Що таке йога і що таке релігія

Напевно, в світі немає жодної більш менш освіченої людини, яка не чула б про йогу. Проте запропонуєте дати визначення того, що ж таке йога, і ви отримаєте величезний діапазон різноманітних і, як правило, суперечливих думок: від "індійської гімнастики" до "релігійно-філософського учення", від "факирізма" до "системи духовного самоудосконалення", від "релікту стародавніх цивілізацій" до "подарунка позаземного розуму". Більш "грамотний" співбесідник може ще пригадати, що, взагалі кажучи, існує ще буддійська йога (менш грамотний може взагалі переплутати буддизм з йогою), даоська йога і т.д.
У розмові про йогу неминуче виплиє також слово "тантра", яку малограмотний співбесідник може обізвати йогою сексу.

.

Що ж таке йога? Чи є вона чисто індійським феноменом або, як вважають деякі, пронизує різні світові традиції? Наскільки стародавнім є це учення? Чи передається воно в канонічному вигляді "з давніх часів" або це система, що динамічно розвивається? А може бути, це, взагалі, реконструйована традиція, подібна до "класичного" індійського танцю Бхарат-натьяму, винайденого лише в 19 столітті, або "звіриних" стилів кун-фу, придуманим Пекінським інститутом фізкультури? Наскільки обгрунтованими є терміни "китайська", "російська" або "сучасна" йога? Чи релігія йога, врешті-решт? І якщо немає, то чому їх так часто плутають? Спробуємо дати попередні відповіді на ці питання.

.

У всіх культурах і релігійних традиціях існували специфічні системи, використовувані лише обмеженим числом адептів і що носять переважно прикладний характер. Такі системи називаються "езотеричними" . Як приклади таких систем можна назвати суфізм усередині ісламу, ісихазм усередині православ'я, нейдан усередині даосизму, духовні вправи Ігнатія Лойоли в католицизмі і т.д. Езотеричні системи ховаються в надрах релігій, проте принципово відмінні від них. Перш за все тим, що вони - не релігії.
Дійсно, особливість езотеричних систем і одночасно причина їх "закритості" полягає в тому, що, на відміну від власне релігії, езотеричні системи надзвичайно практичні. Можна навіть сказати, прагматичні. Езотеричні системи, як і релігії, ставлять перед собою мету: усвідомлена самозміна особі; проте, на відміну від останніх, пропонують конкретний відтворний набір методів для такої зміни. Основою для вказаних змін є змінені стани свідомості, але на відміну від змінених станів свідомості, що досягаються послідовниками багатьох релігій, зміни особи, до яких прагнуть послідовники езотеричних систем, носять стійкий характер.

.

Порівнюючи цілі езотеричних систем з цілями і цінностями релігій, в рамках яких вони існували, можна відмітити принципові відмінності, що хоч і не афішуються.

Ймовірно, читач вже здогадався, до чого я хилю. Так, йога - це езотерична система усередині індійської традиції. Чи тільки індійською? Чи існує зв'язок між різними езотеричними системами? Чи є різні езотеричні традиції незалежними або вони відбулися один від одного? Або від деякої стародавнішої, але не відомішої системи? А може, цією стародавнішою системою якраз і була йога? Адже історично вона стародавніша за решту всіх езотеричних систем? Дійсно, порівнюючи практики різних езотеричних систем, неможливо не відмітити безліч аналогій.
Наприклад, читаючи одного з класиків ісихазма - Григорія Палламу, що рекомендував вдихати "червоне повітря" однією ніздрею, а "синій" - інший, будь-який хоч трохи знайомий з йогою читач вигукне: "Адже та це ж анулома вілома! І про Іду і Пінгалу вони знали". Здається, що в наявності явне запозичення. Проте чи так це? Можливо, справа в спільності об'єкту дії - людини і його психіки? І різні езотеричні системи приходили до однакової техніки, тому що це були найбільш ефективні методи? Спробувавши досліджувати історію йоги, ми зіткнемося з декількома утрудненнями.
Хоча терміни "йога", "йогин" зустрічаються вже в Махабхарате і явно йдуть своєю старовиною в доведічеській період, діяльність, що позначалася цим словом, часто сильно відрізнялася від того, що ми називаємо йогою зараз. Більш того, вже в ті часи можна відстежити відмінність в думках про те, що ж таке Йога. Не викликало різночитань тільки те, що: а) йога - це система методів, і б) йога - це таємна (езотерична) система. Аналізуючи якнайдавніші джерела, можна знайти вказівки і на загальну мету йоги, яка полягала в зміні онтологічного статусу того, що практикує в світі. Окинувши поглядом інші езотеричні системи, ми без зусиль побачимо, що вони ставлять таке ж завдання.
Даоси вирощують духовний зародок, ісихасти прагнуть до досягнення "чину ангельського за життя", буддисти шукають прояснення і т.д. Запозичення? Або знову спільність об'єкту?

.

Можна спробувати прослідкувати історію формування йоги. Знайти арійські і дравідійськіє коріння, знайти паралелі з шаманськими практиками, культами жіночого начала, первісною магією і т.д. Можна (хоча це виходить за рамки даної статті) прослідкувати походження йоги від доісторичних цивілізацій. Це цікаво і повчально. Але, ймовірно, читач вже відчув моє відношення до теми. Ми все одно не зможемо відповісти на всі питання з історичною точністю, але це і не важливо. Найголовніше, сподіваюся, ми вже відчули - ІДЕЯ ШЛЯХУ, ДУХОВНОГО РОЗВИТКУ АРХЕТІПІЧНА.
Вона, так або інакше, потрапить в будь-яку традицію - будь це первісна культура, релігійна система або матеріалістична радянська культура. Єдність йоги треба шукати не в деталях і історичних посиланнях. ЙОГА ЄДИНА В ДУСІ. Саме тому, не дивлячись на гоніння, вона як і раніше існує, переживши велику частину своїх "гонителів".

.

чи Існує пряма безперервна спадкоємність йоги? Чи правомірно говорити про "класичну" йогу? Думаю, немає. Від такої постановки питання так і віє дитинством, вірою в мудрих дорослих дядьків, які старше і тому мудріше, вони знають відповіді на всі питання і треба тільки їх добре попросить+. Не говорячи вже про філософську неспроможність такої точки зору. Звідки це знання узяли "дядьки"? Знову покличемо на допомогу позаземні сили? А вони-то як придумали йогу?

Немає, в підставі кожної езотеричної традиції коштують конкретні люди, які, зробивши неймовірний акт духовного прозріння, поглянули вище за інших. Іноді їх учні продовжували справу вчителів, забираючись ще вище, частіше користувалися ученням або перетворювали його на культ. Багато великих вчень звиродніли в релігії. На жаль, поклонятися простіше, ніж думати і творити.

Існує ще одна особливість езотеричного знання. Його передача неможлива у відриві від навчання. Езотеричне знання є "прихованим" не тільки тому, що його приховують (хоча не кривитимемо душею - його приховують), але і тому, що для його збагнення необхідна радикальна перебудова людини. Езотеричне знання не можна ЗНАТИ. Їм можна тільки ЖИТИ. Інакше, воно втрачає всякий сенс. Розуміння кожного наступного ступеня можливе тільки після проходження попередньою і є не актом пізнання, а особистим містичним досвідом. Езотеричне знання не можна передати у вигляді сувоїв або табличок. Необхідна жива спадкоємність.
Необхідне бажання і терпіння Вчителя запалити вогонь духу в Учневі і готовність Учня стати со-творцем самого себе. У китайській бойовій традиції є вислів: "Немає стилю - є особиста техніка Майстра". Перефразовуючи цю сентенцію, можна сказати: немає класичної йоги - є особиста йога Вчителя. Яка працює в його руках, допомагаючи учням змінюватися і будувати свою власну йогу. І яка перестає бути Йогою-Методом, будучи канонізованою. Езотеричне Учення невіддільно від свого Носія або Вчителя. А ефективність і правильність Учення може перевірити тільки Життя.

.

чи Мінялися цілі і методи йоги впродовж історії її існування? Відповідь на це питання з очевидністю витікає з сказаного вище. Постійно. Хоч і в деталях. Різні епохи, різні люди вимагають різних слів і методик. Але основне завдання, сформульоване вище, завжди переглядалося. Хоча зміна статусу може бути теж різним. Рівні Вчителів теж могли бути різні.

Отже, ЙОГА - НЕ РЕЛІГІЯ. Життя "здесь-і-сейчас" для йога також важливе, як і поставлені їм духовні завдання. Тому окрім Великої йоги, ведучої до своїх вищих цілей, завжди існувала Мала йога - система методів (знову-таки МЕТОДІВ), направлена на поліпшення життя: здоров'я, добробуту, емоційного стану. Причому практика Малої йоги не є відходом від Духовного Шляху, навпаки, вона її абсолютно необхідний елемент.

ЙОГА - НЕ ПРАКТИКА АСКЕТИЗМУ. Для того, щоб гармонійно існувати і творити, треба любити життя. Хоча елементи аскетичних практик можуть бути використані як метод.

ЙОГА - НЕ ФІЛОСОФІЯ, але вона має філософські підстави і методи, засновані на філософській практиці. Впродовж історії йога багато разів міняла свої філософії (у множині), пояснюючи різними словами одні і ті ж практики.

ЙОГА - НЕ ЕТИЧНА СИСТЕМА. Будь-яка етична СИСТЕМА породжена зрештою релігійним способом сприйняття миру, страхом перед покаранням, вищими силами і т.д. У йогі є правила - наприклад, яма, які по нерозумінню можна прийняти за етичні, проте суть їх принципово інша. Йог слідує цим правилам не із страху перед покаранням, а як найбільш прагматичному вибору, що дозволяє в максимальному ступені економити енергію. На вищих ступенях правила взагалі йдуть, залишаючи місце ПРИНЦИПАМ.

Джерело: all-yoga.ru

Інші статті


0 Відгуків на “Що таке йога і що таке релігія”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук