Філософія йоги

Філософія йоги просочена духовною ідеологією. Після 70 років соціалістичного будівництва нас іноді лякає слово «ідеологія». Але без ідеї не може існувати жодна школа, жодне учення, жодна релігія. Ідея веде розуми, хочемо ми того чи ні, ідеї управляють миром. Перемагають одні ідеї, змінюючи інші. Так ідея єдності світового пристрою і єдності людського знання - це ідея нового тисячоліття, нової ери розвитку людської свідомості.

Йога і Буддизм - два разних течії, також як Йога і Християнство. Це і зрозуміло, вони відрізняються підходом, прийомами практики. І грануй ці різко відрізняються особливо, якщо розглядати їх в мертвій букві. Але також як річки мають різні витоки, але вливаються в єдиний світовий океан, також і різні учення наближаються до синтезу довершеної людини, піднімаючись до езотеричних витоків кожної релігії. Ми не плутаємо Буддизм з Йогою, але говоримо про єдине джерело світових релігій і учень, про призначення людини і мету його вдосконалення. На вершинах зустрічаються всі методи і учення, щоб затвердити єдину культуру людини-мислителя.
Будучи відмінною за походженням, Йога на перших ступенях володіє яскравими особливостями свого методу. Але мета йога, також як мета буддиста досягти звільнення зрештою, так і мета християнина - злитися з Богом. Як би це не називалося Раєм, Нірваною або Самадхи, ми у наш час становлення нової людини шостої раси, час зорі нової ери і синтезу знання можемо сказати про культуру людини, прагнучої до досконалості, про єдине знання на противагу неуцтву. Якщо час Калі Юги було часом розділення, то новий час буде часом об'єднання і синтезу у всьому.
Ми можемо ділити знання людства на учення і школи, але ми не можемо не говорити, що людина прагне до досконалості, бажаючи знайти Істину. А Істина єдина для всіх віровчень, це єдине джерело знань людства, і з цього джерела витікають всі учення і релігії. Тому, хіба ми не можемо говорити, що учення перекликаються між собою?

.

Ми можемо говорити, що йога, зокрема, серед разних своїх інтерпретацій носить і назву релігії тому, що це є зв'язок з Вищим, з Богом. Вона спрямовує людину до пізнання Єдиного Джерела, Причини існування. Відрізняючись в методах досягнення цього пізнання від інших релігій, вона все ж таки приводить до Світла і зв'язує шлях руху в єдину стежку від підстави до вищого екстазу через пізнання своєї природи. Це і є релігія, якщо хочете ви можете її називати ученням, системою або школою, але це є шлях йоги. Можливо, ми не можемо назвати релігією Хатха-йогу.
Якщо говорити про Хатха-йогу, то її не можна представити як що досягає досконалості в наші сучасні дні тому, що людина виросла з цих пелюшок і йому для розвитку потрібна думка - Раджа сущого, задовольнятися тільки культурою фізичного тіла вже не достатньо.

.

чи Справедливо говорити про російську або індійську йогу, про йогу стародавньою або сучасною? Як приналежність культури до тієї або іншої цивілізації, до того або іншого народу, як напрям розвитку і його особливості, ми маємо право використовувати такі визначення так само, як якщо є особливі напрями йоги - Карма або Хатха, Айенгара або Інтегральна йога Шрі Ауробіндо. Тому що, дійсно, існують методи йоги, які були прийнятні для стародавньої людини і які потрібні людині на новому еволюційному ступені розвитку.
Так само ми можемо ділити йогу за походженням, називаючи її по імені засновника методу або народу - носієві традицій і особливостей практики певного методу, бо особливості ці є так само, як існують різні стародавні напрями в цій системі. Отже «російська йога» термін законний тому, що Агні йога була дана саме для російського народу, не втрачаючи при цьому своєї універсальності для всього глобуса.

.

Символізм і основа

Коли ми говоримо про філософію йоги, ми повинні знати її символізм. Розглянемо деякі значення найпопулярніших символів цієї системи знання.

Потік свідомості порівнюється з потоком річки. Що раз вступив в потік повинен слідувати за течією своїх думок або, зрештою, чола (учень) повинен вибратися з цього потоку. Річка як символ свідомості дуже часто використовується в східній філософії для ілюстрації нашого буття. Просвітлений Адепт споглядає потік, що мчить мимо нього, залишаючись таким, що нерухомо сидить на березі цього потоку. «Чи траплялося в човні переїздити швидкохідну річку? Треба завжди правити вище за те місце, куди вам потрібно, інакше знесе. Так і в області етичних вимог треба рулювати завжди вище - життя все одно знесе» (з бесіди Л.Н. Товстого з Н.К. Реріхом).

В II столітті до Р.Х. Патанджали систематизував і записав практичні рекомендації по методу йоги. Цей метод названий класичною йогою. Класичний метод - це основа йогичеськой системи. На цьому методі заснована дисципліна різновидів йоги. Це можна затверджувати, оскільки універсальність класичного методу прийнятна для будь-якого вигляду і напряму йоги. Не можна сказати, що класичний метод йоги це і є Раджа-йога, але можна стверджувати, що класична йога - це основа Раджа-йоги. По Патанджалі шлях класичної йоги складається з восьми ступенів.

Класична Йога байдужа

До руху безглуздих пристрастей -

Не виражаючись, можливо, зовнішньо,

Ти повний відчуттів, і думок, і ідей.

Кристал вогню, безбарвний чомусь,

Пронизує промінь в мить хвилини,

І перетворює рідку пару на азот,

І відбувається, що ніхто не розбере.

Оскільки ж ось з цієї порожнечі

В променях Венери вийшла ти?

Загадка, таємниця, морок, присутність Почав?

Юпітер над тобою хвилю гойдав.

І народилася з Хаосу мрія,

І символ був над нею - Краса!

Ступені класичної йоги такі:

  • Яма
  • Ніяма
  • Асана
  • Пранаяма
  • Пратьяхара
  • Дхарана
  • Дхиана
  • Самадхи

Ступені сходів, вершина яких втрачається в Небесах, це символ підйому і поступового зростання. Піднімаючись із ступеня на ступінь, учень прогресує в своєму еволюційному розвитку. Ступені сходів проходять поступово. Все зростаючи і спрощуючись у міру засвоєння попереднього матеріалу, кожен ступінь приносить учневі збагнення його власної природи. Так учень переходить від одного ступеня йоги до іншої. Сходи - це ще і символ зростання свідомості людини, що піднімається її ступенями. Не освоївши перші ступені, не можна піднятися вище. Як квітка зростає і розкривається поступово, також зростання і розвиток людини поступово і неухильно.

Підстава сходів прихована в твані, в мулі, в темноті неосвіченого існування. Перший ступінь - Яма - вважає очищення зовнішньої природи, фізичного тіла. Другий ступінь - Ніяма - очищення внутрішнє. Вона покоїться на фортеці етичної підстави. Приступати до Асане необхідно, тільки очистивши своє тіло як зовні, так і внутрішньо. Далі освоюється управління диханням, яке допомагає привести емоції в спокійний стан. Заспокоєння емоцій і настрій відчуттів - це наступний ступінь Пратьяхара. Після неї слідує зосередження, або Дхарана. І далі - медитація, або Дхиана. Апофеозом буде Самадхи. Мета йога - досягти Самадхи. Самадхи - це просвітлене споглядання.
Це стан вищого пізнання, в якому йог піднімається над тимчасовим і обмеженим станом розуму. Самадхи супроводжується глибоким зануренням в світ вищого буття і блаженством.

.

Можна видозмінювати прийоми, спрощуючи або ускладнюючи ступінь, але пропустити ступінь розвитку не можна в процесі підйому до досконалості. Тому метод класичної йоги - це струнка система, як канва для вільного малюнка в техніці, яка називається йогою. Ми навіть можемо звести заняття асанамі до гімнастики або неутомливої фіззарядки вранці, але зосередиться на очищенні і зміцненні нашої думки - це теж називається йогою - все питання в тому, на чому зробити акцент, що розвивати в собі. Заняття фізичною культурою важливі, але ще важливіше, що людина із себе вдає. А ми оцінюємо людину по його думці, по його серцевому зверненню.

Філософія йоги перекликається з натурфілософією. Укріплюючи своє тіло, відточуючи свою думку, заспокоюючи відчуття, укріплюючи волю, йог стає не тільки сильним фізично, він об'єднується з природою, укріплюючи і розвиваючи свою індивідуальність. Натура, або природа, яскраво виявляється як в думках, так і у відчуттях. Йог виражає цілісність своєї природи кожною дією, органічно вливаючись в потік світової думки. Мати-Природа і натура йога діють заразом. Тому йог не порушує рівновагу стихій. Досягти злиття з Природою, залишаючись царем думки - ось ідеал йога.

Символ розкритої свідомості - це квітка Лотоса. Йога, що досяг прояснення, порівнюють з квіткою лотоса. Як квітка з мула тягнеться до світла крізь товщу води - символ Майї - і піднімається над нею, нарешті, розкриваючись в променях Сонця, так духовна людина піднімається над суєтою миру і розкривається в променях Вищої свідомості.

* * *

Афоризми Патанджалі

Йога це не стільки фізичні вправи, скільки особливий духовний шлях розвитку. Тому «Афорізми Патанджалі» по методу класичної йоги починаються з розділу «Зосередження як засіб духовного розвитку». Не дивлячись на те, що автор стосується коротко всіх ступенів розвитку йоги, проте, він починає з головного, того, що складає предмет вищої йоги. Автора не цікавить настільки техніка асан, але більш суть медитації, і сили і можливості які вона дає. Він детально зупиняється на досягненнях йогина, коли він повністю опановує медитацією. Книга складається з чотирьох розділів з коментарями відомого просвітителя Свамі Вівекананди.
Свамі детально розбирає кожну строфу, але це не відволікає від читання самих афоризмів, а навпаки, доповнює наші знання про східну метафізику і йогу. Багатий духовний досвід Свамі відмічений досягненням ним самим ступені Самадхи, про що писали вчителя і, зокрема, Олена Іванівна Реріх.

.

Розділ «Незалежність» вінчає закінчення цієї праці, прямо указуючи на ступінь досягнення Самадхи. Керівництво до дії викладене для тих прагнучих в йогі, які розуміють натяки вчителя і яким не потрібно багато говорити. Перетворення знань в дію буде нагородою дійсного учня.

Часом важко зрозуміти мову і натяки цього тексту, так далеко отстоїт він від нас в епосі написання і умовам і особливостям народної ментальності. Але що шукає духу пізнання знайде безцінні крупиці в цьому документі, прочитуючи і медитуючи над кожним рядком. Багатий досвід Патанджалі говорить про нього як про засновника методу класичної йоги, але про це умовчує документальна історія. У якому віку написана ця праця? Залишається загадкою. Проте це не заважає насолоджуватися його мудрістю.

Джерело: darshana.ru

Інші статті


0 Відгуків на “Філософія йоги”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук