Йога у вільний час і йога для свободи

Є щось дивовижне, майже чудове в тому, що люди різного віку, освіти, професії, національності, темпераменту, з різними схильностями і інтересами вступають в йогу. Іноді зовнішній поштовх може провести полунеграмотний «вчитель», шарлатанська статейка в газетці або книжка «по медитації», що є зборами затертих загальних місць і диких безглуздостей або обманів. Мало кому може повезти знайти спочатку знаючого вчителя і змістовну літературу, і тому кожен приступає до йоги, керуючись власною метою і інтересами.
Більшість людей Заходу займаються йогою «у вільний час», не віддаляючись від суспільства, і з чисто прикладними цілями, головна з яких - оздоровлення. При цьому багато хто дотримується науки, християнства, ісламу або просто «здорового глузду». Для «малих» цілей - зміцнення здоров'я, підвищення працездатності і т.п. - приналежність до світогляду йоги необов'язкова, але потрібно мати на увазі, що Вища Мета і прийоми її досягнення виражені і розроблені саме всередині індоарійського свідомості.
Ідейні або світоглядні підстави йоги так само важливі, як і певні фізичні вправи і прийоми. Без вірної мети і знання сенсу ніякі наші старання і вправи не мають великого сенсу, як у заведеної, але такої, що стоїть на місці машини, яка не може рухатися без водія. Або, якщо навіть якийсь рух і буде, то без уваги до світоглядних і етичних віх заняття можуть завести в безвихідь або навіть в пропасти. Або знання знаходитиметься болісним способом проб і помилок.
Ця мета - звільнення або незалежність від пут недійсного, помилкового, такого, що здається існування. У класичній йогі Патанджалі, що є один з шести дійсних світоглядів (дар-шан) індуїзму, це кайвалья (відокремлення, винятковість). У джайнськой і перебігу індуїстів (в тій чи іншій мірі ведантістськіх) йоги кінцевою метою є мокша (позбавлення),в йогі буддиста - нірвана (утіха або згасання), в деякому перебігу тантри або сикхськой йогі вона виражається словом сахаджа (природність).
Тільки для небагатьох може бути зрозуміла і приваблива мета, що припускає відсутність особистого буття в світі. Цю немирську мету йоги часто вважають за краще замінювати словами «досягнення гармонії», «пізнання Істини», «самопізнання». Так, ми можемо сказати, що йога - це всецелоє з'єднання себе із загальністю речей, але це вже вторинні визначення йоги. Головна мета, відібрана прозріннями і досвідом багатьох її виконавців, включає або узагальнює приватні цілі тих або інших людей: «Йога - мисльоверті висновок» (yoga citta vrtti nirodhah).
Спрощено, йога перш за все - управління свідомістю і узагальнення пізнаного. Мир надає нам стільки можливостей для цього!
Що багатозначне слово йога відвіку означало і мету, і засіб, чудово видно в наступних словах Вьяси (на Йога сутру, 3.6): «Йогові слід пізнати йогою, йога від йоги походить. Хто ж сп'янілий йогою, той назавжди радіє в йогі». Дійсна йога починається лише тоді, коли починають шукати виключно Істину і Свободу. До цього йогу використовують для мирської користі, як засіб для досягнення мирської мети. Тобто це відноситься до області бхоги.
Уміння розрізняти йогу як засіб і йогу як мета і правильна оцінка і застосування своїх здібностей, можливостей і сил є найважливішою умовою досконалості. Дехто, прочитавши в книгах, що мета йоги - зречення, розуміє його тільки як заперечення. Стверджують, що треба відмовитися від світу або відректися від себе, від «я». Але, не знаючи, що таке «мир», «я», зречення часто прирівнюють до відкидання якихось матеріальних речей, відмови від майна, домоволодіння, сім'ї, роботи і сидінню десь у відокремленому місці. Підсумок такого зречення, що погано розуміється і непідготовленого, як правило, даремний, смішний або засмучуваний.
Така людина, даремно згаявши час, швидше за все, достатньо швидко залишить свою самоту. Хоча, втім, і цей досвід стане в нагоді, якщо людина зрозуміє, наскільки сильна в нім тяга до предметів і суспільства і наскільки важко, виявляється, зречення. Прагнення до людей, речей, розваг, смачної їжі і т. д., яким раніше не надавав значення із-за їх постійної присутності або майбутньої можливості, раптом з величезною силою починають захоплювати розум, «спокушати» його спогадами і мріями і нестримно тягнути людину.
Інша справа, коли людина усередині традиції ухвалює рішення стати йогином. Мабуть, він бачив різноманітні приклади тих, що відреклися від світу, швидше за все, у нього є вчитель, він усвідомлює мету - звільнення від світу, приблизно представляє, які тяготи і обов'язки на себе покладає. Можливо, колись він гостро відчув, що в світі, від якого він відрікається, немає сенсу або справедливості. Люди зустрічаються, злягаються, розмножуються, хворіють, дряхліють і вмирають. Йде смертна боротьба істот за виживання, насолоду, владу, багатство, які один віднімає у іншого...
У традиційній Індії йогин поривав всі особисті і суспільні зв'язки: якщо він був двічі народженим, то знімав з себе священний шнур, а разом з ним - всі супутні тому або іншому стану або суспільному положенню обов'язку. Він поривав з минулим, приймав нове, духовне, вказуюче на вищу мету і таке, що залучає до Вищого, ім'я. Він жив або в ашраме, або при храмі, або в самоті. Своїм подвижництвом, самоприборканням, зосередженням і спогляданням він прагнув припинити і видалити з свідомості навіть целеполаганіє.
Але читач даної роботи, що займається йогою, навряд чи рахуватиме себе йогином, вільним від особистих і суспільних обов'язків. Раз він живе ще в світі, він - людина мирська. Тому мета його занять - розвиток своїх здібностей і якнайкраще виконання своїх суспільних, сімейних і особистих обов'язків на шляху до Істини.
«Мир виправити не можна», - затверджують деякі мудреці. Але чи можна бути незачепленим їм?
Немає жодної області життя, яке не стосується нас. Звичайно, одна зачіпає більше, інша майже не зачіпає. І якщо мир не можна виправити, то чи означає це, що не можна і ще більше зіпсувати? Якщо не можна бути незачепленим їм, то хіба мудріше бути його вічним рабом або жертвою?
«Праці життя покладаються на нас, щоб очистити нас від егоїзму, а соціальні установи покликані допомогти зростанню душі» (З. Радхакрішнан).
Поки людина не досягла безумовного Звільнення, у нього в світі три області дій - тілесна, словесна і розумова і відповідні області свободи: свобода тілесна, свобода словесна, свобода уявна. Тілесна свобода - це свобода від хвороб, збереження здорового тіла, свобода задовольняти його потреби і уміти їх приборкувати. Свобода словесна - свобода виражати і повідомляти іншим свої переконання. Свобода думки - творче уміння управляти своєю думкою, відрізняти істинне від помилкового, головне від другорядного, потрібне від зайвого і т.д. До цих пір на нашій батьківщині була дуже багато свобода для поганого і злого.
Не соромляться лиходії і негідники, не соромляться свого приниження гідність, що пропили, і совість п'яниці, що валяються в брудному ганчір'ї у власних випорожнюваннях. Не соромляться лихослови. Не соромляться насильники, що дорвалися до влади, брехуни і шахраї (навіть на найвищих посадах і постах). Думки нав'язуються, спрощуються і розбещуються засобами масової інформації.
Для піднесених думок і проявів залишаються маленькі закути - розумна книга, прекрасна музика, письмовий стіл, теплі бесіди з друзями... Ті, кого звуть духовними людьми, яких у нас, думаю, більше, ніж на Заході, не визначають якість суспільного життя. Їх «забивають» зухвалі політики, біржовики, торговці від культури. Вони безсило спостерігають тупе вимирання народу від безцільності, пияцтва, без оплати своєї праці. Це багато в чому пов'язано з втратою спадкоємності світогляду і руйнуванням основ міроустройства. П'ятитисячолітній, щонайменше, досвід індійської цивілізації може стати важливою підмогою для його відновлення.

Джерело: yoga-kharkov.com.ua

Статті по темі


0 Відгуків на “Йога у вільний час і йога для свободи”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук