоювати жири з їжі, яку ви приймаєте, не можна не згадати про хитозане - препараті з хітинового панцира ракоподібних морських тварин. Хитозан здатний поглинати (абсорбувати і зв'язувати в незасвоєний комплекс) надмірні жири, що потрапляють в організм разом з їжею, і виводити шкідливі токсини, в т.ч. важкі метали. Приблизно такою ж властивістю, хоч і у меншій мірі, володіє звичайна харчова клітковина - неперетравлювана вуглеводна складова фруктів і овочів, про

Джерело: ladyfitness.ru

Статті по темі


0 Відгуків на “Живлення дієта фітнес”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук