Архів рубрики 'Усе про йогу та заняттях йогою'

Вправи йоги

Неможливо досягти високих форм свідомості, не працюючи над своїм фізичним тілом також як і перескакуючи окремі етапи на шляху до своєї мети. Йога - це комплекс взаємозв'язаних елементів, невиконання яких неодмінно повертатиме вас до початку шляху.

Робота над собою за допомогою роботи над своїм тілом - невід'ємна частина духовної практики.

Вправи йоги →


Йога - шлях до фізичної розумової і духовної досконалості

Щоб усунути фізичний біль, позбавитися від хвороб і недуг, ми часто вдаємося до ліків і від лікарів вимагаємо зробити "диво". І, природно, забувається про те, що людський організм володіє джерелами власної енергії і регенерації сил. Саме на цю "комору" власних можливостей відновлення сил і звертає нашу увагу йога - якнайдавніше індійське учення.
Це вельми актуальне сьогодні учення грунтується на теоретичних, професійних і наукових пізнаннях, перевірених практикою. З цих невичерпних джерел можливо постійно черпати і переймати для себе такі перевірені методи, які допоможуть на основі саморегуляції, самоконцентрації, самомасажу і самодисципліни досягти саморегенерації, поліпшити психофізичний стан, займатися профілактикою хвороб і навіть їх лікуванням.
Йога - це шлях не тільки до міцного здоров'я, але і до гострого розуму, життєлюбності. З її допомогою людина може досягти повного контролю над власним фізичним, духовним і психічним станом.
Йога з'явилася в Індії декілька тисячоліть тому і відомий філософ Патанджалі характеризує її як наполегливе прагнення до досконалості, до фізичної і психічної гармонії, управління різними сторонами людського єства. Цього можна досягти тільки цілеспрямованим навчанням і постійним тренуванням.
Коли ви почнете займатися йогою, ви незабаром відчуєте її вплив на ваше щоденне життя. У вас покращає здоров'я, зміцниться сон, загостриться розум, прібавітс життєрадісності. Ваше тіло поступово знайде приємну легкість і гнучкість, ваш розум стане спокійніший, і напруженість зникне. Ви відмітите також зміни на кращий у вашій фігурі, поставі, зорі і взагалі у всьому вашому зовнішньому вигляді, оскільки ви виглядатимете молодше і відчувати себе життєздатнішим.
Секрет йоги полягає в тому, що вона взаємодіє з людиною в цілому, а не з якоюсь однією сферою його фізіологічного і духовного життя. Вона зв'язана з фізичним, розумовим, етичним і духовним розвитком індивіда. Вона укріплює сили, що вже існують усередині тебе. Починаючи з поліпшення здоров'я, вона крок за кроком охоплює і інші сфери життєдіяльності. Це просування настільки поступово, що ви можете його і не усвідомлювати до тих пір, поки раптом не відмітите, що у вас вже відбулася зміна.
У наступному фрагменті твору, присвяченого йогі, пояснюється механізм цієї дії: «Коли учень йоги правильно визначає для себе і виконує курс навчання, в його тілі відбуваються незначні і, здавалося б, непомітні зміни, але приблизно через шість місяців ці зміни починають позначатися на його смаках і звичках, вони також збільшують і розширюють його розумові можливості. У міру пробудження сили, що дрімає усередині нього, стан його свідомості також міняється: він перестає відчувати себе самотнім, його страхи зникають, і стан щастя стає йому доступно».
Вищі стадії йоги вимагають багаторічних спеціальних тренувань, для яких сучасний спосіб життя, її швидкісний темп і саме середовище не цілком підходять. У цих умовах практичні заняття для досягнення вищих стадій йоги можуть бути навіть небезпечні і шкідливі для фізичної і психічної рівноваги. Тому краще їх не прийматися, а обмежитися практикою асан (поз), освоєнням пранаями (майстерність глибокого дихання), вправами на розслаблення і приділити якийсь час оволодінню навиками концентрації і медитації.

Джерело: yoga-kharkov.com.ua


Освічуємося за допомогою йоги

Йога грунтується на гармонії між душею і тілом. Вона веде свою філософію від індійських метафізичних учень. Слово «йога» прийшло до нас з санскритської мови і означає «з'єднання, злиття, об'єднання». Кінцева мета цієї філософії - знайти рівновагу між душею і тілом, а потім досягти власної освіти. Важливими елементами йоги є пози, дихання, розслаблення і медитація.

Йога - це духовне тренування, яке дозволяє особі об'єднати тіло, дух, серце. В кінці кожного заняття ви відчуватимете заспокоєння, тому що відбувається природна перебудова вашого тіла, яка приводить до природної перебудови вашого сприйняття життя.

Через постійну практику ви станете терпиміші до інших, знаходитимете більше приводів для радощів, матеріальна сторона буде менш значущою. У вас відкриється «духовна свідомість». Йога допоможе розплющити вам очі на речі, які ви ніколи не помічали. Вона змінить ваше життя, звички, тіло, здоров'я, розум, стиль дихання, ваше сприйняття миру і зовнішній вигляд. Зрештою вам відкриється мудрість, уміння управляти вашою свідомістю і підсвідомістю.

Освічуємося за допомогою йоги →


Філософія йоги

Філософія йоги просочена духовною ідеологією. Після 70 років соціалістичного будівництва нас іноді лякає слово «ідеологія». Але без ідеї не може існувати жодна школа, жодне учення, жодна релігія. Ідея веде розуми, хочемо ми того чи ні, ідеї управляють миром. Перемагають одні ідеї, змінюючи інші. Так ідея єдності світового пристрою і єдності людського знання - це ідея нового тисячоліття, нової ери розвитку людської свідомості.

Філософія йоги →


Українська федерація йоги

"Йога є безцінним даром для розумної людини - вона допомагає йому стати мудрим. Мудреця ж вона зробить богом. Дурна людина беручись за "практику йоги" неминуче перетворюється на ідіота, а ідіота заняття йогою завжди приводять до смерті. Звичайній же, рядовій людині займатися йогою не потрібно і колись - у нього є справи поважливіше.
Тому, перш ніж доторкнутися до цього дивовижного учення, постарайтеся бути гранично щирими з самим собою. Запитаєте себе: Хто я? І навіщо мені це? Від цього залежить Ваша подальша доля."

Згадки про йогу зустрічаються в якнайдавніших з джерел, що дійшли до нас, які у свою чергу вже самі називали йогу «стародавньої». Великі культури і держави встигли народитися і зникнути з лиця землі за час, що пройшов від цих згадок. Проте йога не асоціюється з чимось архаїчним або навіть далеким, скоріше все частіше з чимось буденним і гармонійно вплетеним в наше життя. «Знову прийшла мода на йогу» - чи доводилося Вам чути цю думку? Скільки разів в перебігу життя?

Українська федерація йоги →


Вся правда про йогу вправи міфи частина 2

Продовження статті.

Одна з кращих вправ для розвитку основних м'язів. Під час його виконання навантажуються сідниці, руки, плечі, спина і груди.Ляжіть на живіт, витягніть ноги, упріться шкарпетками в підлогу. Лікті і передпліччя повинні лежати на підлозі. Під час виконання вправи дивитеся вниз. Зберігаючи положення голови, піднімайте ваше тіло до тих пір, поки воно не стане паралельним підлозі. При цьому ви повинні спиратися на підлогу ліктями і шкарпеточками ніг. Звернете увагу, тулуб повинен бути паралельний підлозі, воно не повинне утворювати дугу.

Поза сарани

Поза прекрасно підходить для поліпшення постави і для зміцнення основних м'язів . Навантаження доводиться на м'язи задньої частини тіла.Ляжіть на живіт, поклавши руки уздовж тулуба, а ноги злегка розведіть в сторони (10-15 сантиметрів). Погляд повинен бути направлений вниз. Прагнучи посильніше витягнутися, підніміть верхню частину тулуба, одночасно відірвіть ноги від підлоги, підніміть руки і тримайте їх над підлогою. Розслабтеся і повторіть вправу.

Вся правда про йогу вправи міфи частина 2 →


Йога в клубі Grand prix

Мудрість йоги реклами не потребує. Впродовж сторіч ця система ефективно покращує самопочуття і фізичну форму людини. Багато найбільш успішних, динамічних і працелюбних людей сучасності регулярно практикують йогу.

Проте йога - це не просто фізична гімнастика. Це також і система духовного зростання. Тіло і дух людини розвиваються в гармонії, двосторонній підтримці. Поліпшення фізичної форми що практикує неминуче позначається і на стані його свідомості. Підвищується працездатність, концентрація уваги, затверджується позитивний погляд на життя. Духовна практика в йогі не менш важлива, чим виконання асан (йогичеськіх поз).

Grand Prix надає членам Клубу унікальну можливість залучитися до цієї стародавньої системи. Кваліфіковані інструктори йоги проводять групові і індивідуальні заняття. Працює студія дитячої йоги. До ваших послуг навіть практика у воді!

Йога в клубі Grand prix →


Спорядження для йоги

Відправляючись на заняття по йогі необхідно врахувати декілька правив. Одяг повинен бути легка і вільна, краще за білий колір і зроблена з природних матеріалів. Білий колір, на думку йогів, дає якнайкращий емоційний настрій, на відміну від темних тонів, які не дозволяють потрібним чином концентруватися. Синтетика не підходить, оскільки вона електризується і порушує роботу кліток шкіри.

Килимок для йоги

Найбільш затребуваним килимком серед тих, що займаються йогою є Tapas Sticky Mat фірми Hugger Mugger. Цей виріб утримує свої позиції вже 15 років. Непогані килимки випускає також фірма Reebok. Втім, при виборі килимка вам доведеться пройти дорогою проб і помилок. Деякі віддають перевагу плетеним килимкам, деяким пластиковим (прогумовані). Перші хороші для медитації, але виконання асан на них буде скрутно з причини ковзання килимка. Купуючи килимок завжди можна випробувати його, виконавши асану. Важливо, щоб руки не ковзали поверхні вибраного вами килимка.

Спорядження для йоги →


Йога у вільний час і йога для свободи

Є щось дивовижне, майже чудове в тому, що люди різного віку, освіти, професії, національності, темпераменту, з різними схильностями і інтересами вступають в йогу. Іноді зовнішній поштовх може провести полунеграмотний «вчитель», шарлатанська статейка в газетці або книжка «по медитації», що є зборами затертих загальних місць і диких безглуздостей або обманів. Мало кому може повезти знайти спочатку знаючого вчителя і змістовну літературу, і тому кожен приступає до йоги, керуючись власною метою і інтересами.
Більшість людей Заходу займаються йогою «у вільний час», не віддаляючись від суспільства, і з чисто прикладними цілями, головна з яких - оздоровлення. При цьому багато хто дотримується науки, християнства, ісламу або просто «здорового глузду». Для «малих» цілей - зміцнення здоров'я, підвищення працездатності і т.п. - приналежність до світогляду йоги необов'язкова, але потрібно мати на увазі, що Вища Мета і прийоми її досягнення виражені і розроблені саме всередині індоарійського свідомості.
Ідейні або світоглядні підстави йоги так само важливі, як і певні фізичні вправи і прийоми. Без вірної мети і знання сенсу ніякі наші старання і вправи не мають великого сенсу, як у заведеної, але такої, що стоїть на місці машини, яка не може рухатися без водія. Або, якщо навіть якийсь рух і буде, то без уваги до світоглядних і етичних віх заняття можуть завести в безвихідь або навіть в пропасти. Або знання знаходитиметься болісним способом проб і помилок.
Ця мета - звільнення або незалежність від пут недійсного, помилкового, такого, що здається існування. У класичній йогі Патанджалі, що є один з шести дійсних світоглядів (дар-шан) індуїзму, це кайвалья (відокремлення, винятковість). У джайнськой і перебігу індуїстів (в тій чи іншій мірі ведантістськіх) йоги кінцевою метою є мокша (позбавлення),в йогі буддиста - нірвана (утіха або згасання), в деякому перебігу тантри або сикхськой йогі вона виражається словом сахаджа (природність).
Тільки для небагатьох може бути зрозуміла і приваблива мета, що припускає відсутність особистого буття в світі. Цю немирську мету йоги часто вважають за краще замінювати словами «досягнення гармонії», «пізнання Істини», «самопізнання». Так, ми можемо сказати, що йога - це всецелоє з'єднання себе із загальністю речей, але це вже вторинні визначення йоги. Головна мета, відібрана прозріннями і досвідом багатьох її виконавців, включає або узагальнює приватні цілі тих або інших людей: «Йога - мисльоверті висновок» (yoga citta vrtti nirodhah).
Спрощено, йога перш за все - управління свідомістю і узагальнення пізнаного. Мир надає нам стільки можливостей для цього!
Що багатозначне слово йога відвіку означало і мету, і засіб, чудово видно в наступних словах Вьяси (на Йога сутру, 3.6): «Йогові слід пізнати йогою, йога від йоги походить. Хто ж сп'янілий йогою, той назавжди радіє в йогі». Дійсна йога починається лише тоді, коли починають шукати виключно Істину і Свободу. До цього йогу використовують для мирської користі, як засіб для досягнення мирської мети. Тобто це відноситься до області бхоги.
Уміння розрізняти йогу як засіб і йогу як мета і правильна оцінка і застосування своїх здібностей, можливостей і сил є найважливішою умовою досконалості. Дехто, прочитавши в книгах, що мета йоги - зречення, розуміє його тільки як заперечення. Стверджують, що треба відмовитися від світу або відректися від себе, від «я». Але, не знаючи, що таке «мир», «я», зречення часто прирівнюють до відкидання якихось матеріальних речей, відмови від майна, домоволодіння, сім'ї, роботи і сидінню десь у відокремленому місці. Підсумок такого зречення, що погано розуміється і непідготовленого, як правило, даремний, смішний або засмучуваний.
Така людина, даремно згаявши час, швидше за все, достатньо швидко залишить свою самоту. Хоча, втім, і цей досвід стане в нагоді, якщо людина зрозуміє, наскільки сильна в нім тяга до предметів і суспільства і наскільки важко, виявляється, зречення. Прагнення до людей, речей, розваг, смачної їжі і т. д., яким раніше не надавав значення із-за їх постійної присутності або майбутньої можливості, раптом з величезною силою починають захоплювати розум, «спокушати» його спогадами і мріями і нестримно тягнути людину.
Інша справа, коли людина усередині традиції ухвалює рішення стати йогином. Мабуть, він бачив різноманітні приклади тих, що відреклися від світу, швидше за все, у нього є вчитель, він усвідомлює мету - звільнення від світу, приблизно представляє, які тяготи і обов'язки на себе покладає. Можливо, колись він гостро відчув, що в світі, від якого він відрікається, немає сенсу або справедливості. Люди зустрічаються, злягаються, розмножуються, хворіють, дряхліють і вмирають. Йде смертна боротьба істот за виживання, насолоду, владу, багатство, які один віднімає у іншого...
У традиційній Індії йогин поривав всі особисті і суспільні зв'язки: якщо він був двічі народженим, то знімав з себе священний шнур, а разом з ним - всі супутні тому або іншому стану або суспільному положенню обов'язку. Він поривав з минулим, приймав нове, духовне, вказуюче на вищу мету і таке, що залучає до Вищого, ім'я. Він жив або в ашраме, або при храмі, або в самоті. Своїм подвижництвом, самоприборканням, зосередженням і спогляданням він прагнув припинити і видалити з свідомості навіть целеполаганіє.
Але читач даної роботи, що займається йогою, навряд чи рахуватиме себе йогином, вільним від особистих і суспільних обов'язків. Раз він живе ще в світі, він - людина мирська. Тому мета його занять - розвиток своїх здібностей і якнайкраще виконання своїх суспільних, сімейних і особистих обов'язків на шляху до Істини.
«Мир виправити не можна», - затверджують деякі мудреці. Але чи можна бути незачепленим їм?
Немає жодної області життя, яке не стосується нас. Звичайно, одна зачіпає більше, інша майже не зачіпає. І якщо мир не можна виправити, то чи означає це, що не можна і ще більше зіпсувати? Якщо не можна бути незачепленим їм, то хіба мудріше бути його вічним рабом або жертвою?
«Праці життя покладаються на нас, щоб очистити нас від егоїзму, а соціальні установи покликані допомогти зростанню душі» (З. Радхакрішнан).
Поки людина не досягла безумовного Звільнення, у нього в світі три області дій - тілесна, словесна і розумова і відповідні області свободи: свобода тілесна, свобода словесна, свобода уявна. Тілесна свобода - це свобода від хвороб, збереження здорового тіла, свобода задовольняти його потреби і уміти їх приборкувати. Свобода словесна - свобода виражати і повідомляти іншим свої переконання. Свобода думки - творче уміння управляти своєю думкою, відрізняти істинне від помилкового, головне від другорядного, потрібне від зайвого і т.д. До цих пір на нашій батьківщині була дуже багато свобода для поганого і злого.
Не соромляться лиходії і негідники, не соромляться свого приниження гідність, що пропили, і совість п'яниці, що валяються в брудному ганчір'ї у власних випорожнюваннях. Не соромляться лихослови. Не соромляться насильники, що дорвалися до влади, брехуни і шахраї (навіть на найвищих посадах і постах). Думки нав'язуються, спрощуються і розбещуються засобами масової інформації.
Для піднесених думок і проявів залишаються маленькі закути - розумна книга, прекрасна музика, письмовий стіл, теплі бесіди з друзями... Ті, кого звуть духовними людьми, яких у нас, думаю, більше, ніж на Заході, не визначають якість суспільного життя. Їх «забивають» зухвалі політики, біржовики, торговці від культури. Вони безсило спостерігають тупе вимирання народу від безцільності, пияцтва, без оплати своєї праці. Це багато в чому пов'язано з втратою спадкоємності світогляду і руйнуванням основ міроустройства. П'ятитисячолітній, щонайменше, досвід індійської цивілізації може стати важливою підмогою для його відновлення.

Джерело: yoga-kharkov.com.ua


З чого ж починати заняття йогою

З чого ж починати заняття йогою? З простого і чудового комплексу вправ під назвою "Сурья Намаськар", що в перекладі означає "Здрастуйте, сонце!" Його часто називають попереднім, таким, що зігріває і використовують для підготовки до виконання складніших асан.
Можна сказати, що "Сурья Намаськар", збагачений декількома основними асанамі, має і самостійне значення. Особливо для людей середнього віку.

Цей комплекс хороший для профілактики і лікування початкових стадій остеохондрозу всіх відділів хребта і неврозів, сприяє нормалізації роботи кишечника, укріплює м'язи, робить їх еластичнішими, тренує вестибулярний апарат, допомагає боротися з надмірною масою тіла...
Не подумайте, що йога обмежується тільки фізичними вправами. Очисні процедури специфічні методи психорегуляциі, живлення, гартування, режим дня і багато що інше - складові частини цієї системи. З простими з них ви познайомитеся на сторінках нашого сайту.
Приведемо декілька вправ йогою для початківців.
Заняття 1
Після пробудження вранці спокійно встаньте, обполосніть рот водою з-під крана, почистите зуби, зніміть з мови наліт, що утворився на нім за ніч. Для цього проведіть ручкою зубної щітки кілька разів по поверхні мови зсередини кнаружі. Потім випийте стакан теплої кип'яченої води, спорожніть сечовий міхур і кишечник, прополощіть ніс трохи підсоленою водою кімнатної температури (половина чайної ложки соли на стакан). Воду можна втягнути носом з долоні або закапати піпеткою. Провітріть кімнату і обов'язково прийміть душ приємної для вас температури, яку протягом року поступово знижуйте до ледве теплою.
А зараз почнемо освоювати так зване ніжнєє, або черевне, дихання.
Встаньте прямо (голова, шия і спина - на одній лінії), ноги разом, стопи паралельні, руки вільно опущені, сконцентруйте погляд на якій-небудь крапці на стіні (це може бути спеціально намальований або приклеєний кружок червоного або чорного кольору).
Зробіть видих животом: при цьому він повинен втягнутися всередину (діафрагма підніметься вгору). Потім поволі вдихніть через ніс, випнувши живіт (діафрагма опуститься вниз). Під час вдиху і видиху грудна клітка і плечі нерухомі, "Працює" тільки живіт. Щоб швидше освоїти цей тип дихання, покладіть на живіт долоні і допомагайте йому рухатися при вдиху і видиху.

Повторите весь цикл 7 разів. І переходите до вправ.

КОМПЛЕКС "ЗДРАСТУЙТЕ, СОНЦЕ!"
1. Встаньте прямо, складіть руки перед грудьми, лікті опущені, ноги разом.
2. Роблячи вдих, піднімайте руки перед собою і прогинайтеся в поясниці назад (руки йдуть за спину).
3. Роблячи видих, нахиляйтеся вперед, поки долоні не ляжуть на підлогу збоку від стоп, а лоб не торкнеться колін. У багатьох цей рух відразу не вийде, тому перший час кладіть долоні на підлогу, трохи зігнувши коліна. Роблячи вдих, відставте праву ногу на шкарпетку якнайдалі назад. Ліву ногу і долоні утримуйте притиснутими до підлоги. Підніміть голову. Затримавши дихання, поставте ліву ногу на шкарпетку поряд з правою (тулуб і ноги складають одну пряму лінію). Роблячи видих, плавно зігніть руки і опустіться на розстелене на підлозі простирадло так, щоб стопи, коліна, долоні, грудна клітка і лоб лежали на підлозі. Ніс не стосується підлоги, таз і живіт злегка підведені.
Роблячи вдих і випрямляючи руки, підніміть голову, потім груди, прогніться. Продовжуючи вдих підніміть таз так, щоб ваше тіло прийняло форму трикутника. Затримавши дихання, зробіть правою ногою крок попереду поставте праву стопу між руками. Коліно лівої ноги упирається в підлогу. Дивитеся вперед вгору.
4. Роблячи видих, зробіть крок вперед лівою ногою, випряміть ноги і торкніться головою колін, долоні лежать на полуcу стоп. Кому важко - не розгинайте повністю ніг. Роблячи вдих, підніміть руки, розігніться і прогніться назад.
5. Роблячи видих, опустите руки перед собою і складете долоні перед грудьми.
6. Розучуючи комплекс, можете не звертати уваги на дихання. Хай воно буде вільним і невимушеним. Але після того, як ви освоїте вправи, ваше дихання повинне бути синхронне з рухами.
Йоги виконують цей комплекс особою на схід і концентрують увагу на висхідному сонці. І ви теж уявіть собі, що сонце посилає вам свою життєдайну енергію. Навіть у похмурий день.
Звертаю Вашу увагу, що на малюнку 7 долоні повинні бути ближче до тазу і кут між долонею і руками повинен бути гострий. ! При такому положенні рук, хребет витягується і поясниця не згинається. На малюнку це не відображено.

З чого ж починати заняття йогою →