Архів за день 21 Травень 2008

Досліди з ВаджроліМал. 1. Катетери зростаючого діаметру для використання у Ваджролі

Вставивши гумовий катетер (трубку) (1) в сечовий міхур через пеніс і виконуючи Наулі Мадхьяма, можливо створити в сечовому міхурі знижений тиск типа Мадхавадаса (2) і втягнути воду через трубку в сечовий міхур. Це звичайний опис є фігурою мови, не зовсім точної з наукової точки зору. Знижений тиск сам по собі не може нічого втягнути, і тут йдеться про зовнішній атмосферний тиск (близько 760 мм рт. ст. ), який заштовхує воду в сечовий міхур, коли тиск в сечовому міхурі падає нижче атмосферного як результат, завдяки Наулі, збільшення об'єму внутрішньоміхура відповідно до закону Бойля.
З цього складається Ваджролі Крія, просунута техніка Хатха Йоги, за допомогою якої можливо промити сечовий міхур від забруднень або втягнути в міхур Аюрведічеськіє препарати з терапевтичними цілями (3).
Деякі джерела рекомендує допоміжна підготовча техніка (3) (4) (5) (6). Інші рекомендують вставляти трубку по одному дюйму в день, поки не буде досягнутий сечовий міхур (приблизно через 12 днів), але я знайшов можливим досягти сечовий міхур на другий або третій день за допомогою тонкого катетера 4 (B. F. Goodrich). Розтягуючи пеніс, слід допомогти катетеру пройти через вигин уретри. Нееротичні відчуття лоскоту переживаєш, коли катетер проходить мимо простати в сечовий міхур (7). На цьому етапі кваліфікований йог може легко втягнути воду в сечовий міхур, виконуючи Наулі Мадхьяма в положенні Уткатасана. За допомогою катетера 14 вода безперервно наповнювала сечовий міхур.
Закон Пуазейля свідчить, що швидкість потоку пропорційна внутрішньому радіусу ( r ) трубки катетера, зведеному в четвертую ступінь:.для чистої рідини і нетурбулентного потоку, де Q - швидкість потоку, Др - градієнт тиску, L - довжина катетера, з - в'язкість рідини. Таким чином, подвоюючи радіус трубки катетера, ми можемо збільшити швидкість потоку (см3/сек) в 16 разів! Далі ми працювали з катетером 17, потім з 20, потім з парою великих розмірів (не пронумерованих, найбільший мав зовнішній діаметр 8. 5 мм). Внутрішній діаметр трубки або розмір отвору на тонкому кінці, яким би маленьким він не був, дозволяв визначити швидкість потоку. Обережно розширюючи отвір на наконечнику катетера гострим ножем, можна різко збільшити швидкість потоку.
Не залишайте гострих країв, коли робите це; наконечник повинен бути дуже гладким, щоб не подряпати ніжну уретру. За допомогою катетера 20 я зміг втягнути в неї пінту води за допомогою п'яти або шести циклів Наулі після двох тижнів практики. Коли працюєш над розвитком сили і витривалості, то менший отвір буде кращий, тому що це важче і для підйому води потрібний більше часу. Чоловіча уретра помітно пристосовується до катетерів все більшого діаметру (Мал. 1). Передбачається, що уретра збільшується в процесі практики до такого розміру, при якому стає можливим виконувати Ваджролі взагалі без якої-небудь трубки; проте я ще це не перевірив.
Я не випробував ніяких шкідливих наслідків, окрім незначного дискомфорту на початку введення трубки і слабкого паління при сечовипусканні протягом пари годин після практики Ваджролі.

потенція і імпотенція
Ваджролі Мудра
Для удосконалення сили Ваджролі вчителя традиційної Йоги рекомендують втягувати рідини більшої щільності і в'язкості, такі як молоко, рослинне масло, вершкове масло "ги", мед і ртуть (6). Рис.2 показує, що висота h , на яку піднімається рідина, залежить від величини зниженого тиску. Ця висота визначається відносним положенням сечового міхура і рівня рідини в контейнері. Таким чином, замість втягування чужорідних, липких рідин в своє тіло, ми можемо використовувати чисту воду, що дистилює, і змінювати напругу, необхідну для пониження тиску, шляхом зміни висоти h (Рис.2 і 3).


Рис.2. Значення висоти сечового міхура по відношенню до рівня рідини під час практики ВаджроліРис.3.Различные позиції, в яких Наулі Мадхьяма виконується для цілей Ваджролі Крійі

Під'їм води на 13 см еквівалентний підйому ртуті на 1 см, оскільки питома вага ртуті і води - 13 гм/см3 і 1 гм/см3 відповідно. У положенні стоячи можливо створити нижчий тиск за допомогою Наулі Мадхьяма, чим в положенні Уткатасана (Рис.3).
Традиція свідчить, що коли Ваджролі досягає такої досконалості, що стає можливим втягувати рідку ртуть, людина набуває Біндусиддхи (здатність затримувати сім'я), (15), що дає можливість сімейній людині випробувати переваги Брахмачарьі (8)(9). Як показано на Мал. 2, вираз "втягнути ртуть" не має сенсу. Ми можемо сказати, "втягнути ртуть на стільки-то міліметрів". Підняття ртуті вже на 30 або 40 мм вимагає вельми могутньою Наулі. Після звільнення шлунку і кишечника (Гаджакарані, Дхауті і Басті) наступного дня за допомогою манометра (прилад для вимірювання зниженого тиску описаний нижчим) я підняв ртуть на 80 мм, виконуючи Наулі Мадхьяма в положенні стоячи (Мал.
3); і це після 12 років практики Наулі для інших цілей (Басті). Проте немає необхідності в такій тривалій практиці; один здоровий студент школи йоги Кайвалайадхами зміг втягнути ртуть на 95 мм після двох місяців тренування (10). Щоб втягнути ртуть в положенні стоячи із землі до сечового міхура (відстань приблизно 750 мм рт. ст., що еквівалентно 1 атмосфері) потрібні зусилля Геркулеса. Чи можливо для людини розвинути такий негативний тиск або до цього можна тільки прагнути? У мого приладу теоретична межа складала 740 мм рт. ст. Із закону Бойля легко обчислити кінцевий тиск.Припускаючи, що об'єм стислого сечового міхура на початку практики, до Наулі, рівний нулю (необгрунтоване припущення), об'єм Vн. складатиметься із залишкового повітря усередині катетера плюс повітря усередині трубки, що сполучає катетер з ртутним манометром. Обчисливши загальний об'єм всіх трубок (різного діаметру) я оцінив його приблизно в 13 см3 по формулі V = AL = (р r2) L, де L - довжина кожної трубки. Прийнявши максимальний зразковий об'єм мого сечового міхура за 473 см3 (припущення витікає з того факту, що 1 кухоль вміщає 1 пінту (473 см3), яку я втягував в сечовий міхур за допомогою Наулі Мадхьяма) згідно із законом Бойля ми знаходимо кінцевий тиск (після Наулі):Таким чином, 1 атмосфера (760 мм рт.ст.) може підняти ртуть на висоту 740 мм рт.ст., яку ми можемо назвати максимальною велічиной пониження тиску в сечовому міхурі. Це припущення, що потужність мого виконання Наулі достатня, щоб перевершити зовнішній тиск атмосфери на сечовий міхур, і приблизно рівна 14.7 фунтам на один квадратний дюймповерхні сечового міхура (абсолютно незаконне допущення, яке я використовую, щоб встановити теоретичну, але не актуальну межу). Кінцевий тиск Pк. може бути зменшено через зменшення початкового об'єму повітря Vн. у трубках шляхом використання коротших або тонших трубок, або заміною повітря якою-небудь нестискуваною рідиною, напр. водою або уриною.


Рис.4 Ртутний манометр з U-образною трубкою і міліметровою шкалою використовувався як прилад для вимірювання негативного тиску, що створюється в сечовому міхурі під час Ваджролі Крійя

Для того, щоб вимірювати прогрес в практиці необхідний прилад для вимірювання негативного тиску. Для цієї мети я сконструював простій манометр, що складається з прозорої пластикової U-образної трубки з міліметровою шкалою, наполовину заповненою ртуттю (Рис.4). Один кінець трубки катетера вставляється в сечовий міхур, інший кінець приєднаний до одного з плечей U-образної трубки. Коли виконується Наулі, ртуть піднімається на вимірну висоту в цьому плечі U-образної трубки, і ми отримуємо безпосередньо число міліметрів ртутного стовпа (зручний, універсальний загальноприйнятий прилад для вимірювання тиску нижче атмосферного, створюваного в порожньому сечовому міхурі).
Якщо ми піднімаємо ртуть на 10 см (100 мм) згідно шкалі U-образної трубки манометра, то стає можливим втягнути ртуть в сечовий міхур за тієї умови, що тазова область, пеніс і рівень ртуті в контейнері розташовані так, щоб зробити h більш ніж 10 сантиметрів (Рис.2).
Теоретично, шляхом зміни розташування елементів системи можна зробити h негативним числом (рівень ртуті вищий за рівень сечового міхура), і ми зможемо влити ртуть в сечовий міхур через воронку катетера без виконання якої-небудь Наулі взагалі. Це, зрозуміло, небажано і не допоможе нам в розвитку сили Ваджролі.
Наскільки я зрозумів, метою втягування важкої ртуті є створення зниженого тиску. Проте відносне розташування сечового міхура, [насінних] бульбашок і навколишніх лімфатичних судин (7), (19) підказує ще одну теорію. Якщо дія ртуті усередині сечового міхура це її вага, то ми можемо обговорити наступні можливості: Деяка кількість ртуті усередині сечового міхура чинитиме значний тиск на бульбашки унаслідок своєї ваги (особливо в Суптаваджрасане), здавлюючи і вичавлюючи насінну рідину в резервуар міхура (8).
І звідти Оджас (життєва першопричина в насінній рідині) розповсюджується в організмі через кров і лімфу (8), (9), а також до мозку через спинномозкову рідину (9) за допомогою Асан або масажу, оскільки лімфатична система не має насоса (на зразок серця в судинній системі). Наша Ваджролі повинна розвивати достатню силу, щоб утримати насінну рідину від викиду через еякуляторний канал в цьому процесі. Чи зберігається вона [насінна рідина], залишається під питанням, і навряд чи варто намагатися це зробити, поки організм повністю не очищений шляхом діуретічеського потоку з нирок і за допомогою Ваджролі Крійі будуть видалені мочевая і інші кислоти з сечового міхура.
Якщо ртуть затримується в сечовому міхурі і не покидає організм, то ртуть може вступити в хімічну реакцію і утворити з кислотами організму різні форми розчинних, високотоксичних і їдких солей ртуть, яка може викликати хронічне отруєння ртуттю (18).
Що може відбутися, якщо деяка кількість ртуті на своєму шляху в сечовий міхур випадково потрапить в сім'явивідну протоку або в [насінні] бульбашки (7)? Хто з нас знає про Расаяне достатньо, щоб передбачити результати, а також про ефекти рідкої ртуті при тривалому контакті з насінною рідиною in vivo? ( Токсичною дією володіють тільки соли ртуть, яка ніяк не може утворитися в сечовому міхурі унаслідок високої хімічної інертності ртуті. - прим. моє - Р. М. ).
Тиск на насінні бульбашки і резервуар, очевидно, може чинити до деякої міри. Так, досвідчений в практиці Асан може виконувати повну (пурна) Матсиендрасану (12) або переплетену Йога Мудру. На третьому етапі досконалості практики Сиршасану (13) або Віпарітакарані виконують в комбінації з Падмасаной і складаються вниз (14) - тиск на насінні бульбашки підсилює сила тяжіння з тим, щоб відправити Оджас до головного мозку. Гхеранда Самхита (15) описує під ім'ям Ваджролі зовсім іншу Мудру, порівняно з тією яка показана у Ін. Теоса Бернарда (16). Можливо, що при цих практиках тиск також витягає Оджас вгору. Ін.
Бернард описує також ще декілька техніки, щоб досягти досконалості на цьому ж шляху (17).
Після того, як збереження насінної рідини дало свої благотворні плоди (8), (9), цікаво було б поекспериментувати з психофізіологічними результатами не тільки збереженого сім'я, як це виконується природним чином в практику Брахмачарі, але і постежити ефекти, особливо на літніх людей і сімейних людей, закачування і напрями Оджас в тіло і мозок за допомогою Асан, Бандх і Мудрий. Необхідні нові дослідження і експерименти з Ваджролі і Расаяной перш, ніж ми зможемо відповісти на всі питання і передбачити всі можливі ускладнення, які тільки можуть прийти на думку.
Нові висновки і уточнення

1) Хірургічний гумовий уретральний катетер може бути введений в сечовий міхур з першої спроби (лікарі і медсестри роблять це як рутинну процедуру) і не вимагається щоденного поступового введення, як це було необхідно для жорсткої срібної зігнутої S-образної трубки.
2) Фраза "втягніть ртуть" не має сенсу без вказівки, на яку висоту. Експериментатор, що навіть не практикує йогу, може підняти ртуть всього на декілька сантиметрів після деякого тренування в практику Наулі.
3) Висота між сечовим міхуром і рівнем рідини в контейнері може бути змінена двома способами (Рис.2, Рис.3). Проте Наулі полегшує виконання в деяких позах в порівнянні з іншими, що встановлюється експериментально.
4) Односторонній клапан можна використовувати для запобігання зворотному струму між успішними циклами Наулі під час практики Ваджролі Мудрі
5) Ртутний манометр дає точну індикацію щоденного прогресу в практику Ваджролі Мудрі.
6) Вищезазначені апарати також можна використовувати як допоміжні в тренуванні і вдосконаленні сильної Ваджролі Мудрі шляхом підняття вгору ртуті, але так, щоб ртуть в пластиковій трубці насправді не потрапила в сечовий міхур.
7) Є вказівки на потенційну небезпеку ртуті, що потрапила в організм. Я не маю в своєму розпорядженні на цю тему наукових доказів; але, як я припускаю, ртуть, що опинилася усередині організму на тривалий час, може викликати хронічне ртутне отруєння. Я чув і читав про те, що експерти по Ваджролі дійсно втягують ртуть в сечовий міхур. Вони, мабуть, знають, як це зробити безпечно. 8) Достоїнства Ваджролі Садхани викладені науковою мовою з позицій анатомії і фізіології. Джерела додаються.
Декілька слів в застереження експериментаторам: будь ласка, дотримуйтеся крайньої обережності, коли вставляєте катетер. На початку можуть бути дні, коли ніякими зусиллями неможливо проштовхнути катетер крізь неподатливу уретру; якщо після деякого часу катетер не входить в сечовий міхур, то я раджу таким, що починає зупинитися і перенести це на інший день. Наполегливі спроби можуть пошкодити ніжну тканину уретри. Я переніс кровотечу і біль в підставі пеніса після спроб силою проштовхнути трубку катетера, що чинила опір, через вигин уретри.
Це змусило мене перервати Ваджролі Садхану на дві або три тижні, поки рана не зажила сама собою, після чого практика була відновлена з великою обережністю.
Ще одним утрудненням, яке я випробував, була інфекція придатка яєчка і лівого яєчка, яке розпухнуло і збільшилася більш, ніж в три рази протягом тижня, що зажадало лікування антибіотиком суміцином (250 міліграм). Це ніколи не траплялося, коли я втягував воду, але відбулося тільки тоді, коли я виконував "пхуткара", яка можливо була інфікована або, можливо, повітря потрапило туди, куди не повинен був потрапляти. По рекомендації уролога я почав кип'ятити трубки катетерів протягом трьох хвилин перед використанням, а також дотримував інші правила санітарної безпеки.

Досліди з Ваджролі →