Психологія занять фітнесом

На сьогоднішній день психологія фітнеса - стрімко розвиваюча область спортивної психологи. Предмет її вивчення виявлення закономірностей прояву і формування психологічних механізмів при руховій діяльності людей тих, що займаються фізичною активністю.

Основні завдання психології фітнеса:
- підвищення ефективності тренування за рахунок формування рухових навиків;
- створення психологічних умов для досягнення високих показників сили, витривалості, спритності рухів;
- розвиток спеціалізованих видів сприйняття (відчуття часу, дистанції, напруги);
- довільна психічна регуляція, під час тренувань;
- формування особи що тренується під час фізичної роботи, при спілкуванні з тренером.
У цій статті ми хотіли б звернути вашу увагу на роль тренера фітнеса в питанні формування нового "Я" людини, що займалася, і методах що підвищують ефективність діяльності тренера.
Фітнес - нова реальність
Сьогодні фітнес міцно увійшов до дійсної реальності успішних людей. У всьому світі за останні 10 - 15 років відбулося об'єднання таких понять як фітнес - здоров'я - краса - успіх. І у успішних людей, що вважають за краще розглядати своє життя як процес інвестицій - вкладання грошей у власне здоров'я, - одна з ключових норм. Упевнена в собі людина - це не тільки людина, що здобула хорошу освіту, престижну роботу, але і людина привабливою зовнішністю, що володіє, і головне - хорошим здоров'ям.
Не дивлячись на те, що слово фітнес походить від англійського to be fit, що означає "бути у формі", існує безліч інших потреб, що задовольняються, які реалізуються людиною, що приходить у фитнес-зал. Крім основних мотивів заняття фітнесом - як наприклад - зниження зайвої ваги, підтримка фізичної форми, зняття стресу, велика кількість людей приходить в зал з метою знайти цікавий круг спілкування, причому як діловий, так і особистий.

Фітнес - один з шляхів продовжити своє життя, наповнити його щастям. Крім зняття стресу, який, як ми знаємо, впливає на розвиток безлічі захворювань, заняття фітнесом підвищують працездатність, збільшують енергію, силу і гнучкість. В процесі занять, людина покращує свою концентрацію, збільшує витривалість, має більше шансів перемагати життєві труднощі. Дослідження також показують, що заняття фітнесом істотно зменшує ризик ряду хвороб і фізичних проблем як, наприклад, остеопорозу, захворювання серця, і напади діабету у дорослих.
У хорошому фитнес-клубі команда тренерів, а також атмосфера, що поєднує в собі дух змагання, радість руху, що б'є енергію життя не залишать байдужим нікого і по-новому примусить дивитися на звичні стереотипи спілкування. Людина включається в новий ритм і, згадує забуті відчуття своїх м'язів, свого тіла, легкості рухів, спогади, властиві його молодості. Відбувається своєрідна вікова регресія, причому відбувається це на неусвідомлюваному рівні, на рівні рухів. Йдуть лінь, апатія, поганий настрій.
Адепт фітнеса конструює нову реальність, яка рятує його від буденної рутини і стресу. Поєднання монолітної спільності, душевного підйому, життєвої енергії, куражу - неодмінний атрибут хорошого фитнес-клубу, команда якого дуже любить свою справу.
Тренер фітнеса - провідник нового мислення

Провідне місце у фітнес індустрії належить інструкторові. Від його професійної підготовленості безпосередньо залежить задоволеність клієнта, і отже успіх і спроможність клубу. Можна поставити питання - що чекає клієнт від персонального тренера? Найчастіше люди відповідають на це питання так: "Уміння добитися того, щоб у мене були добрі результати і фізична форма". Хороші інструктори орієнтовані на те, щоб максимально поділитися своїми обширними професійними знаннями, пояснити людині, що займається, не тільки суть тренувань, але і принципи функціонування організму людини в процесі навантажень і відновлення після них.
Персональний тренер повинен бути свого роду "особистим лікарем" клієнтові, зобов'язаний знати не тільки його індивідуальні особливості, смаки, звички, матеріальні можливості, але бути повіреним листом і психологом одночасно. Диплом про спортивну освіту це мінімальний рівень, необхідний для роботи персональним тренером. Крім диплома, людина повинна володіти, в першу чергу, не тільки широким кругозором і талантом викладача, але і особистою людською чарівливістю.

Технології перепрограмування хворих моделей поведінки

Не дивлячись на розуміння користі фітнеса, людям необхідно робити величезні зусилля для досягнення фитнес-цілей і підтримки досягнутого рівня. Іноді проблема полягає в недоліку знань про ефективні здорові звички, в інших випадках люди потребують допомоги при зміні їх способу життя і відмови від хворих моделей поведінки.

Заняття фінтесом подразумеваєт розширення мислення, розвиток його гнучкості. Те, що люди хочуть отримати від тренувань це результат узгодженості і відповідності характеристик тіла активним зв'язкам між розумом і тілом. Основна відмінність фітнеса, наприклад, від гімнастки, полягає в тому, що людина, що приходить в дорогий клуб хоче бути здоровим не тільки фізично, але душевно, а може бути і духовно. Це вимагає перегляд багатьох переконань, звичок, що в цілому приведе людину до нової системи мислення. Наприклад, для досягнення добрих результатів слід переглянути живлення.

Здорова, збалансована дієта, приводить до зміцнення серця, серцево-судинної системи, зменшенню жирових відкладень, зміцненню мускулатури, зміцненню кісткової тканини, а головне дозволяє закріплювати ефект від тренувань, роблячи його видимим. Але якщо людина розумітиме важливість здорового живлення, і при цьому не робитиме хоч яких або кроків до виконання розпоряджень тренера - результату не буде. Отже, важлива функція тренера полягає в тому, щоб допомогти демонтувати старі когнітивні установки і моделі поведінки у того, що займається, а потім підтримувати його в нових моделях, відповідні його новим цілям.
Бути в хорошій формі означає також наявність здорового відношення до життя і упевнену життєву позицію. Всі ці складові фітнеса повинні підтримувати один одного, щоб забезпечуючи задоволення потреб клієнта. Центральна роль відводитися тренерові, який, забезпечує підтримку, допомогу, мотивує, надихає, указує шляхи до досягнення здорового способу життя.
Успішний тренер фітнеса працює не тільки на фізичному, але і на психологічному рівні. Крім аспектів фітнеса, пов'язаних із створенням робочого тренувального середовища (де займається клієнт), технікою виконання різних вправ (що потрібно робити), тренер піднімає питання, що формують новий життєвий стиль. Відбувається формування нових переконань, коректування старих, таких, що заважають клієнтові, можливо не тільки в залі, але і в житті. В процесі тренувань клієнти якщо не міняють свої цінності, то додають до них значущий блок, пов'язаний із здоров'ям. Такі зміни в мисленні трансформують ідентичність людини, міняють його особу.
Таким чином, тренер крім роботи, пов'язаної з корекцією тіла і вибору правильного харчування, повинні бути хорошими слухачами і консультантами з найрізноманітніших проблем, діючи для своїх клієнтів.

Нова ментальність
Досягнення успіху в будь-якій області діяльності припускає використання не тільки фізичних, але і ментальних здібностей людини. Підготовка себе ментально до успішного виконання поставленого завдання, досягненню мети - суть ментального тренування успішно вживаною професійному спорті багатьма спортсменами.
Психіка що тренується повинна відповідати як навантаженню, так і бути адекватною тим завданням, які адепт фітнеса ставить перед собою. Останнє включає відношення, довіра до тренера і собі самому, здатність ефективно концентруватися на фізичній роботі, роботу з перешкодами і невдачами, і так далі.
Для того, щоб люди успішно досягали поставлених цілей у фітнесе, як в іншому і в будь-якій діяльності, вони повинні також розвинути свої ментальні можливості. Багато тренерів можуть сказати вам, що найважче тренування - це тренінг мозку.
Деякі ключові моменти такого тренування:
- установка реально досяжних цілей;
- посилення мотивації того, що тренується;
- самоорганізація діяльності;
- надання методів, за допомогою яких можна змінити старі звички новими моделями поведінки, пов'язаними з фітнесом і здоровим живленням.
Без зміни образу думок у людини, що тренується, неможливо досягти високого результату у фітнесе. Одна з основних якостей хорошого тренера - це системний погляд на процеси, що відбуваються навколо людини, якої він тренує. Сюди потрібно включати такі мікросистеми, що роблять вплив на психіку що тренується, як робота, сім'я, живлення, система цінностей і цілей, безпосередньо, не пов'язаних з фитнес-цілями, але що чинять на них тиск. Тренер уміє враховувати безліч таких чинників допомагає людині на початку занять адаптуватися до нових фізичних навантажень, а потім рухатися до тих цілей, які будуть для нього актуальні.

Джерело: all-fitness.ru

Інші статті


0 Відгуків на “Психологія занять фітнесом”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук