Архів рубрики 'ступені йоги'

Дхиана

Як вода приймає контури судини, так і розум, споглядаючи об'єкт, приймає форму цього об'єкту. Розум, зосереджений на шануванні усюдисущого Божества, в результаті тривалого преклоняння перетвориться, нарешті, в подібність цього Божества.

Переливаючи масло з однієї судини в іншій, можна спостерігати струмінь, що безперервно ллється. Коли струмінь зосередження безперервний, виникає стан дхьяни (медитації). Як волосок в електричній лампочці розжарюється і світить за умови безперервного надходження електричного струму, так дхьяна освітлює розум йога. Його тіло, дихання, відчуття, розум, розум і его - все з'єднується в об'єкті споглядання, Уселенському Дусі. Він перебуває в стані свідомості, яка недоступна визначенню. Зникають всі відчуття, залишається тільки відчуття Вищого Блаженства. Як спалах блискавок, йог бачить Світло, сяюче за межами землі і небес. Він бачить світло, сяюче в його власному серці.
Він сам стає світлом для себе і для інших.

Дхиана →


Ніяма

(Витяги з робіт: "Медитація для початківців" Свамі Кріянанди і "Як медитувати" Джона Новака)

Ніяма →


Пратьяхара

Якщо розум людини поступається вабленням його відчуттів, він загине. І, навпаки, при ритмічному регулюванні дихання, замість того щоб ганятися за зовнішніми об'єктами бажань, відчуття спрямовуються всередину, і людина звільняється від їх тиранення. Це п'ятий ступінь йоги, звана пратьяхарой, на якій здійснюється контроль над відчуттями.

Досягнувши цього ступеня, садхака проводить ретельну самоперевірку. Щоб подолати смертельно небезпечні, але привабливі чари плотських об'єктів, треба озброїтися обожнюванням (бхакті), невпинно думаючи про Творця, який створив ці об'єкти бажань. Учневі необхідний і світоч знання Божественної спадщини. Причини і рабства і звільнення людей поміщені насправді в їх думці. Розум, прив'язаний до об'єктів бажань, приносить рабство, відмовившись же від них, приносить звільнення. Коли розум жадає чогось, сумує або горює про щось, людина знаходиться в рабстві. Коли всі бажання і страхи знищені, розум очищається. Люди зустрічаються в житті і з благими і з приємними спонуками дії.
Йог віддає перевагу благим приємним. Інші, захоплювані бажаннями, вибирають приємні і упускають саму мету життя. Йог відчуває радість в собі самому. Він уміє зупинитися і тому живе спокійно. Він починає з того, що віддає перевагу тому, що горше отрути, і упирається в практиці, будучи упевнений, що врешті-решт гірке стане солодким нектаром. Ті ж, хто прагне з'єднати свої відчуття з об'єктами бажань, віддають перевагу тому, що здається спочатку солодким, не знаючи, що врешті-решт воно звернеться в гіркоту.

Пратьяхара →


Дхарана

Коли тіло загартоване асанамі, розум очищений вогнем пранаями, а відчуття приборкані пратьяхарой, садхака досягає шостого ступеня йоги, званою дхараной. Тут він зосереджується цілком на одному об'єкті або завданні, в яке повністю занурений. Щоб досягти цього стану повного поглинання, розум повинен бути заспокоєний.

Розум - це інструмент, який класифікує, оцінює і координує враження зовнішнього і внутрішнього світу.

Дхарана →


Самадхи

Самадхи - духовний стан свідомості. Існують різні види самадхи. Серед нижчих самадхи савікальпа самадхи є найвища форма. За савікальпа самадхи йде нірвікальпа самадхи, але між ними величезна пропасти: це дві абсолютно різні форми самадхи. До того ж, існує стан і за межами нірвікальпа самадхи, зване сахаджа самадхи.

Самадхи →


Асана

Асани - статичні положення тіла. Є одними з найважливіших складових частин йогичеськой тренування .

Асана, згідно Патанджалі, - "це положення тіла, яке зручне і приємно". Деякі що сучасні практикують, прочитавши це визначення, можуть сприйняти його як знущання. Дійсно, деякі пози йоги вимагають для свого виконання чималій спритності, сили, розтяжки і навряд чи можуть бути названі "зручними і приємними". Даний парадокс пов'язаний з тим, що, мабуть, за часів Патанджалі йоги використовували лише невелику кількість асан, серед яких не було витончених, подібно тим, що пропонують сучасні школи. Так, в "Хатха йога прадіпіке" приводиться перелік з 11 асан для зміцнення тіла і 4-х медитативних асани. До першої групи відносяться:

Асана →


Яма

Яма (Йама) - дотримання загальних моральних заповідей (контроль міжособових відносин):
1. Ахимса - утримується від нанесення шкоди будь-якій живій істоті на ділі або в думках;
2. Сатья - правдивість в словах і думках;
3. Астея (Астейа, Астеям) - відсутність прагнення до володіння чужим;
4. Апаріграха - відхилення дарів і інших незаслужених матеріальних благ, некористолюбство, свобода від непотрібних речей;
5. Брахмачарья - контроль за плотськими бажаннями і сексуальною активністю

Яма →


Пранаяма

Пранаяма - стародавня езотерична техніка йогів, яка навчає людину контролю за праной (вільною космічною енергією) за допомогою самостійної регуляції дихання.

Сам термін "пранаяма" складається з двох санскритських слів - "прана" і "яма". Термін прана позначає собою "дихання, життя, енергія життя". Прана незмінно присутній всюди, і людське тіло, всі його органи і тканини нерозривно пов'язані з праной. Термін "яма" в перекладі з санскриту означає "смерть, зупинка, затримка". Тому пранаяму часто визначають як техніку свідомого управління диханням, яка включає систему дихальних вправ, що допомагають організму накопичити життєву енергію, що отримується з повітря.

Пранаяма →