Архів рубрики 'Види йогі'

Види занять йогою

З якнайдавніших часів індійська духовна і фізична практика йоги залишається одній з найсильніших традицій самоудосконалення людини.

Система йоги починається із засвоєння принципів моралі і моральності (яма і ніяма). Основу фізичної практики складає виконання "асан", яке на санскриті зазначать "поза". Людина, досвідчена в практиці асан, може виконувати також пранаяму - спеціальні дихальні вправи. Саме асани і пранаяма дають практикуючому йогові духовну і фізичну силу. Яка з успіхом може застосовуватися в житті: вона дає можливість довше і ефективніше працювати, досягаючи вершин в бізнесі, політиці і особистому житті. Практика асан і пранаями складає хатха йогу. "Ха" означає напругу, а "тха" - розслаблення.
Збагнення цих двох полягань в практиці йоги дозволяє найкращим чином використовувати їх в світі. Успішна людина завжди може розслабитися на свій розсуд, коли це необхідно, і досягти максимальної концентрації всіх своїх моральних і фізичних сил - коли цього вимагає життєва ситуація.

.

Практика йоги - це мистецтво. Асани розроблялися майстрами йоги впродовж тисячоліть. Перехід з однієї асани в іншу відбувається за допомогою "він'яс" - динамічних зв'язок. Що практикує йогу демонструє повільний танець, який зачаровує тих, що оточують своєю красою, а задоволення самого йога від практики неможливо передати словами. Практика йоги дозволяє не тільки придбати сили для життя і роботи, але і розвиває відчуття гармонії. Що практикує йогу привносить гармонію у все своє життя, тим самим, додаючи красу всьому - що б він або вона не робили!

Види занять йогою →


Йога для початківців

Займатися йогою може кожен. Вік, підлога і навіть стан здоров'я людини не мають значення. Виключення складають лише деякі асани і пранаями, протипоказані людям, страждаючим окремими хворобами. Йога також доступна вагітним, жінкам після пологів і під час менструацій. Само собою, в кожному з цих випадків передбачена окрема програма занять, що проводиться під спостереженням досвідченого інструктора.

Починати знайомство йогою слід почати з не дуже утомливих занять, тривалістю від півгодини до години.

Йога для початківців →


Лікувальна йога

Популяризація медичного аспекту йоги на Заході пов'язана з Школою Йоги Сарасваті. Велика частина занять по йогі включає комбінацію фізичних і дихальних вправ і медитацію. Ці характеристики роблять йогу особливо корисною для людей з певним станом здоров'я, наприклад, гіпертонією, серцево-судинними захворюваннями, астмою і проблемами спини.

Людям із захворюваннями серця йога показана незалежно від віку. Вона благотворно впливає на здоров'ї серця шляхом нормалізації кров'яного тиску і покращуючи опірність до психологічних стресів. Йога також допомагає підтримувати гарний зовнішній вигляд і загальне самопочуття.

Лікувальна йога →


Йога і хребет

Ніщо так не впливає на здоров'ї всього організму, як стан хребта. Адже саме він є головною опорною структурою нашого тіла. Будь-яке, навіть самий незначний зсув або викривлення може спричинити за собою серйозні захворювання.
Довге сидіння за комп'ютером або надмірні фізичні навантаження - обидві ці крайнощі, дуже характерні для нашого повсякденного життя, здатні погубити будь-який хребет. Так, за статистикою, на сьогоднішній день від остеохондрозу страждає 85 відсотків населення земної кулі, тобто практично у кожної людини в свідомому віці періодично прихоплює спину.
Чому так відбувається? Все просто. Працюючи за комп'ютером, ви в основному сидите в тому положенні, яке вам диктує ваше робоче місце, що далеко не завжди «влаштовує» ваш хребет. Тривале знаходження в одній і тій же позі приводить до постійного навантаження на одні групи м'язів і до постійної відсутності її ж на інші. Гіподинамія м'язів спини приводить до їх деградації. У результаті починається поступове руйнування міжхребцевих дисків - той самий остеохондроз.
Якнайдавніше мистецтво йоги - один з наймогутніших засобів, що дозволяють на довгі роки зберегти хребет молодим і здоровим. Яким чином? Пригадаємо анатомію: рухливість хребців і всього хребетного стовпа більшою мірою визначають сильні м'язи спини, шиї, плечей, рук і ніг. Всі ці м'язи гармонійно взаємодіють між собою, забезпечуючи тонку регуляцію рухів в хребті. Якщо м'язовий корсет слабкий, все навантаження лягає безпосередньо на сам хребет, що може викликати зміну руховій функції нашого центрального стовпа і як наслідок - больові відчуття в спині, відчуття втоми.
Пози йоги, зібрані в приведеному нижче комплексі, націлені на те, щоб зняти напругу з хребта і рівномірно передати навантаження на кінцівці, примусити працювати наші ноги і руки. Щоденне якісне виконання даних поз дає швидкий лікувальний ефект: розслабляється нервова система, розтягується і омолоджується задня частина хребетного стовпа, йдуть болі в спині, втома. Вже через декілька занять ви відчуєте, як відновлюються сили, повертається енергія, відчуєте внутрішній спокій і емоційну стабільність.
Комплекс поз для хребта абсолютно безпечний - всі вправи можуть виконуватися удома без нагляду інструктора. Проте, якщо ви страждаєте на серйозніші захворювання хребта, краще пройти курс йога-лікування під спостереженням фахівця. Сьогодні за допомогою йога-практики можуть вирішуватися такі проблеми «осі здоров'я», як хребетні грижі і навіть випадання дисків.

Джерело: fit-life.com.ua


Фітнес йога

Або спортивна йога - це та сама, "доступна", "не серйозна" або "йога для всіх", що викладається в основному в елітних спортивних і оздоровчих клубах. Не слід відноситися до фітнес йоги із зневагою. Фітнес йога - це зовсім не просто і часто вона вимагає не менше завзятості і увага, чим який-небудь інший вид йоги. Вдосконалення тіла - ось основне завдання фітнес йоги, прагнення наблизити свою зовнішню оболонку до ідеалу. Спортивна йога - це всесторонній курс йоги, доступний навіть в домашніх умовах за умови занять з інструктором і ентузіазму з боку учня.

В основному - це комбінація дихальних вправ і фізичних поз, що не включає глибоку медитацію. Популярність такої йоги особливо велика на Заході. Більшість західних учбових програм мають дуже мало або нічого спільного з Індуїзмом або духовністю, зате є відмінним способом підтримки фізичної форми і здоров'я. У цьому і є відмінність від традиційного східного бачення йоги.

Фітнес йога →


Йога для особи

Краса. Ще не народилася така жінка, з вуст якої це слово не злетіло б декілька тисяч разів впродовж всього життя. І ось що при цьому цікаво: не дивлячись на те, що смаки у всіх жінок разниє, уявлення про красу, як правило, не дуже різняться. Ви не замислювалися, чому?
Мабуть, це все-таки відбувається тому, що спочатку, з самого свого народження кожна людина, немов музичний інструмент, настроєна природою на певну хвилю, завдяки якій він абсолютно неусвідомлено сприймає позитивно все те, що виглядає природно і гармонійно з погляду природних законів, і негативно - те, що всьому цьому суперечить.
Напевно, інакше і не може бути: адже кожна жива істота, а жінка особливо, являє собою дійсного дитяти природи, а це означає, що йому повинно бути корисне і властиве все природне і гармонійне, а інше - чужо. І це торкається абсолютно всього: починаючи з «другої шкіри» людини, тобто одяг, і закінчуючи його живленням і гімнастикою.
Про останню, власне, і піде мова.

І ця гімнастика - йога. Її вправи поєднують в собі елементи дихальної гімнастики і розслаблення і при цьому не вимагають присутності ні тренажерів, ні яких-небудь інших пристосувань. Так само як і матеріальних витрат. Зате вони нормалізують кровообіг, омолоджують організм і, що важливо, приводять в повний порядок неабияк розхитану нервову систему. Причому, навіть в тому випадку, якщо зарядці-йогі піддається не весь організм в цілому, а одне тільки особа. Тобто, саме та частина жіночого тіла, яка служить основною «візитною карткою» будь-якої персони, а значить, не має права не відповідати.
Тому, поки не пізно, давайте поставимо перед собою дзеркало і приступимо до гімнастики: почнемо будувати гримаси йоги.
Для цього спочатку складемо губи і витягнемо їх вперед, причому якнайдалі: замремо в позі мавпячого поцілунку, а потім розслабимося. Повторимо перше кривляння, як і всі інші, мінімум 10 разів. А потім почнемо губи не витягати, а закочувати їх всередину і стискати, знов завмираючи при цьому на якийсь час і розслабляючись.
Те ж саме рекомендується виконати і з підборіддям: витягування його вперед і рух їм управо-вліво укріплює м'язи шиї, і саме підборіддя позбавляє від появи його двійника.
Щоб не відвиснули завчасно щоки: уявити, що у вас за щокою - жуйка, ну або просто повітряна кулька, якщо образ корови не до душі. І після цього почати уявний вміст рота катати то під щоки, то під губи. До тих самих пір, поки і по тих, і по інших не розіллється приємне тепло.
Трапилося - тоді починайте якнайширше відкривати рот, завмираючи в такій позі і розслабляючись по черзі, прагнучи «позіхати» на вдих, а розслабляти м'язи - на видих.
Наприкінці не гріх з самою собою і пококетувати, підморгуючи зображенню в дзеркалі то правим, то лівим оком по черзі. Але не закриваючи при цьому око, а просто напружуючи їх м'язи і завмираючи на декілька секунд, а потім розслабляючись.
Після якісно проведених метаморфоз всі м'язи особи повинні прийти в тонус, що не забариться з часом позначитися на кольорі особи і стані шкіри.
А для того, щоб процес перетворення на красуню прискорити, можна на додаток до щоденної зарядки поставити на видне місце улюблену фотографію: ту, на якій ви подобаєтеся самі собі. Систематичне її споглядання не тільки покращуватиме ваш настрій, але і допомагатиме максимально наблизити віддзеркалення в дзеркалі до того, що любиться на фотографії, бо йоги схильні (і небезпідставно) вважати, що всі наші думки - матеріальні. Тобто, якщо ми постійно про щось думаємо, уявляємо і мріємо, то наші думки неодмінно знайдуть плоть і звернуться в бажане - навіть якщо вони на перший погляд і здаються абсолютно неймовірними.

Йога для особи →


Йога для дітей

Прийнято говорити, що діти - наше майбутнє, але ця прописна істина нерідко розуміється якось однобоко. Благо, якщо дорослі усвідомлюють те, що це майбутнє безпосередньо залежить від їх вкладень. Займаючись здоров'ям, розвитком і вихованням своєї дитини, ми і формуємо його подальше життя. Така "робота на перспективу" неодмінно винагороджує батьків за час і увагу, присвячену дітям.

Дитяча йога - один з якнайкращих способів турботи про свою дитину. Йога для дітей - це не релігія, це добре продумана система зміцнення молодого організму, заснована на багаторічній практиці. Здоров'я, бадьорість, уміння зосередитися, фізичний розвиток і гарний настрій вашого малюка - ось основні плюси таких занять.

Йога для дітей →


Індійська йога

Індійська Йога - мистецтво настільки прекрасне і корисне, наскільки складне. Про її чудодійну силу чули, напевно, все. Хтось цікавиться йогою, хтось прагне освоїти глибини майстерності, більшість же відштовхує невідомість, незрозумілість. Адже Йога - частина чужою нам екзотичної культури, і враження невідомості посилюється величезною кількістю незнайомих слів-термінів, які важко вимовляти і читати. А якщо перейти на "нашу" мову? Що таке Йога і йога, як пояснити, як зрозуміти?
Отже, Йога - частина філософії однієї з якнайдавніших культур історії. Вона входила в мережу доповнюючих один одного філософських систем, таких, як, наприклад, Веданта і Мімансу, метою яких було збагнення таємниць буття... Але, тсс, постараємося не використовувати індійські слова і заглиблюватися у Веди. Наше завдання не в цьому. Вирвана з складу своїх "колег" стародавніх дисциплін, значною мірою відірвана від своєї філософської суті, в Європі Йога із стародавнього учення перетворилася на йогу - в практичну майстерність володіння собою, своїми тілом і розумом, в загальнодоступну практику оздоровлення.
І, не дивлячись на те, що і в дев'ятнадцятому столітті, коли йога вперше набула широкого поширення на Заході, і в наші дні були і є європейці, вірні стародавнім ученням і принципам, стародавньому Мистецтву і Знанню, майже для кожної сучасної людини в суєті, гармидеру міста необхідне не розкриття Кунадліні, а елементарна допомога утомленому тілу і душі.
Європейська йога зберігає в собі всі принципи Йоги східної. Вони чітко розділені, систематизовані і рівнозначні. Пройняті духом європейського утилітаризму, позбавлені своїх метафізичних основ, вони цілеспрямовано впливають на людину, що їх дотримується, і при належній увазі і терпінні закладають основи гармонійного, повноцінного життя, яке позбавлене від хвороб і невідповідних страждань.
У числі цих принципів духовні, або етичні: "заборонна" яма, в яку входять неспричинення шкоди, толерантність по відношенню до однієї людини або групи людей, непривласнення чужого, некористолюбство, контроль свого бажання. Ніяма, що "творить", містить в собі: недопущення негативних емоцій (злість, гордовитість, заздрість і т.д.), очищення розуму від поганих думок і намірів (наклеп, обман і т. д.), скромність і несуєтність, підтримка в собі хорошого емоційного стану.

Джерело: yoga-kharkov.com.ua


Види йоги і основні її поняття

Багато хто думає, що йога - це релігія. Інші вважають, що це свого роду магія. У деяких йога асоціюється з мотузяними трюками, із заклинанням змій, поглинанням вогню, сидінням на цвяхах, лежанням на битому склі, ходінням по гострих мечах і т.д. Іноді її пов'язують з прогнозом долі, гіпнозом, спіритизмом.Насправді ж йога - це метод, це система фізичного, розумового і духовного розвитку.
Слово йога походить від санскритського кореня йюдж-, що означає «сполучати» або «об'єднувати». Метою всіх різновидів йоги є возз'єднання людини, тобто Кінцевого, з Нескінченним, з Космічною Свідомістю, Істиною, Богом, Світлом або будь-яким іншим ім'ям, яким можна назвати Остаточну і Вічну Даність. Йога, як говорять в Індії, це шлюбний союз Духу і Матерії.
Йога зародилася в Індії декілька тисяч років тому. Як затверджує німецький професор Макс Мюллер, вік йоги - близько 6000 років, але, якщо вірити іншим джерелам, вона набагато старша. Хто був творцем учення - невідомо. Батьком йоги називають Патанджалі, що жив близько 200 років до н.е. Він був першим, хто записав те, що до того часу передавалося тільки усно від наставника (вчителі, або гуру) учневі (або чола).
Йога має декілька гілок, або видів, але мета у них одна-достіженіє єднання з Вищою Свідомістю.
У системі Карма-йоги, наприклад, це досягається за допомогою роботи і дії;
у системі Джнані-ілі Ньяні-йоги-посредством дослідження і придбання знання;
у системі Бхакті-йоги-путем благочестя і самовідданої любові;
у системі Мантра-йоги- шляхом повторення певних заклинань і звуків.
Раджа-йога (королівська йога) - це йога свідомості - найвища форма йоги. Вона зазвичай починається з Хатха-йоги, яка виховує в тілі здоров'я і силу, необхідні, щоб подолати труднощі навчання на вищих ступенях.
Хатха-йога - це йога фізичного благополуччя. Вона складається з декількох ступенів, яким передує Яма і Ніяма, - десять правил кодексу моралі йоги.
Перший ступінь називається Асана, або поза;
друга - Пранаяма, або контроль за диханням;
третя - Пратьяхара, або контроль за нервами;
четверта - Дхарана, або контроль за інтелектом;
п'ята - Дхьана, або медитація;
і остання, Самадхи - стан повного блаженства і духовного осяяння.
Строго кажучи, останні чотири ступені Хатха-йоги входять як складова частина в Раджа-йогу.
Слово «ХАТХА» має наступне походження. Ха- означає «Сонце», а тха - «Місяць». Правильний переклад словосполучення Хатха-йога - «сонячна і місячна йога», оскільки вона має справу з сонячною і місячною природою дихання і з праной.
Прана - це тонка життєва енергія, що існує в повітряному середовищі у вигляді флюїдів. Все живе, від людини до амеби і від рослин до тварин, наповнене праной. Без прани немає життя.
Займатися йогою може людина будь-якого віросповідання, або взагалі не віруючий. Зазвичай слід починати заняття у віці не молодше за шість років і не старше 65, проте багато хто починає пізніше і навіть добиваються добрих результатів. Пози йоги можна виконувати до кінця свого життя.
Йога не випадково приділяє таку значну увагу фізичному здоров'ю людини. Йоги розглядають людське тіло як храм живого духу і тому вважають, що воно повинне бути доведене до вищого ступеня досконалості. До того ж, заняття йогою на просунутому етапі вимагають значній витривалості. Без спеціальної попередньої підготовки тіло може бути не готове витримувати такі навантаження.
Але звичайній людині немає необхідності в заняттях на вищому ступені йоги, досить освоїти пози йоги, вправи на дихання, вправи для розслаблення, щоб поліпшити свій фізичний або психічний стан.
Вправи йоги можуть розчистити Природі шлях, усунути перешкоди і тим самим надати їй можливість успішно виконати своє завдання - наповнити людину здоров'ям, вилікувати недуги.
Вправи йоги в корені відрізняються від звичайної гімнастики.
Асани (пози) йоги - це мистецтво, орієнтоване на анатомію людського тіла, тоді як гімнастика - це форма руху, звернена лише до м'язів тіла. Метою поз йоги є не просто поверхневий розвиток м'язів. Ці пози нормалізують функції всього організму, регулюють такі мимовільні процеси, як дихання, циркуляція крові, травлення, виведення шлаків, метаболізм і т.д., позитивно впливають на роботу всіх залоз внутрішньої секреції і органів, так само як і нервової системи і мозку. Такий результат досягається за допомогою глибокого дихання, тоді як тіло виконує різні пози.
Кожна з цих вправ створює певну сукупність функціональних відносин усередині організму. Тому йога здатна впливати на людину фізично, психічно, морально і духовно. Йога підкреслює філософську сторону навчання асанам. Займаючись йогою, ми як би прокидаємося від сну. Виявляються всі приховані можливості індивіда; завдяки вправам йоги він досягає рівноваги і життєстійкості. Деякі з поз і вправ йоги повторюють рухи різних тварин. У системі йоги розслабленню навчають як мистецтву, диханню - як науці, а ментальному контролю над тілом - як засобу досягнення гармонії між тілом, розумом і духом.
Підходити до занять йогою потрібно в комплексі, враховуючи систему 5-ти (п'яти) «Р», без яких результат не буде повним:
РЕСПІРАЦІЯ - тренування правильного, фізіологічно повного йогичеського дихання у поєднанні з руховим режимом дня.
РЕДУКЦІЯ ваги - дотримання певної дисципліни в живленні - обмежити 4 білих компоненту в їжі: цукор, сіль, білу муку і свинячий жир, а також м'ясо, але включити в денний раціон більше сирих овочів і фруктів, злаків, чорного хліба, пшениці, вівса, курурузи.
РЕГЕНЕРАЦІЯ психофізичних сил з власних джерел шляхом спеціальних дихальних вправ, пранаями, концентрації думок і підтримки в організмі захисних процесів.
РЕЛАКСАЦІЯ - свідоме зняття напруги нервово-м'язового апарату шляхом тренування сповільненого видиху і регуляції дихання 1-2 рази на день, вранці і увечері.
РЕВІТАЛІЗАЦИЯ - позитивна і емоційна дія співу і вібраційної техніки на життя людини.
Прийоми йоги можна включити в свій режим дня. Працюючи над собою систематично і цілеспрямовано, ви обов'язково отримаєте бажані результати.

Джерело: yoga-kharkov.com.ua


Йога для вагітних

Очевидно, що навіть під час вагітності жінка хоче залишатися привабливою, але період виношування малюка завжди протікає по-різному, залежно від індивідуальних особливостей кожної мами. Як добре виглядати і відчувати себе майбутнім мамам підкаже йога. Не потрібно розуміти вагітність невірно. Це зовсім не 9 місяців ув'язнення і стриманості, і в силах будь-який з нас вплинути як на процес виношування, так і самого народження дитини, залишаючись при цьому активною і бадьорою.

Йога для вагітних - це справді знахідка для майбутніх мам. Уміння розслаблятися, правильно дихати, контролювати свій стан і емоції, а головне, полегшити пологи, це той мінімум, який ви зможете черпнути із спеціального курсу йоги для вагітних.

Йога для вагітних →