Християнство з погляду йоги

Ісус Хрістос був по суті людиною Сходу, і Його учення просочені східним містицизмом. Говорять навіть, що Він провів багато років своєї молодості (про яку Євангелія мовчать) в Індії і багато чому навчився у йогів і ченців буддистів в Своїх подорожах з місця на місце. Можливо, Він почав Своє учительство прямо в Індії і міг мати передчуття переслідування від брамінського стану і так званих високопоставлених кругів суспільства за свою загальність бачення, оскільки Він не вірив в класові бар'єри і проповідував рівність людини.

Його внесок в релігійну думку миру можна бачити в тому особливому значенні, яке Він додавав необхідності Загальної любові і Царству Божому усередині людини, - двом кардинальним принципам, давно відомим стародавнім, але забутим і ігнорованим на практиці.

Не думайте, що Я прийшов порушити закон або пророків;

не порушити прийшов Я, але виконати.

Матвій, 5:17

Давайте розглянемо деякі з висловів, що відносяться до справи, показують, що Ісус був знайомий із стародавньою релігійною думкою і практикував Шлях Майстрів Чутного Життєвого Потоку; висловів, які часто ігноруються або неправильно тлумачаться такими, що вивчають Його учення сьогодні:

Світильник для тіла є око.

Отже, якщо око твоє буде чисте,

те все тіло твоє буде світле;

Якщо ж око твоє буде погано,

те все тіло твоє буде темне.

Отже, якщо світло, яке в тобі, тьма,

те яка ж тьма?

Матвій, 6:22-23

Явно, що “око” відноситься до “єдиного ока”, і слова “якщо око твоє буде чисте” означають концентрірованноє усвідомлення всередині, в центрі між і позаду очей. До того ж, слова “якщо око твоє буде погано” відносяться до стану неуважності розуму зовні, в протилежність концентрації всередині, і результатом безумовно буде “тьма” - тьма, породжена невіданням про дійсні і реальні цінності життя, оскільки це найбільше зло для душі.

У Апостола Луки звучить нота попередження, коли він говорить:

Отже дивися: світло, яке в тобі, чи не є тьма?

Лука, 11:35

Що говорю вам в темноті, говорите при світлі;

і що на вухо чуйте, проповідуйте на крівлях.

Матвій, 10:27

Це - слова ради Ісуса своїм обранцям, небагато чим вибраним, тобто, нести людям відкрито (при світлі) значення того, що вони почули “в темноті”, тобто в таємній медитації, і розповідати про Божественну Мелодію, почуту ними в юшці за допомогою трансцендентального слишанія.

Слухом почуєте, і не зрозумієте;

і очима дивитися будете, і не побачите.

Матвій, 13:14

Передана ідея відноситься до езотеричної природи духовної науки, яку можна пізнати на досвіді в глибинах душі в лабораторії людського тіла і не можна зрозуміти на інтелектуальному рівні або на рівні відчуттів.

Апостол Матвій потім продовжує пояснювати суть справи:

Бо істинно говорю вам, що багато пророків і праведники

бажали бачити, що ви бачите, і не бачили, і чути,

що ви чуєте, і не чули.

Матвій 13:17; Лука 10:24

В ясних і недвозначних словах ми маємо згадку про внутрішній духовний досвід, про досягнення Царства Світла і Гармонії, які справжній Майстер, подібний до Ісуса, міг спонукати виявитися в своїх учнях.

Як інші провидці, Ісус дав містичний досвід своїм щирим учням. Масам Він завжди говорив в притчах - про гірчичне сім'я, інжирне дерево, десять дів і т.д., якими рясніють Євангелія.

В образній притчі Він пояснює сіяння Слова в серця людей і говорить нам, що Слово, посіяне край дороги, зазвичай крадеться Сатаною з серця; що Слово, посіяне на кам'янистій землі, не дає коріння, витримує небагато і змивається нещастями і переслідуваннями із-за Слова; що Слово, посіяне серед колючок, заглушається мирськими турботами, брехливістю і хіттю плоті; і нарешті, Слово, посіяне на хорошій землі, такий як у тих, хто чує Слово і сприймає, приносить плід. (Марк, 4:14-20)

Шлях, якому учив Ісус, - це Шлях самозречення і підйому над тілесною свідомістю, процес, рівносильний досвіду смерти-в-життя.

Тоді Ісус сказав учням Своїм:

якщо хто хоче йти за Мною,

відкинься себе і візьми хрест свій і слідуй за Мною;

бо хто хоче душу (життя) свою зберегти, той втратить її;

а хто втратить душу свою ради Мене, той знайде її;

Яка користь людині, якщо він придбає весь світ,

а душі своєю пошкодить?

Або який викуп дасть чоловік за душу свою?

Матвій, 16:24-26

Це означає, що потрібно пожертвувати зовнішньою людиною, що складається з плоті і плотського розуму, ради Внутрішньої людини, або душі. Іншими словами, потрібно змінити життя відчуттів на життя духу.

До того ж, любов до Бога повинна бути зроблена провідною пристрастю в житті:

Полюби Панове Бога твого всім серцем твоїм,

і усію душею твоєю, і всім розумінням твоїм.

Матвій, 22:37

Апостол Марк йде далі і додає:

і усію крепостію твоєю.

Марк, 12:30

Ця є перша і найбільша заповідь; друга ж подібна до неї:

“полюби ближнього свого, як самого себе”;

На цих двох заповідях затверджується весь закон і пророки.

Матвій, 22:37-40; Марк, 12:30-31; Лука, 10:27

Принцип любові ще більш посилюється так:

Любите ворогів ваших, благословляйте клянучих вас,

благодієте таким, що ненавидить вас і молитеся за тих, що кривдять вас

і що женуть вас.

Матвій, 5:44

І навіщо все це? - щоб досягти досконалості в подібності Боові:

Отже будьте здійснені, як здійснений Батько ваш Небесний.

Матвій, 5:48

У Апостола Луки, в розділі 3, нам мовиться, що

...було дієслово Божий до Іоанна, синові Захарі, в пустелі.

І Іоанн, проповідуючи хрещення покаяння для прощення гріхів, сказав здивованому натовпу:

Я хрещу вас водою, але йде Сильний мене,

у Якого я негідний розв'язати ремінь взуття;

Він хреститиме вас Духом Святим і вогнем.

Лука, 3:2-3 і 16

Ми повинні звернути увагу на слова “хрестити Духом Святим” і “вогнем”, оскільки одне відноситься до Небесної Музики (Святому Слову), а інше символізує Небесне Світло, і вони є подвійними принципами Звуку і Світла, Первинними проявами Божественного, або Силою Бога, що стоїть за всім творінням.

Шлях в Царство Божіє може бути відкритий тому, хто знає, як “просити” цього, як “шукати” його і як “стукати” у ворота. У цих трьох простих словах у Апостола Матвія в розділі сьомої і у Апостола Луки в розділі одинадцятої резюмоване те, що той, що шукає повинен робити. На жаль, ми ще не знаємо, де знаходяться брами, в які потрібно стукати. Гуру Нанак теж емоційно заявляє:

Об сліпі, ви не знаєте брами.

Про ці брами Апостол Матвій розповідає нам:

Входите тісними брамами;... тому що тісні брами

і вузький шлях, ведучі в життя, і небагато знаходять їх.

Матвій, 7:13-14

Це, по суті, шлях перетворення, оскільки ніхто не може увійти до Царства Небесне, якщо не звернеться і не стане як мале дитя (Матвій, 18:3), тобто залишить свою пихатість, стане покірливим, чистим, простим і безневинним, як мале дитя. У Апостола Луки детально розроблена ця тема в розділі 18:15-17, оскільки, коли учні дорікали тим, що приходять, що вони привели з собою дітей, Ісус покликав їх до себе і сказав:

Пустите дітей приходити до Мене і не забороняйте їм,

бо таких є Царство Божіє.

Істинно говорю вам: хто не прийме Царства Божія,

як дитя, той не увійде до нього.

У Апостола Іоанна, в розділі першої, ми знаходимо докладний виклад учення Христа. Він починає своє Євангеліє пам'ятними словами, справжнє значення яких небагато прагнуть зрозуміти:

На початку було Слово, і Слово було у Бога, і Слово було Бог.

Воно було на початку у Бога.

Все через Нього почало бути,

і без Нього ніщо не почало бути, що почало бути.

В Нім було життя, і життя було світло человеков;

І світло в тьмі світить, і тьма не обійняла його.

Був Світло істинне, Який освічує всяку людину,

що приходить в світ.

В світі був, і мир через Нього почав бути,

і мир Його не пізнав.

І Слово стало плотію, і мешкало з нами.

Іоанн, 1:1-5, 9-10, 14

В приведеному вище вислові Апостола Іоанна не може бути ніяких сумнівів щодо природи Слова. Ясно, що це Світло і життя миру, Творчий Життєвий принцип, в якому ми живемо, рухаємося і маємо наше буття. Це Дух Божий, сама суть душі, втрачена зараз в могутньому круговороті миру і всього мирського. Тільки контакт з Духом указує шлях повернення до Бога і є, таким чином, дійсною релігією. Цей контакт називають по-різному: другим народженням, неділею або приходом в життя знову. Звертаючись до Никодима, фарисея і начальника іудейському, Ісус сказав:

Істинно, істинно говорю тобі:

якщо хто не народиться зверху,

не може побачити Царства Божія...(Відзначте слово “побачити”) Істинно, істинно говорю тобі:

якщо хто не народиться від води і Духу,

не може увійти до Царства Божіє...(Відзначте слово “увійти”)

Не дивуйся з того, що Я сказав тобі:

повинне вам народитися зверху.

Іоанн, 3:3,5,7

Ісус порівнює народженого від Духу з вітром, який

...дме де хоче, і голос його чуєш,

а не знаєш, звідки приходить

і куди йде.

Іоанн, 3:8

У іншому місці Він говорить про Святе Слово як про “воду живої”, воду, поточну в “життя вічну” (Іоанн, 4:10,14).

Ісус говорить про себе як про “хліб життя”, “хлібі живому”, такому, що зійшов з небес; і просить своїх учнів є “Плоть Сина Людського” і пити “Кров Його”, оскільки без цього “не матимеш життя в собі” (Іоанн, 6:48,51,53).

Такі коротко основи учення Христа, Майстра християн, але не християнства як релігії. Більшість християнських доктрин були сформульовані не Ісусом, а Апостолом Павлом, який перетворив Христа на жертовний агнеца в спокутування гріхів миру, і навколо цієї центральної ідеї, запозиченої з іудаїзму і культів, що процвітали в Середземномор'ї у той час, виросла маса ритуалів і церемоній.

Постулати Христа залишаються чудовими моральними заповідями і поза сумнівом указують шлях до внутрішньої реалізації, але не можуть самі по собі поставити шукача на Шлях реалізації, оскільки в них зараз бракує живий імпульс і пульсуюче торкання Вчителя, який завершив призначену Йому роботу свого часу і не може зараз присвячувати, вести людей і робити Істину реальною для них, приводячи їх віч-на-віч з Реальністю.

Зі всього містичного учення Христа ми зараз знаходимо лише символічне запалення свічок в церквах і церемоніальний дзвін великого дзвону під час служби. Небагато, якщо взагалі хто-небудь, знають реальний сенс цих ритуалів, що є зовнішніми представленнями подвійних принципів Світла і Звуку, або початкових проявів Божественного, відповідальних за все, що існує у Всесвіту, видиме і невидиме.

Деякі з крупних церковних сановників, коли їх питають, говорять, що дзвін дзвонить просто для скликання людей на молитву, і що говорити про Бога як про “Батька светов” (Іаков, 1:17) - це лише образний вираз, що позначає Його найбільші дари (світло розуму і інтелекту). Навряд чи маючи який-небудь досвід внутрішніх істин, вони сприймають ці слова буквально і намагаються пояснити все теоретично.

Сам Ісус в недвозначних словах заявив:

Я світло миру; хто піде за Мною,

той не ходитиме в тьмі, але матиме світло життя.

Іоанн, 8:12

Говорити про себе як про “світло життя” не може означати посилання на світло сонця, хоча сонячне світло у фізичному світі є джерелом енергії, що дає життя. У Матвія 13:14, Ісус продовжує пояснювати свою точку зору і застерігає проти буквального тлумачення його слів, коли проводить розмежування між “слишанієм” і “ розумінням”, і між “баченням” і “сприйняттям”.
Тільки пробужденниє душі, Майстри Істини, що знаходяться в живому контакті з Реальністю, які мають ключі до Царства Духу, можуть вести вперед людину, що зараз повністю загубився в житті відчуттів, і знов відкрити йому велику спадщину Всього Життя і Всього Світла, бо сказано, що “тоді розплющаться очі сліпих, і вуха глухих отверзнуться. Тоді кульгавою схопиться, як олень, і мова німого співатиме; бо проб'ються води в пустелі і в степу потоки. ” (Ісайя, 35:5-6)

.

Наскільки небагато з нас дійсно розуміють і цінують внутрішній сенс слів Ісуса. Ми задовольняємося лише етичною стороною Його учень, яке, звичайно, було необхідним супроводом духовної. Етичні принципи широко розповсюджувалися і навіть старанно підтримувалися, оскільки вони дійсно відзначають великий прогрес в моральній шкалі людських цінностей з днів Мойсея. Але самі по собі вони не можуть пояснити заяви, такі як “Судний День” або “Покайтеся, бо Царство Небесне близько”, або “Бог є Дух, і що поклоняються Йому повинні поклонятися в Дусі і Істині”. Якщо такі вислови прийняти буквально, це зведе їх до нісенітниці.
“Судний День “ не прийшов, не дивлячись на пророцтво про його близькість, і або Христос не знав, про що говорив, або ми не можемо зрозуміти дійсний сенс Його слів. У тому, що Він говорив, завжди є внутрішній сенс, який ясний тим, хто мав ті ж містичні досвіди, але спантеличує тих, хто намагається тлумачити його в термінах інтелекту або навіть інтуїції.

.

Не маючи безпосереднього внутрішнього сприйняття (не слід плутати його з філософським роздумом або інтуїтивною проникливістю), ми намагаємося тлумачити сенс учень, залишених нам, в термінах нашого обмеженого досвіду. Те, що було на увазі як метафора, ми приймаємо буквально, а надчуттєві описи ми зводимо до метафор. Ми легко забуваємо, що коли Ісус говорив, що Він “світло миру”, “Син Бога” і Той, Хто не залишить і не забуде своїх учнів навіть до кінця світла, Він говорив не про свою здатність як смертного, але, подібно до всіх інших великих Майстрів, як Той, Хто злився із Словом і став єдиним з Ним.
Забуваючи це, замість проходження за Ним по духовному Шляху, який Він вказав, ми думаємо про Нього як про козла відпущення для несення наших гріхів і засіб уникнути внутрішньої духовної проблеми.

.

Джерело: all-yoga.ru

Інші статті


0 Відгуків на “Християнство з погляду йоги”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук