Архів за день 15 Квітень 2008

Пратьяхара

Якщо розум людини поступається вабленням його відчуттів, він загине. І, навпаки, при ритмічному регулюванні дихання, замість того щоб ганятися за зовнішніми об'єктами бажань, відчуття спрямовуються всередину, і людина звільняється від їх тиранення. Це п'ятий ступінь йоги, звана пратьяхарой, на якій здійснюється контроль над відчуттями.

Досягнувши цього ступеня, садхака проводить ретельну самоперевірку. Щоб подолати смертельно небезпечні, але привабливі чари плотських об'єктів, треба озброїтися обожнюванням (бхакті), невпинно думаючи про Творця, який створив ці об'єкти бажань. Учневі необхідний і світоч знання Божественної спадщини. Причини і рабства і звільнення людей поміщені насправді в їх думці. Розум, прив'язаний до об'єктів бажань, приносить рабство, відмовившись же від них, приносить звільнення. Коли розум жадає чогось, сумує або горює про щось, людина знаходиться в рабстві. Коли всі бажання і страхи знищені, розум очищається. Люди зустрічаються в житті і з благими і з приємними спонуками дії.
Йог віддає перевагу благим приємним. Інші, захоплювані бажаннями, вибирають приємні і упускають саму мету життя. Йог відчуває радість в собі самому. Він уміє зупинитися і тому живе спокійно. Він починає з того, що віддає перевагу тому, що горше отрути, і упирається в практиці, будучи упевнений, що врешті-решт гірке стане солодким нектаром. Ті ж, хто прагне з'єднати свої відчуття з об'єктами бажань, віддають перевагу тому, що здається спочатку солодким, не знаючи, що врешті-решт воно звернеться в гіркоту.

Пратьяхара →